Prolaznici su, pored čitanja ekspozea, imali priliku i da na panoima napišu šta bi poručili Đinđiću da danas stupa na dužnost. „Do sada se obilježavao 12. mart, ali ovom akcijom željeli smo da podstaknemo ljude na optimizam i energiju koju su imali za vrijeme i poslije 5. oktobra 2000. Na ovaj način želimo da se podsjetimo izazova sa kojima smo se suočavali, razmislimo gde smo danas i šta je moglo više da se uradi”, rekao je predsjednik Alumni kluba Fonda „Zoran Đinđić”, koji je organizovao akciju, Nikola Jeličić.
Prema njegovim riječima, Beograđani će danas moći da se upoznaju sa Đinđićevom idejom, čuju njegov glas dok govori u Skupštini i upoznaju se sa stipendistima i njihovim aktivnostima.
„Odziv građana je veliki i uglavnom ostavljaju emotivne poruke, a kada se i setimo kako je bilo pre Zorana, onda je nemoguće reagovati drugačije. U porukama zahvaljuju na viziji, ali žale što nije mogao duže da bude sa nama, kako bi nas vukao napred”, rekao je Jeličić.
On je dodao da stipendisti iz Novog Sada u isto vreme organizuju izložbu fotografija Đinđića autora Nenada Stojanovića, koja će biti otvorena do četvrtka, 27. januara, u holu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Prolaznici su ostavljali, uglavnom, tužne poruke zbog gubitka prvog demokraktski izabranog premijera, o čemu svjedoče poruke – „Srbije je ubila svoju budućnost”, „Krivi smo što te nismo bolje čuvali”, „Šteta. Bilo bi drugačije”, „Da si ti ovdje, nikada ne bih poželjela da odem iz zemlje”, „Vaši citati se i dalje koriste, vaša vizija se i dalje sljedi. Hvala na tome”…
Poruke se mogu ostavljati i na Internet adresi www.fond- đinđic.org/porukazoranu.
Prije tačno deset godina, 25. januara 2001. godine, formirana je prva demokratska Vlada Srbije posle petooktobarskih promena, kojom je rukovodio Đinđić. U ekspozeu predstavljenom poslanicima Skupštine Srbije, Đinđić je istakao da je „vlada dobila mandat naroda da sprovede promjene, a ne da vlada.