Legijin plan osujećen na vreme

Kako saznaje B92, pre nekoliko meseci došlo se do informacija da su u ćeliji Milorada Ulemeka, osuđenog za ubistvo premijera Đinđića, nađeni detonirajući štapini.

Pretresom njegove ćelije, među velikim brojem hemijskih olovaka, u samim olovkama pronađena su dva detonirajuća štapina.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Operativnim radom i pojačanim stepenom bezbednosti u svim ustanovama Uprave za izvršenje krivičnih sankcija još pre nekoliko meseci se, kako je javio B92, došlo do informacija koje su ukazivale na to da se u ćeliji Milorada Ulemeka Legije, osuđenog za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, nalaze detonirajući štapini.

Ova informacija je, međutim, mesecima ostala strogo čuvana tajna zbog, kako je naveo izvor B92, daljeg operativnog rada.

Ministarka pravde Snežana Malović je za B92 potvrdila ove informacije.

Prema rečima ministarke pravde, profesionalnim radom pripadnika Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, na vreme je osujećen plan za bekstvo prvooptuženog za ubistvo premijera Zorana Đinđića.

Snežana Malović je objasnila da su mine pronađene prilikom pretresa stvari Milorada Ulemeka, pre njegovog prebacivanja u posebno odeljenje zatvora u okviru požarevačke Zabele, gde vladaju najstroži propisi, zbog čega je i dobio naziv “srpski Alkatraz”.

Miša Vasić: Zabrinjavajuća informacija

Novinar nedeljnika “Vreme” Miša Vasić za B92 kaže da je, iako se još ne zna šta je tačno kod Legije pronađeno, ova informacija svakako zabrinjavajuća.

“U jednu hemijsku olovku može da stane najviše 10 centimetara detonirajućeg štapina, pa ako je bilo nekoliko hemijskih olovaka, onda to postaje problem. Naime, detonirajući štapin, odnosno fitilj, neverovatno je brz eksploziv, sa nekom brzinom sagorevanja od 3 700 do 4 000 metara u sekundi”, objašnjava Vasić.

“Znači, takva vrsta štapina koristi se za sečenje bandera i to je krajnje ozbiljna stvar”, naveo je on.

“Problem je u tome, međutim, što se takav štapin ne može aktivirati tek tako, sa strane, jer ćete ostati bez ruku. Tu je potreban još jedan niz, odnosno deo komponenata kao što su spojnice koje služe tome da se sa sporogorećeg vatra prebaci na brzogoreće, a brzogoreći štapin obmotan tri puta oko jedne, recimo, najobičnije bandere srušiće je istog trenutka”, objasnio je Vasić.

“Dakle, koja je tu bila ideja, o čemu se tačno radi, ja stvarno ne mogu da kažem dok ne budemo imali više podataka, ali stvar je svakako zabrinjavajuća“, upozorava on.

Miša Vasić kaže da nekoliko komada štapina ne bi moglo biti dovoljno za, na primer, bekstvo iz zatvora.

Na pitanje kako je moguće da se takav eksploziv prokrijumčari u zatvor, Vasić odogovara: “Jedino tako da zatvorska straža nije bila pažljiva u kontroli hemijskih olovaka”.

“Pazite, detonirajući štapin je nekih 5-6 milimetara debeo, pa ga sečete na onoliko koliko vam treba. Tu je još jedan problem, a to je da u slučaju da ga nastavljate – to uopšte nije jednostavno”, kaže on.

Milorad Ulemek Legija trebalo bi da spada među najstrože čuvane zatvorenike u Srbiji, s obzirom na to da služi kaznu od 40 godina zatvora zbog ubistva premiejra Srbije Zorana Đinđića, istu toliku kaznu služi i zbog ubistva Ivana Stambolića i pokušaj ubistva Vuka Draškovića u Budvi.

Takođe, kao pripadnik zemunskog kriminalnog klana, služi jedinstvenu kaznu od 40 godina robije.

11. jula ove godine, Ulemek je iz beogradskog Okružnog zatvora prebačen u novo odeljenje zatvora “Zabela” kod Požarevca koji je zbog mera obezbeđenja dobio naziv “srpski Alkatraz”.

“Čekao se plastični eksploziv”

Kako piše dnevnik “Blic”, nakon što su u dve hemijske olovke pronađeni detonatori, istražni organi sumnjaju da je Ulemek planirao bekstvo pomoću plastičnog eksploziva.

U hemijskim olovkama su umesto mina bili detonatori crne boje. Nestručne osobe ih ne bi razlikovale, kaže izvor “Blica”.

On navodi da je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija u saradnji sa nadležnim službama sve držala u tajnosti ne bi li otkrila ceo plan bekstva, pod pretpostavkom da je sledeći planirani korak bio unošenje plastičnog eksploziva.

Isti izvor navodi da “te detonatore ne može da otkrije nijedan detektor na svetu” i iznosi sumnju da su oni Ulemeku dati u hemijskoj olovci prilikom jedne od poseta koje po zakonu nije moguće nadzirati.

On navodi da su detonatore otkrili zaposleni u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde, koji su pretresli Ulemekovu ćeliju dok on nije bio u njoj.

“Kada su otkriveni detonatori, oduzete su mu neke stvari uz obrazloženje da mu je pretrpan prostor, između ostalog i oko 30 hemijskih olovaka. Rečeno mu je da će ih dobijati kada potroši ove koje su mu ostavljene. Tako ni on nije znao da su detonatori otkriveni, što je dokaz da ništa ne prepuštamo slučaju. Plan je bio da otkrijemo pokušaj unošenja plastičnog eksploziva i da uhvatimo saradnike i zato smo čekali”, kaže izvor “Blica”.

On navodi da čuvari kontrole Ulemekove ćelije obavljaju i bez njegovog znanja.

Međutim, Ulemek je prebačen u posebno odeljenje zatvora u okviru požarevačke Zabele, gde vladaju najstroži propisi i gde on nema više fizički kontakt sa posetiocima, nego komuniciraju kroz neprobojno staklo.

B92

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije