Ovo se navodi u tekstu pod naslovom ‘Visoka tehnologija ispunjava tradicionalne želje’ u današnjem izdanju Süddeutsche Zeitung.
U opširnom opisu se navodi da u Albaniji već sada na 100 novorođenih djevojčica dolazi 112 dječaka, što je situacija ista kao u Indiji gdje ‘gendercid’ ili ‘femicid’ već desetljećima spada u ključne socijalne probleme.
Riječ je o prekidima trudnoće, uglavnom pod pritiskom muža i njegove porodice, u slučajevima kada se utvrdi da je riječ o ženskom fetusu, ali i o ubijanju novorođenih ženskih beba.
Situacija nije mnogo bolja ni u nekoliko drugih balkanskih zemalja.
Kako za Süddeutsche Zeitung navodi stručnjak za stanovništvo Christophe Guilmoto s Instituta za razvoj Univerziteta Pariz – Descartes, na Kosovu na 100 rođenih djevojčica dolazi 110 dječaka, u Crnoj Gori 109, u Makedoniji 106.
Razvoj na Balkanu Christophe Guilmoto naziva ‘alarmantnim’.
Spolni nerazmjer dovodi do toga da muškarci više nisu u stanju da naći partnerice i oženiti se. Nedostatak žena ne dovodi, kako bi se moglo očekivati, do toga da one budu ‘mažene i pažene’, već upravo obrnuto – nasilje prema ženama raste.
U zemljama s nerazmjerno većim brojem muškaraca nego žena, kako pokazuje studija Fonda Ujedinjenih naroda za stanovništvo (UNFPA), rastu nasilje, prostitucija i trgovina ženama.