Belgijski trgovinski gigant Delez zainteresovan je za Delta Maksi, ali dugovanja domaćeg lanca dobavljačima će uticati na iznos koji bi mogao da dobije Mišković, tvrdi izvor Blica i ističe da je to sada “upravo stvar pregovora u koje Mišković želi da uključi celu kompaniju kako bi povećao vrednost celog posla”.
“Maksi, koji trenutno ima monopolski položaj na tržištu ne bi mogao da računa na taj položaj u budućnosti, ali činjenica je da bi Delez kupio najveći trgovinski lanac koji bi mogao mnogo bolje da proda za kratko vreme”, tvrdi sagovornik Blica upućen u pregovore oko prodaje najvećeg trgovinskog lanca u Srbiji.
Trenutno na stolu su dve opcije – veći iznos Miškoviću, koji bi morao da namiri dugove prema dobavljačima i drugi po kome za daleko manji iznos Delez kupuje Deltu, ali izmiruje obaveze prema dobavljačima. Zbog toga niko nije spreman da govori o konačnoj vrednosti posla, ali niko ne demantuje da je reč o stotinama miliona evra.
Zbog toga što Mišković trenutno pokušava da vidi šta može da proda Belgijancima, važan je i sukob oko Jugohemije u kojoj vlasnički udeo ima i Milka Forcan, bivša potpredsednica kompanije. Upućeni tvrde da je sukob izbio upravo zato što Mišković želi da postigne što bolju cenu za Delta holding i nije spreman da deli kolač od prodaje. Na slučaju Jugohemije želi Forcanovoj da pokaže šta će se dogoditi ako bude polagala bilo kakva prava na udeo u Delta Maksiju.
Međutim, Forcanova je već najavila kontratužbu, što upućeni tvrde da je znak da nekadašnja najbliža Miškovićeva saradnica veruje u svoje dobre veze sa vrhom vlasti u Srbiji i da shodno tome veruje da će dobro proći u sukobu sa najbogatijim čovekom u Srbiji.
Uspon Delte posle 5. oktobra
Imperija Delta holding nastala je pre skoro dve decenije u sobi hotela Slavija u Beogradu, kada je Miroslav Mišković osnovao uvozno-izvoznu firmu Delta M. U početku bilo je zaposleno njih 11, da bi danas taj broj dostigao 24.000.
U Vladi smatraju da je prodaja Delta holdinga dobra investicija. Napominju da će to značiti mnogo i za maloprodaju u Srbiji, što je daleko veća korist od samog novca koji će se sliti u srpski budžet od prodaje najvećeg trgovinskog lanca. “Nije reč samo o 25.000 ljudi koje on zapošljava, reč je o trgovini, dobavljačima, ali i drugim lancima koji najavljuju da bi došli u Srbiju”, kaže sagovornik Blica iz Vlade Srbije koji insistira na anonimnosti.
Ključni momenat razvoja kompanije bilo je osnivanje Delta banke, koja je čak imala i svoju filijalu u Moskvi. Uporedo sa razvojem banke kreće izgradnja poslovnog giganta bazirana na trgovini sportskom opremom.
Mišković potom osniva osiguravajuće preduzeće, kreće u kupovinu preduzeća za proizvodnju bicikala, fabriku deterdženata, mineralnog đubriva, maloprodajni lanac trgovina, a kasnije će postati i ekskluzivni uvoznik i zastupnik proizvoda firmi Fijat, Lančija, Alfa Romeo, Nivea, Mulineks, Najki, Eskada.
Pravi finansijski uspon Delta holdinga nastao je u periodu posle petooktobarskih promena, kada se kompanija probija u sam vrh. Aktivno učestvuje i u privatizaciji Pekabete, Juhora, Sunca, PZP Beograd, Autokomande, Podunavlja, Bazara, Semena, Obuće, poljoprivrednih dobara Napredak, Jedinstvo, Sombor i drugih firmi. U jednom trenutku u Vojvodini sa kupljenim ili zakupljenim zemljištem od oko 20.000 hektara, bio je na nivou najvećih velikoposednika.
Pre šest godina prodao je Delta banku italijanskoj Intezi, a ubrzo i osiguravajuću kuću. Danas je Delta holding najveća privatna kompanija i druga rangirana po prihodu od prometa u Srbiji. Prošle godine je, kako piše na sajtu holdinga, ostvaren prihod od prodaje od 2,5 milijardi evra što iznosi deset odsto godišnjeg bruto proizvoda Srbije. Planirani prihod od prodaje za ovu godinu je tri milijarde evra. Delta holding ima svoje članice u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji i zemljama Evropske unije.
Tužba protiv Forcanove zbog nelojalnog postupanja
U krivičnoj prijavi koju je “Delta star”, kompanija Miroslava Miškovića, podnela protiv Milke Forcan, predsednice UO “Jugohemije” a.d., njene sestre Smiljke Mileusnić-Adžić, direktorke tog preduzeća, i Zvezdana Ćosića, člana UO, piše da su njih troje imovinu “Jugohemije” a.d. – dve poslovne zgrade u Resavkoj 31 i 29, sav njen inventar i opremu prebacili kao osnovni osnivački kapital novoosnovane firme “Jugohemija Managment” d.o.o., a zatim ga prepustili firmi “Form Communications” iz SAD, čiji je direktor Forcanova.
Miškovićeva firma tereti Smiljku Adžić-Mileusnić za prekoračenje granice službenog položaja pri potpisivanju Ugovora o osnivanju “Jugohemije Managment” 6. 7. 2010, bez ovlašćenja Skupštine akcionara “Jugohemije” a.d.
“Zaključujući ugovor, novonastalo društvo ‘Jugohemija Managment’ prikazalo je vrednost imovine manjom nego što je njena tržišna vrednost. Time je kontrolno učešće u firmi registrovanoj u SAD pribavila korist u visini vrednosti imovine raspolagane Ugovorom o osnivanju ‘Jugohemije Managment'”, navodi “Delta star” u prijavi.
Mišković optužuje Milku Forcan za nevršenje službene dužnosti predsednice UO “Jugohemije” a.d., i propust u nadzoru nad radom Adžićke, kao i za nelojalno postupanje. U prijavi se navodi da je Forcanova, protiv interesa “Jugohemije” a.d., i suprotno obavezama Zakona o privrednim društvima, omogućila Adžićki da bez ovlašćenja raspolaže imovinom, pri čemu je, kako navodi, znala za njene namere i korake.
“Time je njenim propuštanjem vršenja službenih dužnosti naštetila “Jugohemiji” a.d. u korist ‘Form Communications’, čiji je direktor”, navodi u prijavi. Kako dalje objašnjava, ovim je kao i davanjem ovlašćenja za zaključenje Ugovora o osnivanju “Jugohemija Managment”, advokatu Aleksandru Lojpuru iz Beograda i sama doprinela izvršenju krivičnog dela.
“Delta star” je podigla prijavu i protiv Zvezdana Ćosića, jer je sve to omogućio Forcanovoj i pri tom prihvatio da bude imenovan za direktora novoosnovane “Jugohemije Managment”.
B92