Hrvatski Wikileaks – kako izgledaju javni tenderi ?

 

Foto : Jutarnji list

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Projekt je to koji će pokušati korupciji stati na kraj s transparentnim iznošenjem detalja o svim javnim nabavama od 2009. na ovamo. Na temelju toga svi građani moći će vidjeti kako posluje država. Autor projekta je poznati komunikacijski savjetnik i internet aktivist Marko Rakar, koji nam je samo nekoliko dana prije javne objave dokumentacije ustupio link za pretraživanje baza podataka. Baza uključuje 49 tisuća javnih nabava, ukupne vrijednosti 80 milijardi kuna, koje su u 2009. i 2010. raspisivale državne tvrtke i institucije. Iako bi javne nabave po svojoj definiciji trebale biti javne i svima dostupne, činjenica je da se podaci o natječajima namjerno skrivaju na web stranicama Narodnih novina.

Njihova baza podataka nečitljiva je, dizajnirana je tako da se, primjerice, naziv kupca i naziv dobavljača ne nalaze se na istoj stranici, nije moguće ni pretraživanje po drugim kriterijima, a pregled baze vremenski je ograničen na posljednja dva mjeseca. Zato je Rakar sa svojim suradnicima u Udruzi Vjetrenjača ručno prikupio sve podatke unazad 27 mjeseci, strojno ih obradio i indeksirao.

Baza se može pretraživati prema različitim kriterijima. Najzanimljivije je pretraživanje prema dobavljačima koji imaju brutalno visoke marže, pa tako, primjerice, postoje tvrtke čija je dobit u visini i do 60 posto od ukupnog prihoda. Prosjek dobiti prosječne tvrtke je negdje oko 3 do 6 posto prihoda i praktički svaka tvrtka s većom dobiti, osim možda banki i telekomunikacijskih tvrtki, je potencijalna anomalija.

Sumnjivi su i natječaji za koje se potpisuju ugovori samo nekoliko dana nakon raspisivanja, pa je i na taj način moguće pretraživanje baze. Moći će se vidjeti i za pojedine dobavljače koliko su imali direktnih pogodbi s državnim institucijama, koliko je bilo pozivnih natječaja, javnih natječaja, koliko je natječaja poništeno i za svaki pojedinačni slučaj broj konkurenata na natječaju.

Česti su, naime, slučajevi da se na natječaj javi samo jedna tvrtka. Podaci su grupirani na način da se može doznati koliko je pojedini dobavljač radio s državom, s kime je točno poslovao, a paralelno s time moći će se vidjeti i bilance tvrtke kako bi se ustanovilo koliko prodaja državi sudjeluje u njegovom ukupnom prihodu. Na koji način se možda namještaju natječaji moći će se doznati i po vrijednosti ugovora.

 

Pretragu možete započeti ovdje

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije