Da li su reality programi ogledalo društva ili obrnuto?

 Udarci, jauci i psovke sastavni su dio reality programa u Srbiji. Sociolog Ratko Božović kaže – kakvo društvo, takav i reality. “Hoćemo li praviti mnogo veliku razliku između onoga što se dešava u parlamentu i onoga što se dešava u reality programima. Kada to vidimo onda znamo gdje se radnja dešava”, ukazuje Božović.

 

Nasilje u realityju ne ostavlja posljedice samo na učesnike, ističe psihologinja Nada Korać. “Gledalac stiče utisak da je to nešto u redu i normalno. Da li to može da ošteti društvo? Po mom mišljenju, naravno da može”, kaže Korać.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

I dok gledalac može da isključi TV, učesnike vezuje ugovor da nekada i godinama žive pred kamerama. Goran Petrović iz REM-a kaže da je to regulatorno tijelo tražilo ugovore na uvid. “Mi smo tražili od njih da dobijemo te ugovore i to mogu konkretno da vam kažem, ako je to tačno, tek kad dobijemo te ugovore”, kaže on.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Stručnjak za medije iz Velike Britanije Tim Sater predlaže da mediji koji emituju takav program izrade kodeks po kojem bi uz nadzor REM-a morali da postupaju.

 

“Ugovori učesnika moraju postati javni. Izolacija bi trebalo da im se ograniči, neophodne su i stroge provjere ko će uopšte ući u TV show, a onima sa negativnom reputacijom zabraniti učešće u realityjima”, savjetuje Sater.

 

I sadržaje koje ne mogu da gledaju mlađi od 15 godina, ne emitovati do poslije 21 sat, dodaje on.

 

On neprikladnog reality sadržaja u REM-u kažu da gledaoce u većini slučajeva ne mogu da zaštite osim ako oni sami to ne učine pritiskom na daljinski upravljač, kada je riječ o djeci, za sada je jedina zaštita oznaka na ekranu da nije prikladno za mlađe od 12 godina.

N1

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije