Bosanka koja je stvorila proizvod koji je proslavio Jugoslaviju, a sama od toga nije mnogo zaradila!

Zlata Bartl, poznata kao “teta Vegeta,” rođena je 20. februara 1920. godine u Dolcu kraj Travnika. Ova briljantna naučnica ostavila je neizbrisiv trag u historiji hrvatske i regionalne industrije hrane, a najpoznatija je po stvaranju jednog od najpopularnijih prehrambenih dodataka – Vegete.

Zlata je odrasla u Bosni i Hercegovini, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Od rane mladosti pokazivala je interes za nauku i obrazovanje, pa je nakon gimnazije upisala Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu, gdje je studirala hemiju, fiziku, matematičke nauke i prirodoslovlje.

Nakon što je završila fakultet, počela je raditi kao profesorica, ali njena prava strast prema istraživanju i nauci tek je dolazila do izražaja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zanimljivo, Zlata je u Zagrebu ostala igrom slučaja, kada zbog snijega nije mogla nastaviti svoj put. Naime, zima je te 1955. bila toliko jaka da se zbog zametenih saobraćajnica Zlata neko vrijeme nije mogla vratiti u Sarajevo.

Stoga je u tadašnjoj Jugoslaviji počela tražiti posao dok se ne vrati kući. Dok je sjedila u Zagrebu, pronašla je oglas za hemijskog tehničara u Podravki, hrvatskoj tvornici iz Koprivnice, gradića koji je u to vrijeme grcao u krizi.

Prijavila se i odmah je bila primljena. I tu počinje nevjerovatna priča o ondašnjem proizvodu koji je proslavio tadašnju Jugoslaviju širom svijeta, prenosi Dnevno.hr.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Teta Vegeta

Godine 1955., Zlata Bartl se zapošljava u Podravci, tada već poznatoj firmi iz Koprivnice koja se bavila proizvodnjom prehrambenih proizvoda. Radila je u istraživačkom laboratoriju, gdje je bila zadužena za razvoj novih proizvoda.

Upravo ovdje dolazi do njenog najvećeg otkrića – 1959. godine Zlata Bartl i njen tim razvili su Vegetu, univerzalni dodatak jelima.

U to vrijeme živjela je u skromnoj tvornici u Koprivnici zajedno s kolegama. S njima je dijelila jedan obrok dnevno. Grad je bio potpuno nerazvijen i siromašan. Vegeta je ubrzo postala globalni fenomen, proizvod koji se koristio u domaćinstvima širom svijeta, od Evrope do Azije i Južne Amerike.

Ovaj dodatak jelima, koji je kombinacija dehidriranog povrća i začina, postao je sinonim za bogatstvo okusa i jednostavnost u kuhanju. Vegeta je ubrzo postala jedan od najuspješnijih proizvoda Podravke, a Zlata Bartl dobila je nadimak “teta Vegeta” zbog njenog doprinosa.

Iako nije postala bogata od svog izuma, Zlata je bila iznimno ponosna na svoj rad, a njena inovacija pomogla je Podravki da postane jedan od vodećih proizvođača hrane u regiji.

Osim što je bila izumiteljica Vegete, Zlata Bartl bila je cijenjena i zbog svog pristupa radu i kolegama. Bila je poznata po svojoj jednostavnosti, skromnosti i iznimnom znanju, ali i ljubavi prema nauci. Njen radni dan često je započinjao rano ujutro, a završavao kasno navečer, uvijek u potrazi za novim idejama i rješenjima.

Ostala povezana s Bosnom

Zlata Bartl je kroz svoj život i karijeru ostala povezana s Bosnom, zemljom iz koje je potekla, ali najveći dio života provela je u Hrvatskoj, gdje je ostvarila svoje naučne i profesionalne uspjehe. Preminula je 30. jula 2008. godine u Koprivnici, ostavivši iza sebe neizbrisiv trag u svijetu kulinarstva.

Njeno ime ostaje sinonim za inovaciju i kvalitet, a Vegeta, njen najveći izum, i danas se koristi u kuhinjama širom svijeta, kao jedan od najprepoznatljivijih proizvoda s ovih prostora, piše Dnevno.hr.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije