Na internetu nastavljena borba za glasove

Iako propisi zabranjuju svaki vid promovisanja i propaganda u medjima za vrijeme šutnje, što uključuje i internet, ona je nastavljena na društvenim mrežama, a posebno na Facebooku i Twitteru.

Na osnovu uzorka od pet stotina twitova (poruka od 140 ili manje karaktera na Twitteru) i zajedno za znatno manje poruka sa javno dostupnih online foruma, analiza tima “Digitalni glas” koju je objavio Medija centra Beograd pokazuje da većina građana Srbije prije svega imaju negativan stav prema politici u Srbiji, stanju zemlje te, ujedno, i prema političarima iz gotovo svih stranaka.

Od više od pet stotina uzoraka za analizu uzete su u obzir isključivo poruke individualnih korisnika i izbačeni komentari zvaničnih naloga političara, stranaka i medija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Po analizama preostalih poruka, došlo se do mnijenja da 51 posto građana ima negativan stav o izborima u nedjelju, 39 posto građana ima neutralan ili neodlučan stav, dok tek 10 posto uzorka pokazuje da neki građani imaju pozitivan stav u vezi sa izborima u Srbiji.

“Poslije detaljnije analize stavova građana na društvenim mrežama, pokazalo se da je negativnom mnijenju u velikoj mjeri doprinijelo to što su pojedini mediji objavili koliko će Srbiju novčano koštati ovi izbori, kao i činjenica da su mnogi kandidati i stranke u toku dana nastavili, a neki čak i pojačali, svoje predizborne kampanje na internetu”, objavio je Medija centar Beograd.

 Konstatuje se da, kao i tokom predizborne tišine 2012. godine, mnogi građani jasno stavljaju do znanja da, bez obzira što zakon ne reguliše jasno pitanje korišćenja Interneta u predizbornim kampanjama i tokom predizborne tišine, građanima ovakvo predstavljanje pred same izbore smeta.

Priča o bojkotovanju glasanja ili poništavanju glasačkih listića se u ovim izborima znatno razlikuje od 2012. godine. Dok se tokom prošlih izbora vodila kampanja za “bele listiće”, pred ove izbore se na internetu vodi borba protiv nevažećih listića i neglasanja, ističe se u analizi.

 Mnogi korisnici društvenih mreža podsjećaju svoje sugrađane da je bitno izaći na glasanje i da precrtavanje listića nikako neće donijeti boljitak zemlji i građanima.

“S druge strane, ono što ostaje gotovo isto kao pred izbore 2012. jeste da i dalje postoji veliki broj neopredijeljenih glasača koji, i pored volje da izađu na glasanje u nedjelju, smatraju da nemaju za koga da glasaju ili se dvoume između više opcija”, zaključuje “Digitalni glas” i odaje da su ovoj neodlučnosti i negativnom mnijenju doprinijeli i takozvani “botovi” (plaćeni komentatori ili stranački aktivisti na mrežama) nekoliko stranaka, kao i lažni nalozi s imenom nekih kandidata koji su se pojavili na mrežama.

Procjenjuje se i da će, po trenutnom stanju stvari, veći broj glasača izaći na glasanje u nedjelju, nego što je to bio slučaj u prethodna dva izbora, kao i da će broj nevažećih listića biti znatno manji nego pre dvije godine.

Kazne za kršenje preizborne tišine do 5 hiljada eura

Prema Zakonu o izborima narodnih poslanika, izborna šutanja traje 48 sati, sve do zatvaranja glasačkih mijesta i ona obuhvata svaki vid javnih skupova i promovisanja partija i koalicija koje učestvuju u izbornom procesu, uključujući i objavljivanje procjena rezultata. Ta zabrana važi za sve medije, uključujući i internet.

Kazna za kršenje izborne kampanje u Srbiji kreće se od 100 do 600 hiljada dinara (od 950 do 5.100 eura)

Društvene mreže Facebook i Twitter u Srbiji koristi oko 3,5 miiona građana, dok je 6.765.998 birača s pravom glasa.

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije