Do sada je izvađeno dva broda i preostalo je da se izvadi još 19 brodova, a u drugoj fazi koja predstoji sljedeće godine 80 brodova, dok je procjena da na dnu Dunava se nalazi negde oko 200 brodova.
Time će se obezbijediti pun profil plovnog puta koji je sa propisanih 180 metara sužen na svega 90 metara, što utiče na bezbjednu plovidbu toka rijeke Dunav kroz Srbiju.
Vrijednost projekta je 31 milion evra, skoro 32 miliona, od čega je 16 miliona evra donacija Evropske unije, prenosi b.92.
Specifičnost ovih potopljenih brodova jeste što oni nisu uništeni, već su potopljeni sa svim minskoeksplozivnim sredstvima, sa oružjem, sa svim onim što se nalazilo na njima. Nakon što brodovi budu izvađeni, odlučiće se šta će sa njima biti urađeno i da li će postojati mogućnost da neki od tih brodova budu sačuvani u nekom muzeju.
Prvi nacistički riječni vojni brod koji je pripadao dunavskoj i crnomorskoj floti Krigsmarine izvučen je u utorak iz Dunava, kod Prahova. Za sada na brodovima su pronađena municija i ekspolozivna sredstva, ali ne i dokumenta.
Kako je najavljeno, i luka Prahova će u narednom periodu biti rekonstruisana.
Podsjetimo, nacisti su u septembru 1944. godine potopili blizu 200 plovila kako bi zaustavili prodor sovjetske riječne flote u ovu rijeku. Pojedini istoričari priču o potopljenim brodovima nazivaju “posljednjom neispričanom misterijom Drugog svjetskog rata”.