Naime, u nacrt kupoprodajnog ugovora uneta je odredba po kojoj je kupac obavezan da uz 51 odsto državnih akcija otkupi i akcije građana i radnika Telekoma.
S obzirom na to da je minimalna cena koju je Vlada odredila za 51 odsto akcija Telekoma 1,4 milijarde evra, to znači da će za dodatnih 21,5 odsto akcija novi vlasnik morati da izdvoji 600 miliona evra
To sve zajedno iznosi dve milijarde. A možda i više ako cena za 51 odsto ode iznad početnih 1,4 milijarde.
Kao i u slučaju kada je prodat NIS, cena po akciji za male akcionare neće smeti da bude manja od cene koja je plaćena državi. Ekonomista Danilo Šuković smatra da je u pitanju standardna ponuda koju su zainteresovani kupci i očekivali.
“Iako postoji mogućnost da neke kompanije odustanu od kupovine zbog te odredbe, nije to nešto što nisu unapred očekivali. Naime, sasvim je logično da postoji i takva stavka u ugovoru kako bi država zaštitila male akcionare, koji posle privatizacije Telekoma ne bi imali kome da prodaju akcije”, objašnjava Šuković.
Ekonomista Goran Nikolić smatra da kupcu Telekoma ne bi trebalo da bude problem da izdvoji dodatni novac.
“Nekom ko kupuje Telekom i izdvaja za to 1,4 milijarde evra ne bi trebalo da bude nikakav problem da izdvoji novac i za akcije malih akcionara. To neće biti loše ni za građane koji bi trebalo da dobiju oko sto evra, što uopšte nije loše u odnosu na ovo što su do sada dobijali od prodaje državnih kompanija”, ističe Nikolić.