Parlament u Prištini usvojio je 17. februara 2008, na vanrednoj svečanoj sednici, Deklaraciju o nezavisnosti, koju je Vlada Srbije već iste večeri poništila kao protivpravni akt privremenih organa i sazvala sednicu Skupštine.
Za Deklaraciju o nezavisnosti, u kojoj je navedeno da će Kosovo biti formirano na osnovu plana Martija Ahtisarija, glasalo je svih 109 poslanika.
U međuvremenu, kosovski Albanci su organizovani proslave, a Srbi proteste.
Demonstrani, većinom mladi sa navijačkim obeležjima, okupili su se u centru Beograda, blokirali saobraćaj i razbijali stakla na prodavnicama, semafore, saobraćajne znake… Ubrzo je došlo do sukoba sa policijom koja ih je, koristeći suzavac, potisnula, ali ne i zaustavila.
Demonstranti su demolirali objekte Mekdonaldsa na Terazijama i Slaviji, bacali kamenice, baklje i flaše na amasade SAD, Hrvatske, Albanije, Slovenije, Turske… Neredi su izbili i u Novom Sadu.
U Kosovskoj Mitrovici bilo je veoma napeto. Nekoliko stotina Srba okupilo se tada ispred mosta na Ibru. U dvorištu zgrade Unmika u severnom delu grada ođeknula je eksplozija, u kojoj niko nije bio povređen, a u hotelu u kojem je trebalo da bude sedište misije EU pronađena je neaktivirana eksplozivna naprava.
Dan nakon proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo šest država, među kojima i SAD, Velika Britanija i Francuska. Srpski poslanici potvrdili su odluku Vlade o ništavnosti tog akta, a Savet bezbednosti UN održao hitnu sednicu.
Ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin insistirao je na poštovanju Rezolucije 1244, koja Srbiji garantuje teritorijalni intigritet i suverenitet. Dvočasovna debata završena je bez donošenja rezolucije zbog dijametralno suprotnih stavova Rusije i Kine s jedne, i SAD i evropskih zemalja s druge strane.
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić povukao je potom ambasadore iz zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova.
Vlasti u Beogradu organizovale su 21. februara miting pod nazivom “Kosovo je Srbija”. Pred nekoliko stotina hiljada ljudi govorili su premijer Vojislav Koštunica, ali i tadašnji zamenik predsednika SRS, a sada lider SNS Tomislav Nikolić.
Na kraju protesta, više hiljada demonstranata zapalilo je ambasadu SAD, a nekoliko drugih je oštećeno. U požaru u američkoj ambasadi ugušio se Zoran Vujović. Tokom nemira povređeno je više od 150 osoba, a u policiju su privedena 192 izgrednika.
Takođe, ponovo su demolirani objekti Mekdonaldsa i opljačkane prodavnice u centru grada.
U junu 2008. Kosovo je dobilo svoju himnu, a stupio je na snagu i novi kosovski Ustav.
Generalna skupština UN je, na zahtev Srbije, 8. oktobra 2008, usvojila rezoluciju kojom se od Međunarodnog suda pravde (MSP) u Hagu traži da odgovori na pitanje: “Da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu sa međunarodnim pravom”.
Sud je 22. jula 2010. utvrdio da jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova nisu prekršeni međunarodno pravo, Rezolucija 1244, kao ni međunarodni pravni poredak na Kosovu.
Srbija je dva meseca kasnije dostavila Generalnoj skupštini UN novi predlog rezolucije o Kosovu, usaglašen sa EU, koji je usvojen narednog dana aklamacijom, bez glasanja.
Zvaničnici Beograda i Prištine prvi put su, uz posredovanje EU, zajedno seli za pregovarački sto u martu prošle godine. Do sada je održano osam rundi pregovora, tokom kojih su postignuti dogovori o pitanjima slobode kretanja, carinskom pečatu i katastrima, matičnim knjigama, priznavanju univerzitetskih diploma i integrisanom upravljanju prelazima na administrativnoj liniji.
Šefovi pregovaračkih timova Beograda i Prištine, Borislav Stefanović i Edita Tahiri, održaće novi sastanak u utorak, 21. februara. Na dnevnom redu će biti pitanje regionalnog predstavljanja Kosova.
Skoro četiri godine od proglašenja nezavisnosti i uprkos protivljenju Beograda i međunarodne zajednice, Srbi sa severa Kosova organizovali su referendum.
Prema preliminarnim rezultatima, na referendum je izašlo 75 odsto građana, od kojih je 99,74 odsto reklo ne prištinskim insitucijama.