Vlada Srbije usvojila je juče odgovore na upitnik Evropske komisije, koji će poslužiti komisiji da pripremi mišljenje o zahtjevu Srbije za prijem u članstvo Evropske unije.
Odgovore su, kako je saopšteno poslije sjednice vlade, pripremile podgrupe stručne grupe Koordinacionog tijela za proces pristupanja EU i Kancelarija za evropske integracije.
Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i potpredsjednik vlade za evropske integracije Božidar Đelić uručiće odgovore na upitnik evropskom komesaru za proširenje Štefanu Fileu u Briselu 31. januara.
Odgovori su realna rendgen slika Srbije i dobra baza za predstojeće pregovore o ulasku Srbije u Evropsku uniju, rekao je potpredsjednik Đelić, na konferenciji za novinare, poslije jučerašnje sjednice vlade, na kojoj je usvajanje odgovora bilo glavna tačka dnevnog reda.
Đelić je naveo da su odgovori vjerodostojni, iako pokazuju da je Srbija u nekim segmentima još uvijek daleko od evropskih standarda i precizirao da je upitnik sveobuhvatan, budući da pokriva sve elemente budućih pregovora Srbije i EU o ulasku u uniju. Vicepremijer je rekao i da odgovori na upitnik sadrže više od 5.000 stranica, da su raspoređeni u 37 tomova i da je celokupan materijal težak oko 10 kilograma. „Dobro je da je File krupan, pa neće imati problema da preuzme odgovore”, našalio se on.
Direktorka Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević za „Politiku” naglašava da je Srbija ovaj posao završila u kraćem roku nego ostale zemlje koje su do sada odgovarale na isti dokument. „Drugima je za taj posao bilo potrebno tri, četiri mjeseca, a mi smo uspjeli da ga završimo za dva mjeseca”, kaže ona.
Vjerujući da je Srbija uspela i da u svojim odgovorima (na 2.483 briselska pitanja) tačno prikaže stanje u zemlji, Delevićeva ističe da će još veći izazov biti da to stanje bude popravljeno u skladu sa preporukama iz izvještaja EK.
U Srbiju će, kako saznajemo od naše sagovornice, već „pre kraja februara” doći ekspertske misije iz Brisela da bi provjerile stanje „na terenu”. Potom, odande treba očekivati i dodatna pitanja.
„Mislim da možemo da budemo zadovoljni što smo na pitanja odgovorili javno”, kaže Delevićeva dodajući da će odgovori na upitnik biti objavljeni na sajtu vlade odmah pošto ih srpska delegacija uruči evropskom komesaru.
Da je cio proces davanja odgovora vođen javno istakao je juče i Đelić na konferenciji za novinare posle sjednice vlade. On je naveo da je u taj proces bio uključen veliki broj stručnjaka, političara, nevladinih organizacija, predstavnika sindikata.