Potpredsednik Vlade zadužen za evrointegracije je sa ostalim članovima delegacije Srbije predao je u ponedeljak Odgore na Upitnik EK evropskom komesaru za proširenje.
Đelić je u intervjuu za B92 rekao da je Srbija na pitanja iz Upitnika Evropske komisije uvek odgovarala istinu.
“Uvek smo odgovarali istinu, ali tu i tamo je možda mogla da se potkrade statistička ili neka druga greška. Tako da ćemo, na taj način, utanačiti do kraja ovaj proces pitanja i odgovaranja i sa druge strane radićemo sa njima i na onome što mora da se menja koliko već sada i to je element Akcionog plana”, kazao je Đelić.
On je najavio da će u Beograd doći tehničke misije EK, koje će ciljano raditi na onim delovima Upitnika na koje je ukazala EK.
“S druge strane, radićemo sa njima i na onome što mora da se menja koliko već sada i to je element Akcionog plana. Nije slučajno što će tehničke misije doći ciljano za one domene koji su, pre svega, apostrofirani u izveštaju Evropske komisije, a samim tim i našim Akcionim planom”, kazao je Đelić.
Na pitanje da pojasni ranije datu izjavu da će pokušati da lobira narednih meseci za ideju da se za Srbiju, i ne samo nju već i za ceo region Balkana, otvore i neki dodatni fondovi u ovoj fazi, dok se zemlje još bore za status kandidata ili pregovaraju o članstvu, Đelić objašnjava da je već predložio dve ideje.
“Predložio sam dve dosta jednostavne, ali veoma snažne ideje. Prva je da, umesto da čekamo ulazak u Evropsku uniju da se finansijska podrška poveća, da to ide linearno, postepeno, prirodnije. Druga ideja je da pokažemo naše budžete Evropi, ukoliko oni smatraju da je to nešto što je održivo i pozitivno, da nam zauzvrat daju njihove garancije za izlazak na tržište kapitala”, objasnio jeon.
“Svestan sam da je to pomalo ezoterija za veliki broj naših građana, da je možda suvoparno, ali ljudi koji se bave finansijama dobro me shvataju. Iza te ideje stoje 3 milijarde evra, ili ušteda ili dodatnog novca za naše građane – i vredi se boriti”, dodao je Đelić.