Nevjerovatno otkriće na jugu Srbije: Pronađena kuća stara oko 8.000 godina

Arheolozi su pronašli kuću staru oko 8.000 godina na jugu Srbije

Arheolozi su otkrili ostatke praistorijske kuće stare oko 8.000 godina na jugu Srbije iz starčevačke kulture.

Ovo otkriće takođe može doprinijeti razumijevanju ranih poljoprivrednih društava i širenju neolitskih inovacija na Balkanu. Pronađena Svinjaričkoj čuki, građevina je bila izgrađena od pruća u kombinaciji sa drvenim stubovima i dobro očuvana.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema stručnjacima, ovo otkriće baca novo svjetlo na rana poljoprivredna društva i širenje neolitskih inovacija na Balkanu.

Stručnjaci su dalje otkrili da ovo otkriće može pomoći u rasvetljavanju kulture linearne keramike u centralnoj Evropi. Po njihovim riječima, struktura zgrade je napravljena od pletenog pruća ojačanog drvenim stubovima, što je pokazala delimično urušena arhitektonska struktura očuvana kroz sagorijevanje.

U okviru strukture otkriveno je nekoliko alata, posuda i posebnih dijelova za skladištenje hrane poput žitarica i sjemena. Stručnjaci smatraju da ovo otkriće osporava prethodne modele koji su pretpostavljali da su rani doseljenici Evrope bili nomadi ili sezonski naseljeni, budući da su brojne jame smatrane lakim kolibama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Između nomadskih ili samo sezonski naseljenih malih grupa, neolitski pioniri na Balkanu su očigledno gradili stabilne kuće sa objektima za skladištenje zaliha i žitarica,” objasnila je istraživačica Barbara Horejs.

Arheolozi su dodali da su iskopavanja na Svinjaričkoj čuki započela 2018. godine i pomogla u razumijevanju nekoliko faza naseljenosti od ranog do srednjeg neolita. Oni su naglasili da ova kultura predstavlja najstarije neolitske zajednice na Balkanu i igra ključnu ulogu u širenju poljoprivrede iz Anadolije ka Evropi.

Kako bi istražili dalje, istraživači primenjuju mikro-arheološke metode, uključujući analizu sedimenata, botaničkih i zooloških ostataka i hemijsku analizu zemljišta. 

Starčevačka kultura

Stručnjaci su dodatno istakli Starčevačku kulturu, jednu od najranijih neolitskih kultura u Srbiji i na širem Balkanu. Prema njihovim riječima, upravo je Starčevačka kultura uvela pojmove poput poljoprivrede, pripitomljavanja životinja i osnivanja malih i polu-trajnih naselja. Ova lokacija pomaže naučnicima da prate kulturne i trgovinske razmjene između drevnih zajednica u regionu.

Ovo istraživanje finansira Austrijski naučni fond FWF i podržavaju ga ÖAW, Agencija za obrazovanje i internacionalizaciju OeAD, kao i Savezno ministarstvo za evropska i međunarodna pitanja.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije