Uvodi se “skoro potpuna” zabrana dvostruke prakse.
U zemljama regiona razmatra se pravno regulisanje rada ljekara i drugog zdravstvenog osoblja po kojem bi istovemeni rad u državnim i privatnim zdravstvenim ustanovama bio zabranjen. Takva praksa uvedena je odnedavno u Sloveniji.
Slovenačka skupština usvojila je krajem januara izmjene Zakona o zdravstvenim službama, koje uvode skoro potpunu zabranu dvostruke prakse za ljekare i drugo medicinsko osoblje, a izmjenama je zabranjeno zaposlenima u državnim zdravstvenim ustanovama da rade i kod privatnika, prenijela je agencija STA.
Ministarka zdravlja Slovenije Valentina Prevolnik Rupel istakla je da će dvojna praksa biti moguća samo “u izuzetnim slučajevima”.
Cilj izmene zakona je da podstaknu lekare da rade iznad svog redovnog radnog vremena za svoje matične javne organizacije, ali ne više kao samostalni preduzetnici. Poslanici vladajuće većine su naveli da promjene donose neophodno razgraničenje javnog i privatnog zdravstva, što je, kako su ocienili, ključni korak u reformi zdravstva koja je u toku.
Ljekarske organizacije su se protivile promjenama zakona, a Koordinaciono tijelo medicinskih organizacija nedavno je najavilo da će pokrenuti spor pred Ustavnim sudom.
Zašto su protiv, a zašto za?
Inače, krajem januara su izmene Zakona o zdravstvenim službama usvojene su u prvom čitanju, a poslanik Levice Miha Kordiš bio je jedini poslanik vladajuće koalicije koji je glasao protiv.
Kordiš je rekao da izmjene zakona neće zaustaviti privatizaciju zdravstva, već će ga u pojedinim tačkama čak i ubrzati.
“Ne postoji dosljedno razdvajanje javnog i privatnog zdravstva, niti definitivno eliminisanje ljekara sa dvostrukom praksom”, rekao je on.
Poslanici vladajuće većine su naveli da promjene donose neophodno razgraničenje javnog i privatnog zdravstva, što je, kako su ocijenili, ključni korak u reformi zdravstva koja je u toku.
“Najveća laž koju čitamo i čujemo… je da zakon ne donosi ništa pacijentima i da pacijente ne stavlja na prvo mjesto“, rekla je Tamara Kozlovič iz vladajućeg Slobodarskog pokreta.
Socijaldemokrate (SD) su poručile da treba dodati amandman kojim bi se koncesionari koji su dio javne mreže zdravstvenih ustanova obavezali da posluju neprofitno.