Četiri godine od razornog zemljotresa u Petrinji

Četiri godine prošle su od razornog temljotresa jačine 6,2 po Rihteru, koji je u 12.19 sati pogodio Petrinju i okolinu 29. decembra 2020, odnijevši sedam života i nanijevši veliku štetu. Obnova, u koju je uključena sva građevinska operativa, trebalo bi u cijelosti da bude gotova do kraja 2030.

Prije četiri godine petrinjski potres za sobom je ostavio tužne prizore razrušenih kuća, privrednih objekata i javnih zgrada u Petrinji, Sisku, Glini i okolnim mjestima.

U Majskim Poljanama kod Gline poginulo je pet osoba, u Petrinji je smrtno stradala 13-godišnja Laura Cvijić, najmlađa žrtva potresa u Banovini. Među žrtvama je bila i žena koja je povredama zadobijenima u potresu podlegla u martu 2021.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U potresu je povrijeđeno 28 osoba, a još dvoje je poginulo u raščišćavanju ruševina, pokazuju podaci Civilne zaštite. Bio je to drugi potres nakon što je Baniju 28. decembra zatresao onaj magnitude 5,0 prema Rihteru.

Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić protekle sedmice je izjavio da je na području petrinjskog i zagrebačkog potresa obnovljeno preko 12.700 objekata koji obuhvaćaju preko 47.000 stambenih jedinica, te je ukupno u obnovu uloženo oko 3,2 milijarde evra.

Završetak obnove zgrada javne namjene, prema Vladinom planu obnove, očekuje se do juna 2026. godine, a privatne imovine do 2030. godine, s time da će se sve zamjenske kuće izgraditi najkasnije do sredine 2027. godine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ministar je ustvrdio da je dinamika obnove u ovom trenutku podignuta na najviši mogući nivo, s obzirom na kapacitete hrvatske građevinske operative, te je poručio da će se obnova i iduće godine nastaviti istom dinamikom.

Dodao je da će se nastaviti s mjerama pomoći građanima kojima još nije dovršena obnova stambenih objekata. Oni su, kazao je, u svojevrsnom statusu stabilnog zbrinjavanja na način da su oslobođeni plaćanja električne energije, HRT dažbine, troškova željezničkog prevoza i putarine na auto-putu Zagreb – Sisak.

Premijer Andrej Plenković prilikom nedavne posjete novim i uređenim objektima u Petrinji i Sisku rekao je da je obnova Sisačko-moslavačke županije nakon potresa dovršena 90 posto.

Od značajnijih projekata obnove zgrada javne namjene na području petrinjskog potresa ističu se sisačka Opšta bolnica “Dr. Ivo Pedišić”, sisački Opštinski sud, sisačka Gimnazija, Učenički dom u Sisku, zgade Katastra u Sisku i Petrinji, Hrvatski dom Petrinja, Domovi zdravlja Sisačko-moslavačke županije u Glini, Dvoru i Jabukovcu

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije