Džaba! Vučić se već tri mjeseca pere od odgovornosti za pad nadstrešnice

Danas je tačno tri meseca od urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je stradalo 15 ljudi. U ova tri meseca stalo je svašta. Od negiranja da je nadstrešnica rekonstruisana, preko objavljivanja “kompletne dokumentacije” u nastavcima i raznim dopunama kako se pritisak studenata s ulice pojačavao, do ostavki ministara, hapšenja i konačno pada Vlade Srbije. Režim Srpske napedne stranke nikada nije nije bio ovako uzdrman, a svaki potez vlasti u proteklih 92 dana je to potvrđivao.

Datum po datum, izjava po izajava…

Pokušali smo da napravimo retrospektivu svih besramnih poteza, kojima je vlast pokušala da sa sebe skine odgovornost za najveću tragediju u istoriji Novog Sada. I dalje bezuspešno…

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

1. novembar: „Nažalost, hitna pomoć nije imala puno posla”, i “Ipak je rekonstruisana”

Istog dana nesreće javnosti se obratilo više visokih funkcionera. A među njima tokom dana obratio se i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

„Nažalost, hitna pomoć nije imala puno posla, zato što je bilo mnogo više mrtvih nego povređenih“, kazao je on.

Vlast je gotovo odmah počela da traži odgovorne za nesreću. Na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Kada smo sve renovirali, samo nju nismo. Zašto? Ne znam, neko će valjda da pruži odgovore. Jesmo li svi krivi u poslednjih 60 godina, jesmo, ali posebno su krivi oni koji su stvari projektovali, a jedno je sigurno odgovorni su oni čija je dužnost bila infrastruktura i bezbednost građana”.

4. novembar: Ne zna se ko je kriv i greška struke

Tri dana nakon nesreće, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić saopštio je kako će podneti ostavku iz moralnih razloga. Iste večeri predsednik Srbije gostovao je na televiziji sa nacionalnom frekvencijom, govorivši o ovome, kao i o nadstrešnici.

Goran Vesić Foto: R.Z./ATAImages

„Da li bi da nije bilo opterećenja stakla to stajalo još godinu, dve ili tri, svakako sajle su stajale 60 godina… Svakako ovde je reč o grešci struke“, rekao je Vučić.

Vučić je naveo i da „ne zna ko je tačno kriv“ u ovoj nesreći.

„Svako prebacuje na onog drugog u lancu“, rekao je on.

20, 21, 23. novembar: Ostavke, hapšenja i “Gotovo je sa ostavkama”

Vlast je punih 20 dana na sav glas govorila kako nije odgovorna za pogibiju 15 ljudi. A onda su usledile nove ostavke.

Tako je skoro tri nedelje od nesreće Tomislav Momirović podneo ostavku na mesto ministra trgovine. On je, naime pre Gorana Vesića obavljao funkciju ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i to u vreme dok su trajali radovi na Železničkoj stanici.

Tomislav Momirović Foto:R.Z./ATAImages

Sutradan, stižu i hapšenja. Tako je uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za pad nadstrešnice. Među njima bio je i Goran Vesić. A onda se iste večeri uključio i Vučić.

„Gotovo je sa ostavkama. Nadležni organi će da rade svoj posao, što se tiče krivične odgovornosti, neka hapsi koliko god hoće“, rekao je Vučić za RTS.

A zanimljivo je da je sutradan Vučić kazao da je zamolio policiju da ne objavljuje koliko je bilo fizičkih i verbalnih sukoba tokom tih blokada.

28. novembar: Strani plaćenici

Vučić je tad tvrdio da novac iz jedne američke fondacije prebacuje u organizaciju Građanske inicijative, koju je nazvao „protočni bojler“, pa potom dalje u „ProGlas“ i druge organizacije.

1. decembar: “Umijte se ledenom vodom”

Tačno mesec dana od tragedije, Vučić je takoreći opravdao niz incidenata na ulicama u okviru blokada i akcija zbog traženja odgovornosti. Osvrnuo se na slučaj tokom blokade u Požarevcu, kada je jedan stariji građanin završio na haubi automobila kojim je nepoznati vozač pokušao da probije blokadu.

„Kaže neko mu je skočio na haubu zato što je čovek hteo da prođe. Pa, kaže, da uhapsimo možda čoveka koji vozi automobil. Kako, bre, da uhapsite čoveka koji nije prekršio zakon? On čovek išao svojim putem. Jel ste vi svi pri svesti, bre? Umijte se ledenom vodom, uzmite negde, ima hladne vode koliko hoćete“, rekao je Aleksandar Vučić.

5. decembar: Mladi protestuju zbog novca

Tih dana kad su studenti krenuli u akcije blokada svojih fakulteta, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je iz Švajcarske pozvao mlade da se „ne svađaju i tuku oko novca zarad rušenja vlasti“.

Aleksandar Vučić Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

11. decembar: “To je buka negde oko 600 njih” i “dokumentacija na sajtu Vlade”

Vučić je najavio ispunjenje nekoliko zahteva studenata koji su blokirali fakultete Univerziteta u Beogradu, a dok je on govorio, ispred Predsedništva su se čuli zvižduci studenata okupljenih ispred zgrade.

„Za ove ljude koji čuju ovu buku, to je buka negde oko 600 njih, svejedno da li i 6.000, ja ih izuzetno poštujem, izuzetno cenim“, kazao je Vučić.

Iste večeri predsednik Srbije je uživo u programu pokazao registre sa kompletnom dokumentacijom o rekonstrukciji Železničke stanice, smatrajući da je time ispunio zahteve.
A da bi dodatno „omekšao“ studente, ponudio im je kupovinu stana – učešće za stan od 75.000 evra će iznositi 2.250 evra, što je tri odsto, a ne 15.000 evra (20 odsto), koliko je po sadašnjim propisima.

19. decembar: Deca su u vlasništvu države

Poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović rekao je da su deca do svog 18. rođendana vlasništvo države.

„Molim centre za socijalni rad, resorna ministarstva da se oglase. Dete je vlasništvo države do svog punoletstva“, rekao je Vladimir Đukanović govore’’i o tome da se gimnayijalci i srednjoškolci pridružuju studentskim blokadama.

21. i 22. decembar: Kobre da ih sve razbacaju

Govereći o studentskom protestu ispred zgrade Predsedništva, Aleksandar Vučić je rekao da nije hteo, odnosno da mu nije palo na pamet, da na studente izvodi Kobre (Odred vojne policije specijalne namene) „da ih sve razbaca“.

„Da izađem da ih vređam, da izađem da se tučem, da izvedem Kobre da ih razbacamo sve, ne bi trebalo šest-sedam sekundi, niko me nije palo na pamet“, rekao je Vučić.

22. decembar: Na Slaviji 29.000 ljudi

Prema Arhivu javnih skupova, na protestu na Trgu Slavija u organizaciji studenata bilo je oko 100.000 ljudi, čineći ga najmasovnijim protestom u modernoj istoriji Srbije.

S tim u vezi, oglasilo se MUP i navelo da je na skupu bilo oko 29.000 ljudi.

25. decembar: Debakl u Sava Centru

Na spisku tema naprednjačkog skupa u Sava Centru, koji je trebalo da bude posvećen mladima, bilo je svega samo ne studenata i mladih. Vučić je pričao o jeftinim stambenim kreditima za mlade, stranim plaćenicima, a bila je tu i prikrivena pretnja da policija neće primenjivati silu prema studentima, osim ako na to ne bude “bukvalno primorana“…

29. decembar: Hrvatski špijuni i targetiranje studentkinje

Kako je Vučić kazao, dobrim srpskim studentima, čak i kada pokažu indeks, nije bio odobren ulaz na fakultet zato što nisu na drugoj strani.

„Ali zato hrvatskim članovima NVO koji su lagali našu zemlju, zemlju domaćina, da obilaze Kuću cveća i idu u turizam i ne znam ja šta sve, njima je bilo dozvoljeno da dolaze na fakultete. Ništa strašno, osim što to govori o uplivu hrvatske obaveštajne agencije“, rekao je Aleksandar Vučić na televiziji sa nacionalnom frekvencijom.

30. decembar: Lojalisti

„Bili su prvo u jednoj maloj crkvi. To je njihov običaj. Ja nisam deo tog tima. I uvek sam mislio da je to preterivanje, ali su mi tu veoma bliski ljudi, deo toga“, rekao je Vučić krajem godine, kad je u javnost izašla informacija o lojalistima Srpske napredne stranke koji su spremni da se bore.

14. januar: Opet referendum

Vučić je ponovo ponudio savetodavni referendum o njegovoj smeni, nakon što je izašlo istraživanje Crte u kom je navodno većina građana protiv toga da ostaje na vlasti.

„Borio sam se za narod i narod je moja snaga. Ako su ovi navodi Crte tačni, za mene je nemoguće da opstanem na mestu predsednika Srbije i zato, potrebno je da opozicione stranke predaju samo 67 potpisa, a imaju ih preko 80, za održavanje savetodavnog referenduma o predsedniku Srbije”, rekao je on tad na Instagramu.

Tih dana osvanula je i Instagram stranica „Vučiću verujem“, kao podrška predsedniku.

16. januar: Opet strani plaćenici i obojene revolucije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tog dana ocenio da su u Srbiji na sceni pozivi na rušenje ustavnog poretka i pokušaj obojene revolucije.

A takođe, kazao je u objavi na Instagramu kako će od tog trenutka da bira reči koje će izgovoriti u narednom periodu, kako ne bi uticao na tenzije.

„Ja pozivam sve, sam ću se tome pridružiti, birajući svaku reč koju ću da izgovorim u narednom periodu, ne bih li uticao na smanjenje tenzija“, rekao je predsednik Srbije.

20. januar: Crveni srednji prst

Iako nije konkretna izjava funkcionera, svakako nosi značenje – grafiti crvenog srednjeg prsta koji su se u par dana pojavili prvo na nalozima na društvenim mrežama nekih viđenih funkcionera SNS, a zatim na ulicama, ali i zidovima i platoima škola i vrtića.

Foto: N1

22. januar: Ludaci

Govoreći o tad predstojećem generalnom štrajku o kom je Nova pisala, Vučić je imao koju reč o ljudima koji će u tome učestvovati.

“Vidim da neki najavljuju da neće da idu u teretanu, da će da kupe hleb ranije, da li će tog dana da ručaju, večeraju. Ima mnogo ludaka u našoj zemlji”, rekao je Vučić.

27. januar: Ipak nema cele dokumentacije, i pomilovaćemo studente

Studenti koji su krivično procesuirani u toku blokada fakulteta i drugih demonstracija, biće pomilovani, rekao je predsednik tog dana. A onda se dotakao i dokumentacije.

28. januara: Ostavka Vučevića, pad Vlade Srbije

Vlada Republike Srbije je pala kad je Miloš Vučević dao neopozivu ostavku na mesto premijera. I to istog dana kad je u javnost sigla vest kako su brutalno prebijeni studenti u Novom Sadu, a jednoj devojci je bejzbol palicom izbijena vilica.

Miloš Vučević Foto:A.K./ATAImages

Mislili su da se i sad mogu izvući

Politikolog Aleksandar Ivković, na pitanje Nove da li je vlast znala da će situacija od trenutka pada nadstrešnice toliko eskalirati, kaže da su njihove afere uglavnom prolazile nekažnjeno, i zbog toga su se oni verovatno delimično uljuljkali u neki lažan osećaj sigurnosti da se mogu izvući i iz čitave priče u vezi pada nadstrešnice u Novom Sadu.

„Sa druge strane, pretpostavljam da nisu toliko naivni da nisu baš ništa mogli da urade”, rekao je on.

Dodaje da su ostavke ministara bile iznenađenje, s obzirom na to da nisu u maniru Srpske napredne stranke.

“Vučić, da je pažljivije posmatrao političko ponašanje u Srbiji u proteklom periodu, možda bi mogao da predvidi šta će se dogoditi”, kazao je Ivković za Novu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije