BiH kao cjelina je važna za mene i za Hrvatsku

 Premijer Milanović je istaknuo da BiH i Srbija moraju ići prema EU, te da je BiH za Hrvatsku od posebnog interesa kao cjelovita država.

 

Dvojica premijera susretali su i prije ovog sastanka se u različitim europskim institucijama gdje su razgovarali o raznim temama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Premijer Zoran Milanović izjavio je kako obje zemlje iza sebe imaju desetljeća mira koja im omogućavaju normalan razvoj, što u povijesti prije nije bilo moguće.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naglasio je kako nema prepreka za privrednu saradnju dviju zemalja jer se obje nalaze na velikom, zajedničkom evropskom tržištu.

 

“Robna razmjena nije dovoljno velika jer nismo dovoljno razvijeni i bogati i ako tako ostane sljedećih 20 godina, to će biti samo naša greška, ničija druga”, poručio je Milanović i naglasio kako je važno vratiti industrijsku snagu i potencijale koje su obje zemlje nekad imali, pritom naglasivši brodogradnju i turizam obiju zemlja koje traže dodatna ulaganja.

 

“Kad je regija u pitanju, što je kolega posebno naglasio, kada je riječ o našim susjedima, Bugarskoj su to zapadni a nama istočni susjedi, mi nećemo dopustiti da prostor koji je važan i jednima i drugima ispadne iz fokusa interesa starih članica Evropske unije.

 

Pri tome sam poseban naglasak stavio na Bosnu i Hercegovinu za koju nećemo dopustiti da postane predmet interesa isključivo uskih birokratskih interesa u Briselu, nego da državnici i u zapadnoj Evropi shvate da BiH, kao i Srbija moraju ići prema EU i da kriteriji moraju biti strogi, ali i posebni, jer BiH je, nažalost, posebna država.

 

Svatko ko pogleda kartu, shvatiti će da je BiH kao cjelina važna za mene i za Hrvatsku”, poručio je premijer Zoran Milanović.

 

Bugarski premijer Plamen Orešarski naglasio je kako između Hrvatske i Bugarske postoji višestoljetna suradnja, ali da je zajedno s hrvatskim premijerom ovom prigodom izrazio zabrinutost robnom razmjenom koja nije na razini na kojoj bi mogla biti s obzirom na mogućnosti koje postoje u toj oblasti.

 

“U svakom slučaju, politički i kulturni kontakti su na puno većoj razini nego oni privredni. Zaključak je da na privrednoj saradnji treba dodatno raditi jer je to u interesu za razvoj obiju zemalja”, izjavio je Orešarski te izrazio zadovoljstvo najavom otvaranja direktne avionske linije između Sofije i Zagreba.

 

“Izrazili smo podršku zemljama u regiji na njihovom putu prema Evropskoj uniji. Svaka zemlja ima svoj vlastiti put, no, Bugarska i Hrvatska u tom putu im daju punu podršku”, rekao je Orešarski te dodao kako je sa hrvatskim premijerom podijelio zabrinutost zbog ukrajinske krize. Oba premijera slažu se da je diplomatsko rješenje krize u Ukrajini najbolje i za Ukrajinu i za sve zemlje u regionu.

 

Kako bi se poboljšala gospodarska suradnja Bugarske i Hrvatske, premijeri su najavili održavanje gospodarskog foruma na kojem će  biti nazočni predstavnici hrvatskih i bugarskih poduzeća kako bi se ojačala robna razmjena.

 

Potpisan je  program suradnje između dvaju ministarstva znanosti i obrazovanja u području znanosti i obrazovanja od 2014. do 2017. godine kojega supotpisuju Nelija Klisareva, bugarska ministrica i Željko Jovanović, hrvatski ministar obrazovanja.

 

Drugi potpisan program je u području kulture za razdoblje 2014. do 2017. godine kojega su potpisali u ime dvaju ministarstava kulture Vasil Vasilev, zamjenik bugarskog ministra kulture i Berislav Šipuš, zamjenik hrvatske ministrice kulture.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije