Građanima su ponuđene ličnosti i pojmovi prema kojima je trebalo da odrede osjećanje koje im se javlja na spomen ponuđenih pojmova. Istraživanje je rađeno sa psiholozima a emocije su podijeljene u tri kategorije: prijatne, neprijatnje i neutralne.
Iz ove agencije za istraživanje i analize rezultate istraživanja ustupili su redakciji magazina BUKA. Mi vam donosimo najzanimljivije stavove odnosno emocije građana Srbije.
“Ispitivali smo koja je to dominantna emocija koju osete građani Srbije kada vide određene javne ličnosti. Svaki ispitanik je mogao da vidi vizuelni prikaz ličnost (ime, prezime i slika) i da izabere jedno od 24 emotivna stanja koje dominantno oseća. Rezultate smo grupisali u tri kategorije – prijatne, neutralne i neprijatne emocije, ali važnije od ukupnog rezultata je koliko koja emocija nosi procenata. Tako, na primer, patrijarh Porfirije ima 45.9% prijatnih emocija, od čega je najdominantnija mir sa 14.7%. Takođe, on ima i 33.9% neprijatnih emocija, od kojih skoro 10% ispitanika navodi razočarenje”, kaže za BUKU Predrag Spasojević, direktor House of win.
Opšte stanje društva u Srbiji kod ispitanika izaziva najviše neprijatne emocije (65,4%) dok je broj onih kod kojih stanje u društvu izaziva prijatne i neprijatne emocije gotovo identičan.
Kod 44.5% ispitanika pominjanje protesta „Srbija protiv nasilja“ izaziva prijatne emocije, 15,9% ispitanika je neutralno, a kod 39,6% ispitanika pominjanje protesta izaziva neprijatne emocije.
Kod skoro 30% ispitanika Evropska unija izaziva prijatne emocije, dok kod 56,1% ispitanih EU izaziva neprijatne emocije. Emotivni odnos prema SAD-u je većinom neprijatan, ali prijatniji nego prema EU. Skoro 80% građana Srbije na spomen NATO saveza osjeća gađenje, bijes, uznemirenost, stid, mržnju ili neku drugu neprijatnu emociju.
Tek kod 13,2% građana Srbije NATO izaziva mir, zadovoljstvo, nadu ili neku drugu prijatnu emociju.
35% ispitanih je na pominjanje Republike Srpske reklo da im to budi neprijatne emocije, a kod 10% više ispitanika entitet u BiH budi prijatne emocije.
Pojam Milorad Dodik kod 46,8% građana Srbije budi emocije gađenja, nezadovoljstva, bijesa ili drugih neprijatnih emocija. Kod 29,9% ispitanih budi obožavanje i ponos i druge emocije, a 23% ispitanih je ravnodušno na ličnost Milorada Dodika.
Kod čak 81,1% ispitanih Albin kurti budi emocije gađenja, nezadovoljstva, bijesa i drugih neprijatnih emocija, neutralne emocije Kurti izaziva kod 14,% ispitanih, a prijatne kod skoro 5% građana.
“Zanimljivo je da ljudi u Srbiji prema Miloradu Dodiku osećaju 8.8% obožavanja, što je u odnosu na političare iz Srbije mnogo više, a u rangu sa patrijahom Porfirijem, koji za 1% ima više obožavanja od Dodika. Ipak u ukupnom skoru Dodik ne stoji baš lepo, jer ispitanici prema njemu imaju ekstremne neprijatne emocije, kao što su gađenje, nezadovoljstvo, razočaranje i bes. Ipak, ličnost koja je persona non grata u Srbiji je Aljbin Kurti, za kojeg je 18.6% ispitanika navelo gađenje, dok su nezadovoljstvo, bes i mržnja takođe dvocifrene”, kaže Spasojević.
Zanimljivo je i kako je više onih koji imaju neprijatne emocije (42,6%) prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću od onih koji na spomen Vučića imaju prijatne emocije (39,8%).
Na pitanje „izaberite dominantnu emociju, osećaj ili stanje koje se javlja kad čujete/vidite Ana Brnabić“, čak 60,9% ispitanih reklo je da im to stvara neku neprijatnu emociju, najčešće gađenje i bijes. Tek 22,2% građana Srbije osjeća zadovoljstvo, privlačnosti ili obožavanje pojma Ana Brnabić.
Na pitanje „izaberite dominantnu emociju, osećaj ili stanje koje se javlja kad čujete/vidite Novak Đoković“ čak 77,5% ispitanih reklo je da se tada u njima bude prijatne emocije najčešće obožavanje, ponos i oduševljenje. 15,5% ispitanih kada vidi ili čuje Đokovića osjeća stid ili neku drugu neprijatnu emociju.
Na isto pitanje o emocijama i stanjima prema Nikoli Jokiću 79,6% ispitanih kaže da Jokić u njima budi osjećaje obožavanja, ponosa, oduševljenja i srodnih emocija, dok 14,1% građana ima neprijatne emocije spram Jokića.
Čini se da Đoković više nije omiljeni sportista u Srbiji, a Spasojević vjeruje da su tome doprinijeli Đokovićevi stavovi po pitanju korona virusa.