Bez penzija ostaje 300.000 građana!

Poslodavci uopšte ne uplaćuju doprinose za čak 300.000 zaposlenih u Srbiji, a za još 600.000 ih uplaćuju neredovno ili na minimalac, kaže za Press Đuro Perić, bivši predsednik Upravnog odbora Fonda PIO, sada predsednik Saveza penzionera Srbije.

Perić tvrdi da će posledica toga biti prava armija sirotinje, s obzirom na to da ovi ljudi neće moći da ostvare pravo na penziju.

– Među neplatišama je najviše privatnika, mada ima i državnih preduzeća. Izbegavanje uplata doprinosa ili njihova neredovnost jedan je od ključnih problema ove države. Dok je uplate kontrolisao Fond PIO, kontrola uplata je bila efikasna i zarada nije mogla da se uplati bez doprinosa. Sada smo došli u situaciju da nam dug po tom osnovu od 2005. godine dostigne 170 milijardi dinara – upozorava Perić.

Država ojađena

Doprinosi se ne uplaćuju svakom šestom od 1,8 miliona zaposlenih, a država zbog toga mesečno gubi minimum milijardu dinara.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Direktorka Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Dragana Kalinović navela je da poslodavci duguju 170 milijardi dinara za neuplaćene doprinose za socijalno osiguranje.

– Uplatu socijalnih doprinosa sada kontroliše Poreska uprava, a bolji nadzor poslodavaca očekuje se kada u potpunosti počne da funkcioniše centralni registar osiguranika, kao pouzdana i kompletna baza podataka uplate doprinosa – rekla je Kalinovićeva.

Urednik portala Penzijainfo.rs Anđelka Jekić podseća da je od 1. januara 2010. trebalo da zaživi pravilo po kojem niko ne bi mogao da podigne novac za plate ako nije uplatio doprinose, ali se to nije dogodilo.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Posle donošenja Zakona o vezivanju staža iz 2005. godine, zaposlenima u firmama koje nisu plaćale doprinose priznato je više od pola miliona godina radnog staža, ali, kako se pokazalo, na teret poreskih obveznika. Mnogi ni posle toga nisu plaćali doprinose, pa je 2009. usledilo novo vezivanje staža. Da li to znači da se ova vrsta finansijske nediscipline isplati? A, po zakonu, neplaćanje doprinosa je krivično delo – kaže Jekićeva.

Spisak je tajna

Ona smatra da bi trebalo objaviti spisak neplatiša.

– Naši propisi ne dozvoljavaju da se objavi spisak dužnika, mada iz MMF ne vide razloga za to. A pitanje je da li bi taj spisak bio toliki kada bi se sa njega skinula oznaka tajnosti.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković najviše krivi državu.

– Doprinose ne uplaćuju samo oni kojima to država dozvoljava, jer ima lošu kontrolu. Problem je naravno i stanje u kojem se nalazi naša privreda – smatra Atanacković

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije