Na tri već obustavili rad: U toku pripreme za generalni štrajk profesora 10 fakulteta u Srbiji

U narednom periodu bar 10 fakulteta u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, stupiće u generalni štrajk.

Od danas su zvanično profesori Medicinskog fakulteta BU u štrajku.

Isplate zarada nastavnom osoblju svih visokih škola koje su prijavile štrajk, zavisiće međutim od ispunjenja minimuma procesa rada, a jedan od zahteva štrajkača upravo je ukidanje Uredbe o smanjenju plata i zaštita univerzitetske institucije od države koja joj preti ukidanjem.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Osim Elektrotehničkog i Fizičkog fakulteta BU, od danas je u štrajku i Medicinski, a kako saznajemo, u toku su pripreme i na Biološkom, Šumarskom, Saobraćajnom, Mašinskom, Matematičkom, Poljoprivrednom, dok je Fakultet likovnih umetnosti Ministarstvu prosvete već predao papire za štrajk, a priprema se i Filozofski fakultet u Nišu, kao i pojedini novosadski fakulteti.

O štrajku se razgovara na svim fakultetima zbog dramatičnog kršenja prava iz radnog odnosa.

„Da li će do štrajka doći zavisi od toga da li će zaposleni potpisati odluku o štrajku koja je već pripremljena, a tim povodom je održano već nekoliko razgovora“, kaže Bojan Spaić, profesor na Pravnom fakultetu BU.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na Šumarskom, kako saznaje nova.rs, sledeće nedelje takođe slede razgovori o stupanju u štrajk.

Na pojedinim fakultetima formirani su štrajkački odbori, a negde je u toku formiranje.

Nakon prvog štrajka na Medicinskom fakultetu u Beogradu, koji je prekinut jer nije pokrenut u skladu sa Zakonom, danas je počeo novi – zakonski.

Šta znači štrajk profesora fakulteta?

„Štrajk podrazumeva da nastavno osoblje mora da održava minimum procesa rada, odnosno da drži konsultacije studentima jednom ili dva puta nedeljno i specijalističke ispite. Zapravno ovaj zakon zahteva održavanje i regularnih ispita za studente koji imaju uslov, ali to nećemo držati jer je većina studenata u blokadi. Takođe, po zakonu će zarade nastavnog osoblja biti isplaćene u skladu sa učešćem u tom minimumu procesa rada. Nastavnicima bi po Zakonu moralo da bude isplaćeno bar 54 odsto od plate kad se sve presabere, ali to ne znači da ćemo dobiti išta šta više od onog krompira koji nam je predsednik države obećao“, priča za Nova.rs Oliver Stojković, profesor na Medicinskom fakultetu BU i član štrajkačkog odbora.

Na ovom, ali i drugim fakultetima u štrajku, od nastavnog osoblja očekuje se da održavaju konsultacije, specijalističke, master, ali i regularne ispite. Međutim, kako regularnih predavanja nema, tako ni studenti nemaju uslov da prijave ispit, osim onih koji su obnovili godinu ili ih preneli.

Ipak, profesori tvrde da regularnih ispita neće biti.

„Niko od nas neće igrati ulogu Patrika Drida“

„Zakonom o štrajku zabranjeno je izbegavati minimum procesa rada, a to su konsultacije i specijalistički ispiti. Nastavnici koji ne budu ispunili ovaj minimum, mogu biti kažnjeni sa oko 50.000 dinara. U okviru minimuma procesa rada, predviđeno je ono što su nastavnici i do sada sprovodili tokom blokade. Na Medicinskom nisu ukinute specijalizacije i brojne druge zdravstvene aktivnosti. Potrebno je održavati konsultativnu nastavu, odnosno konslutacije, koje ne mogu zameniti drugi vid nastave. Dekanka je jasno na mezoplenumu tri puta ponovila da neće biti regularnih ispita i nastave. Zato smatram da nije opravdan strah nekoliko kolega, koji misle da štrajk podrazmeva ukidanje blokade na mala vrata. Da bilo koji nastavnik sa Medicinskog fakulteta igra ulogu Patrika Drida, to ne dolazi u obzir. Nijedan član naše uprave nikada neće pozvati policiju da napadne studente, kao što je on učinio u Novom Sadu“, naglašava prof. Stojković.

Generalni štrajk, Protest studenata „Mi smo za PRAVDU. I, šta ćemo sad?“ ispred Pravnog fakuleta u Beogradu Foto:Vesna Lalić/Nova.rs
Profesori na ETF-u koji su već nekoliko meseci u štrajku, kažu da su ispunjavali minimum procesa rada, ali da su opet dobili značajno umanjene plate.

„Vlada je donela Uredbu kako bi opravdala umanjenje plata. Prema njenim odredbama rečeno nam je da nije bilo nastave jer smo u štrajku, a ako nema nastave, nema ni plate. Međutim, mi smo imali nastavu za strane studente i odbranu master studija i konsultacije, ali bez regularne nastave i ispita. Nije bilo potpune obustave svih aktivnosti, već redukovane, zbog studentskih zahteva. Iako smo imali minimum procesa rada, opet smo dobili značajno umanjene zarade. Trebalo je odmah da nam se pridruže kolege sa svih fakulteta i univerziteta u zemlji i da zajedno podržimo studente i tražimo povlačenje Uredbe. Naše pozicije bi svakako bile daleko jače da su se i ostali na to odlučili ranije, ali ni sad nije kasno“, kaže za Nova.rs Milan Bjelica, profesor na ETF-u.

Profesori štite univerzitet od napada vlasti

Štrajk podrazumeva otpor Vladi i pretnjama predsednika države, kažu profesori.

„Naš štrajk na fakultetu podrazumeva da idemo u korak sa studentskom blokadom i moramo da zauzmemo čvršći stav kao nastavnici. Važno je da sada u ovom trenutku, kada vlast ugrožava samu srž institucije univerziteta i Vučić najavljuje da želi da nas uništi, mi nastavnici zauzmemo stav u odnosu na pretnje. Ne radi se ovde samo o nama, ni o studentima, već o budućim generacijama i očuvanju istorijske institucije koja je u temelju društva. Želimo da proglasimo štrajk i da ceo univerzitet stavi do znanja javnosti da se neće prepustiti silovanju od strane Aleksandra Vučića. Pokušaćemo da u pravnom smislu zaštitimo univerzitet, iako se Vučić ne drži zakona, jer donosi vanzakonske uredbe, kojima uništava ovu instituciju“, naglašava u razgovoru za Nova.rs Biljana Stojković, profesorka na Biološkom fakultetu BU.

Cilj štrajka je i zaštita univerziteta, ističe ona.

„Biološki fakultet sastavio je štrajkački odbor, kao i Hemijski. Ostali su u pripremi ili u razgovorima da se to dogodi u narednom periodu. ETF je već u štrajku, kao i Fizički fakultet. Sada je u pripremi Mašinski, Matematički, Poljoprivredni, Pravni, Saobraćajni, Šumarski, Učiteljski, a Fakultet likovnih umetnosti je već predao papire za štrajk. Takođe sprema se i Filozofski u Nišu, a čekamo da se oglase i pojedini fakulteti u Novom Sadu“.

Štrajk i studentske blokade idu ruku pod ruku, ističe ona.

„Na Medicinskom fakultetu je dekanka naglasila da neće biti ispita i nastave, a u papirima za štrajk se kaže da će se održavati, ako se stvore uslovi. Međutim, uslova nema dok traju blokade. Na našem fakultetu papiri za štrajk su spremni, treba da ih predamo Ministarstvu, nakon čega imaju rok od 10 dana da reaguju, ali posle tog perioda fakultet je formalno u štrajku. U zahtevu svakog fakulteta koji stupi u štrajk biće zahtev o ukidanju Uredbe, koja direktno utiče na poslovanje, ima i ekonomske konsekvence, a to su plate. Uredba je bila signal svima nama da imamo puno pravo da uđemo u štrajk“, naglašava profesorka Stojković.

Podsetimo, Uredba koja je „preko noći“ doneta krajem marta ove godine, zaposlenima na Univerzitetu menja razmere nastave i naučnog rada. Ova Uredba, koja omogućava vlastima da drastično smanje plate profesorima zbog blokada fakulteta, klasičan je primer kršenja većine zakona i procedura koje se podrazumevaju prilikom donošenja jednog takvog akta, prenosi nova.rs.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije