Evropska komisija (EK) uvijek u oktobru objavljuje izvještaje o napretku kandidata za pristupanje EU, ali ove godine se to nije dogodilo, jer je predsjednik EK Žan-Klod Junker odložio njihovo objavljivanje kako bi izašao u susret turskoj vladi koja treba da zauzme vodeću ulogu u izbjegličkoj krizi, naglašava list.
Odlaganje ima dalekosežne posljedice po Jugoistočnu Evropu, tvrdi “Standard”, ukazujući na stanje u Makedoniji, gdje su prošli svi rokovi za ispunjenje dogovora o rješavanju krize.
Makedonska vlada premijera Nikole Gruevskog očigledno ne haje više za mišljenje EU, jer ta zemlja ima važnu ulogu u izbjegličkoj krizi, dodaje list.
Medijator Peter Vanhute je već upozoravao da bi dogovor sa Makedonijom mogao biti “mrtav” i zemlja izolovana, kao što je Bjelorusija.
Njega su nakon toga, prenosi dnevnik, mediji bliski makedonskoj vladi optuživali za korupciju, kao i za zauzimanje stava u korist opozicije.
“Moguće je da će u izvještaju o napretku biti predložen početak pregovora sa Makedonijom, uz određene preduslove, kao što je ispunjavanje dogovora. Međutim, u EU su svjesni da dugogodišnja blokada Makedonije od strane Grčke snosi suodgovornost za razvoj u toj zemlji”, konstatuje “Standard”. Što se drugih kandidata u Jugoistočnoj Evropi tiče, u izvještajima će zasigurno biti kritike zbog brutalnog djelovanja policije protiv demonstranata u Crnoj Gori, kao i zbog nedovoljne slobode medija u toj zemlji.
Ocjena Srbije će, vjeruje se, zbog potipsanog sporazuma sa Prištinom 25. avgusta, kao i mnogih ekonomsko-političkih reformi, biti pozitivna, zaključuje “Standard”.