Jeremić ponovo o izboru: Kosovo ili Evropa

„Bojim se da onaj ko veruje da bi se u tom slučaju Srbija odlučila za Evropu i odrekla Kosova, nije u pravu“, rekao je Jeremić. On nije rekao ko bi to eventualno mogao da traži od Srbije da bira između Kosova i evropskog puta.

Pred posetu srpske delegacije Nemačkoj, Dojče vele je razgovarao sa poslanicima svih stranaka Bundestaga i nijedan od njih nije rekao da Srbija mora da prizna Kosovo kako bi se našla u EU. Zapravo, jedini je Kosovo pomenuo poslanik opozicione Levice Tomas Nord.

„Mislim da sada svi čekaju koju će odluku doneti Međunarodni sud po pitanju proglašenja nezavisnosti Kosova. To je suštinski preduslov i od toga će zavisiti kako će sa Srbijom biti nastavljeni pregovori o pridruživanju“, rekao je Nord koji je član Odbora za pitanja Evropske unije.

„Kosovo je srpski Jerusalim“

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U ostalim strankama su rekli da u principu podržavaju evropski put Srbije, uz dovršetak unutrašnjih reformi i saradnje sa Haškim tribunalom. Zaključak je, ipak, da Bundestag neće preterano požuriti sa raspravom o srpskom zahtevu za kandidaturu za EU jer, jednostavno rečeno, nemački parlamentarci imaju trenutno preča posla.

Jeremić je, uprkos tome, pred sastanak sa nemačkim kolegom Gidom Vesterveleom još jednom apostrofirao značaj Kosova za Srbiju: „Za srpski narod Kosovo ima duboko istorijsko i duhovno značenje, ono je na neki način naš Jerusalim. Ne možemo prihvatiti jednostrane zaključke vlastodržaca u Prištini.“

Prema njegovim rečima, Srbija je spremna za pregovore koji će dovesti do kompromisa, u cilju garantovanja stabilnosti čitavog regiona. „Ne odbijamo kategorički nijedan predlog“, rekao je Jeremić i podsetio da se, povodom jednostranog proglašenja Kosova, Beograd odrekao primene sile ili uvođenja sankcija.

O mogućoj pauzi nakon prijema Hrvatske

Srpski ministar je podsetio da je glas Nemačke u EU samo jedan od 27, ali i naglasio da „ima značajnu težinu“. On se osvrnuo i na najave, koje su najpre stigle od nemačke kancelarke Angele Merkel, da bi nakon prijema Hrvatske mogla da nastane pauza u proširivanju EU.

„Ukoliko ti isti glasovi kažu odlučno ne prijemu Turske u EU, onda se mnogi naravno pitaju znači li to da su Srbi ponovo priključeni turskoj sferi uticaja, kao i u prethodnim vekovima? Nadamo se da se više nećemo priključiti nijednom drugom taboru, osim EU. Na tome smo naporno radili“, zaključio je Jeremić.

Deutsche Welle

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije