Milanović o “mirnom razdruživanju”: Ne bih slao hrvatsku vojsku

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović kazao je u petak da, za razliku od bivšeg hrvatskog predsjednika Stipe Mesića, u slučaju secesije entiteta Republika Srpska ne bi poslao hrvatsku vojsku u Bosnu i Hercegovinu.

Milanović se na početku obraćanja javnosti osvrnuo na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, koju je Hrvatska podržala u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

“Pokušavam svim političkim Srbima i Srbima objasniti da Rezolucija o Srebrenica nijednom riječi ne dotiče Srbe ili srpstvo. Ako i dalje to smatraju gaženjem i zatiranjem Srba, onda će ih sutra smetati oblačan dan. Ne slažem se sa svim elementima te Rezolucije, ali tamo se dogodio strašan zločin, sud ga je nazvao genocidom i ništa ne može promijeniti činjenicu da je manijakalna grupa ubojica smaknula tisuće ljudi. Sad je vrijeme da se to zatvori i da se počne živjeti normalno u BiH”, rekao je.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Milanović se osvrnuo i na pozive pojedinih entitetskih političara na “mirno razdruživanje” o države Bosne i Hercegovine. Mesić je u više navrata govorio, dok je bio predsjednik Hrvatske, kako bi u slučaju tog crnog scenarija poslao hrvatsku vojsku u BiH, prije svega Brčko Distrikt kako bi ovaj bh. entiteta ostao podijeljen na dva dijela. Sadašnji predsjednik RH ne dijeli isto mišljenje.

“Svojedobno je Stipe Mesić rekao da bi u tom slučaju tamo poslao vojsku. Ja ne bih, ali to se ni ne može dogoditi, nemoguće je. Puno buke… Nije nizašto, ali bez jakog razloga. Nisam oko toga razgovarao s Miloradom Dodikom, ali nisam ni s Andrejem Plenkovićem. Vidio sam da je hrvatska diplomacija, odnosno, ured Ministarstva vanjskih poslova u New Yorku, što je očito ured HDZ-a tamo, kosponzorirao rezoluciju. Mogli su onda i sudjelovati u promociji kao izvorni autor ideje ili inicijative da se prizna ili ne prizna holokaust. To su odluke koje se po Ustavu ne smiju donositi bez predsjednika. Ali, Plenkovića to ne brine, iako je protuustavno. No, nema posljedica za takvo ponašanje“, ocijenio je Milanović.

Napomenuo je da o svemu tome priča jer je to ozbiljna tema za razgovor.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Oko toga sam danas pisao Plenkoviću, ali znam da na to neće odgovoriti. Pa ću za par dana, bojim se, javnosti pokazati što sam napisao. Nije to obaveza prema meni nego prema Ustavu. Način na koji je Hrvatska kosponzorirala Rezoluciju o Srebrenici, način na koji je Hrvatska tome pristupila, protuustavan je. Sadržaj mi nije sporan, ali to je napravljeno meni iza leđa”, zaključio je hrvatski predsjednik.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije