Josipović nastavlja posetu

Tokom dana Tadić i Josipović razgovaraće u Beogradu sa porodicama izbeglica, povratnika u Hrvatsku, posle čega će prošetati centrom Beograda.

Josipović će se sastati i sa predstavnicima nevladinih organizacija Srbije. Tema ovog razgovora biće “Normalizacija odnosa i života – nove strategije i politike prema prošlosti i budućnosti post-jugoslovenskih zemalja”.

Prelazak granice između Hrvatske i Srbije bez pasoša, odnosno samo sa ličnom kartom biće tema razgovora ministara unutrašnjih poslova Srbije i Hrvatske Ivice Dačića i Tomislava Karamarka.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Hrvatski predsednik smatra da bi od takvog, liberalizovanog režima višestruku korist imali i građani i dve države.

“Moj stav je pozitivan, ja naravno podstičem hrvatsku vladu koja o tome odlučuje da prihvati takvu inciijativu. (Sutra) ovde dolazi ministar unutarnjih poslova gospodin Karamarko. Ja sam siguran i da na njegovoj strani postoji sklonost i nadam se da ćemo imati uskoro jedan takav liberalan režim koji je dobar i za razvoj turizma i dobrih susedskih odnosa”, kaže Josipović.

Prvog dana posete hrvatski i srpski predsednik saglasili su se da se odnosi dve zemlje popravljaju, ali i da je lista nerešenih problema duga. Kao otvorena pitanja oni su naglasili povratak izbeglica u Hrvatsku, granice, nestale osoba, ali i prava manjina.

Predsednici Hrvatske i Srbije poručili su sa proslave dvadesete godišnjice Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini da su nacionalne manjine bogatstvo koje povezuje zemlje regiona.

“To je jedno od centralnih mesta politike koju današnja Srbija vodi, očuvanje identiteta, očuvanje kulture, jezika i pisma, jer u našoj zemlji svaki građanin ima pravo na vlastiti identitet i niko ne sme da mu dovede u pitanje niti jednu sekvencu, niti jednu jedinu bitnu tačku i poimanje vlastitog identiteta”, kaže predsednik Srbije Boris Tadić.

Josipović se založio za osiguravanje najboljeg položaja za manjine u obe zemlje.

“Naše manjine, Hrvatska u Srbiji i srpska manjina u Hrvatskoj, imaju posebnu ulogu i značaj, ne samo zato što mi kao demokratske države, i Hrvatska i Srbija moramo svojim manjinama osigurati najveći i najbolji mogući položaj nego i zato što računamo na vas, računamo na vas kao na most prijateljstva i saradnje.”

Istovremeno, Tadić je precizirao da očekuje da zvanični Zagreb podrži dijalog o rešavanju pitanja Kosova. Od hrvatskog kolege međutim, nije dobio potvrdu da su takva očekivanja realna.

Tadić je ocenio i da su odnosi Srbije i Hrvatske suštinski važni za stabilnost jugoistočne Evrope, dok je predsednik Hrvatske rekao da su “dve zemlje na dobrom putu da reše probleme” iz prošlosti.

Tadić kaže da će uvek biti iskreni saveznik u borbi za interese, identitet i očuvanje posebnosti i kulture Hrvata u Srbiji i Vojvodini.

On je rekao da svaki građanin ima pravo na vlastiti identitet i kulturu i da to niko ne može da mu dovodi u pitanje.

Predsednik Hrvatske je rekao da još nisu rešeni svi problemi iz prošlosti, ali da za njih “nisu krive današnje politike i današnje vlade”. On je rekao i da je uveren da će svi ti problemi uskoro biti rešeni i da će uskoro moći da se kaže da više nema razloga da se gleda u prošlost.

Josipović je rekao i da u predsedniku Tadića ima partnera u jačanju politike koja manjine doživljava kao bogatstvo i vezu između država. Josipović je posetio i jedan salaš nedaleko od Subotice gde je razgovarao sa predstavnicima hrvatskih institucija i udruženja u našoj zemlji.

On je tamo izrazio zahvalnost hrvatskoj zajednici na tome da čuva svoj identitet, ali i zbog toga što daju doprinos svojoj domovini Srbiji.

B92

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije