EK ipak ublažio retoriku prema Hrvatskoj

‘Pozivamo Hrvatsku da nas konzultira prije nego što ide u promjene’, odgovorio je Stano zamoljen da komentira reakcije hrvatske vlade na izvješće Komisije o monitoringu za tri poglavlja.

U njemu je EK naveo da odbacivanje kriterija za imenovanje članova nadzornih i upravnih odbora u javnim poduzećima, a što je dogovoreno tijekom pristupnih pregovora, ‘izaziva zabrinutost’.

Hrvatski premijer Zoran Milanović je, komentirajući primjedbu Bruxellesa zbog imenovanja političara u nadzorne odbore državnih tvrtki, odgovorio da se njegova vlada ni pod kojim uvjetima neće odreći tog prava.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodao je kako je primjedba EK-a ‘pomalo čudna’ jer to pitanje nema veze s europskim pravom i to isto rade neke članice Unije. ‘Zato bi bila zanimljiva rasprava na Vijeću za opće poslove EU-a gdje bi se barem deset država suočilo s činjenicom da rade to isto’, rekao je predsjednik vlade.

Glasnogovornik Stano kaže da u EU-u u tom smislu ‘nema jedinstvenog modela koji treba slijediti’ te da je zadaća Komisije u okviru pretpristupnog monitoringa pozorno nadzirati učinak zakonodavnih promjena uvedenih u hrvatski sustav za sprečavanje korupcije.

‘Komisija je u svom izvješću zabilježila činjenicu da su propisi promijenjeni u pogledu odredbi o kriterijima za članstvo u nadzornim i upravnim odborima, što je element sustava za sprečavanje korupcije. To je izvor zabrinutosti jer su ranije odredbe odbačene. Stoga Komisija naglašava potrebu da se uspostavi snažan sustav za sprečavanje korupcije, uključujući i poduzeća u vlasništvu države’, kaže Stano.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije