Merkelova danas na Kosovu

To je saopštio portparol nemačke vlade Štefen Zajbert.

On je na ”Tviteru” samo naveo da je planiran i kratki susret sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, a mediji pišu da je reč o jednodnevnoj poseti Kosovu i da će kancelarka u Prištini razgovarati i sa komandantom Kfora, general-majorom Erhardom Drevsom.

Sastanak sa Tačijem je planiran na aerodromu u Prištini, javljaju nemački mediji, podsećajući da je na severu Kosova nedavno došlo do sukoba kosovskih Srba i vojnika Kfora , pri čemu je više vojnika povređeno, među kojima i dvojica nemačkih vojnika.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nemačka kancelarka jasno je Srbiji poručila da je jedan od razloga zbog kojih nisu podržali kandidaturu bilo upravo ranjavanje dvojice nemačkih vojnika koji se nalaze u sastavu KFOR-a na Kosovu. U Vladi Srbije ne očekuju da bi ova poseta mogla ojačati pozicije Prištine.

“Poseta Angele Merkel ne prestavlja dodatni pritisak na Beograd jer je Beograd pokazao jasan stav kada je u pitanju rešavanje situacije na Kosovu. Mislim da je to prilika da se izvrši pritisak na Prištinu kako Priština ne bi opstruirala nastavak dijaloga sa Beogradom. Ukoliko je želja Evropske unije, odnosno pre svega Nemačke da taj dijalog uspe i da se stanje na KIM rešava, to je dobra prilika da se Priština upozori da bi svaka dalja osptrukcija u procesu dijaloga bila štetna za samu situaciju na KIM“, kaže Milivoje Mihajlović, direktor Vladine kancelarije za saradnju sa medijima.

Za bivšeg ambasadora Srbije u Nemačkoj Ognjena Pribićevića dolazak nemačke kancelarke u Prištinu ima pre svega unutrašnje politički značaj jer šefovi Vlada ili država uoči Božića posećuju svoje vojnike. Ipak, njen boravak na Kosovu imaće određenu poruku i za srpsku i kosovsku stranu.

“Može i tako da se gleda, kao poseta koja bi još jednom potvrdila stav Nemačke kada je u pitanju nezavisnost Kosova, a sa druge strane pretpostavljam da ce ona razgovore sa kosovskim zvaničnicima koji će biti na aerodromu naravno sa jedne strane potvrdi nezavisnost, a sa druge strane i da se govori u pravcu mirovnih rešenja dijaloga i svega onoga što je u interesu Nemačke. Njen interes svakako nije da dugo i predugo drži tu vojnike“, kaže Pribićević.

To smatra i profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić, ali dodaje za Radio B92 da ta poseta ne može a da nema političke konsekvence posle svega što se dešavalo na severu Kosova 9. decembra, odnosno sukoba lokalnog stanovništva sa nemačkim kontingentom Kfora.

“Pre svega mislim na pritisak na Beograd, a u kojoj meri na Prištinu to tek treba videti, jer poseta Prištini i susret sa Hašimom Tačijem mogu biti tumačeni i kao podrška stavovima Prištine”, ocenjuje on.

Nova runda dijaloga Beograda i Prištine trebalo bi da bude održana posle novogodišnjih praznika. Posle maratonske runde i dogovora oko integrisanog upravljanja prelazima samo nekoliko dana uoči odluke o srpskoj kandidaturi, dve strane se više nisu sastajale. Najveći problem u dijalogu srpske i kosovske strane je regionalno predstavljanje i u rešavanju ovog problema nema napretka.

Simić kaže da je neizvesan napredak oko tog pitanja, jer lideri SPS-a i DS-a uoči izbora nisu spremni da pređu “crvenu liniju” oko Kosova.
Šta će preneti prištinskim vlastima?

Politički analitičar iz Prištine Beljulj Bećaj očekuje da će Angela Merkel pozvati kosovske vlasti da preispitaju greške koje su do sada učinjene.

“Ona predstavlja jednu izuzetnu ličnost, u smislu podržavanja napora koje ima ovdašnja politika, u smislu konsolidacije kosovske države. Samim tim, mislim da će ona, uprkos jasnim stavovima što se paralelnih struktura tiče i političkog držanja Beograda prema Kosovu, imati, nadam se, i jasan stav prema ovdašnjem rukovodstvu koje ipak nije na visini svojih zadataka. To što se događa na Kosovu jeste, delom, odgovornost Beograda, ali, u svakom slučaju, glavna težina i uzrok ovih problem leži na samom Kosovu, odnosno ovdašnjem rukovodstvu“, ističe Bećaj za Dojče vele.

Politički analitičar Škeljzen Maljići je za prištinske medije rekao da će kancelarka na Kosovu potvrditi stav Nemačke da bez priznanja Kosova ili unapređenja dijaloga sa Kosovom Srbija nema šanse da postane kandidat za članstvo u EU.

“Ona može eventualno postaviti i neki zahtev za Kosovo, više kao podršku ili eventualnu primedbu kako bi Kosovo snažnije i brže
napredovalo u procesu evropskih integracija”, kaže Maljići.

Policija Kosova i Kfor će obezbeđivati sva mesta kroz koje bude prolazila kancelarka Nemačke.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije