Bjeliš:O problemima sveučilišta

‘Kada bi se kod nas izdvajalo za studije kao u Sloveniji, onda bi i ova aktualna tema oko školarina i participacija na Filozofskom fakultetu bila deplasirana’, rekao je rektor u izjavi novinarima nakon predstavljanja izvješća.

Stipendije bi se tada, dodao je, trošile na stimulaciju i mobilnost uspješnih studenata, a ne na elementarne stvari, poput struje i vode.

Govoreći o zahtjevima studenata Filozofskog fakulteta, Bjeliš je rekao kako mu ‘nije drago sve to što se događa jer je cijeli koncept ‘direktne demokracije’ stran radu sveučilišta i akademskim slobodama’, ali i da on kao rektor ne može donijeti nikakve konkretne odluke, već samo ‘koordinirati, okupiti suprotstavljene strane i pomoći da se sagleda situacija’. ‘Od svih sudionika nedavnih događanja na Filozofskom fakultetu, uključujući i dekana, zatražio sam očitovanja i kada ih dobijemo, mi ćemo na Sveučilištu mirno i staloženo pokušati naći izlaz iz toga, uz korektan odnos prema svim sudionicima’, rekao je rektor, istaknuvši kako bi bio najzadovoljniji da se uspostavi ‘bolji sustav financiranja’.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na današnjoj izvještajnoj sjednici Senata, Vijeća područja, Sveučilišnog savjeta i Rektorskog kolegija u širem sastavu Sveučilišta u Zagrebu Bjeliš je podnio izvješće o radu Sveučilišta u 2009. i 2010. godini, koje su, rekao je, obilježili ‘reforma studijskog sustava i unaprjeđenje međunarodne suradnje, ali i prosvjedi studenata i učenika zbog diplomskih studija, školarina i državne mature’.

U tom je razdoblju, istaknuo je, Sveučilište zbog proračunskih restrikcija bilo suočeno i s izrazito otežanim uvjetima rada i poslovanja, a većina sredstava, umjesto u razvoj i istraživanja, odlazilo je na plaće zaposlenika.

Zagrebačko sveučilište, ističe se u izvješću, ostalo je jedno od najbolje popunjenih u Hrvatskoj, a u izvještajnom razdoblju bilo je popunjeno oko 90 posto upisnih mjesta na preddiplomskim, stručnim i integriranim studijima. Od toga je u obje akademske godine bilo upisano 92 posto redovitih studenata, 7 posto izvanrednih studenata i 1 posto stranih studenata.

Kao važna sastavnica međunarodne suradnje izdvojena je mobilnost studenata i sveučilišnih djelatnika, o čemu svjedoči podatak da je u akademskoj godini 2009./2010. gostovalo 182 stranih studenata, a istodobno je 305 zagrebačkih studenata bilo na razmjeni na inozemnim partnerskim sveučilištima.

U izvješću, napisanom na nešto više od 100 stranica, posebna pozornost posvećena je prostornom razvoju Sveučilišta te se ističe kako je u protekle dvije godine obavljen niz adaptacija, sanacija i dogradnji sveučilišnih zgrada, a intenzivirana je i izgradnja nove zgrade Muzičke akademije na Trgu maršala Tita koja bi trebala biti dovršena 2012.

Govoreći o pomacima ostvarenima u proteklom razdoblju, rektor je izdvojio primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija e-učenja u obrazovnome procesu, za što se na sveučilištu kao stručno radno tijelo skrbi posebno Povjerenstvo za e-učenje.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije