Bez carine na prelazima

Prema sporazumu, na administrativnim prelazima neće biti postavljane carine, specijalne jedinice ROSU neće prilaziti punktovima, a biće uspostavljen i slobodan promet robe i saobraćaja do tri i po tone. Za sve kontigente preko te težine moraće da se izdaju posebne dozvole.

– Ostalo je da naši pregovarači sa komandantom Kfora preciziraju neke detalje. Pre svega trebalo bi da se jasno definiše šta se podrazumeva pod humanitarnom pomoći i šta će biti sa pošiljkama težim od predviđenog maksimuma.

Najverovatnije će, u tom slučaju, Crveni krst i Ministarstvo za KiM izdavati potvrde – kaže izvor “Blica”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dečak se oporavlja

Lekari Doma zdravlja u Gračanici su spasili život dečaku H. B. (13), obolelom od bronhijalne astme, koji je zbog nedostatka kiseonika i lekova dobio napad gušenja. „Problem je nastao jer nismo imali kiseonika u velikoj boci“, pričaju lekari.

Naš izvor navodi da će prema postignutom sporazumu na administrativnom prelazu Brnjak do polovine septembra biti raspoređena tri Albanca i 28 Srba iz Kosovske policijske službe, dok će na Jarinju ostati samo pripadnici Kfora.

– Evropska unija podržala je sporazum koji su dve strane postigle. Naši pregovarači telefonom su razgovarali sa posrednikom EU Robertom Kuperom i on je zadovoljan onim što je dogovoreno. Kuper je pohvalio zalaganje srpskog tima da nađu neko, makar i prelazno rešenje – tvrdi naš sagovornik.

O detaljima sporazuma šef beogradskog pregovaračkog tima Borislav Stefanović i ministar za KiM Goran Bogdanović razgovarali su i sa predsednicima opština sa severa Kosova.

– Obratili smo se odbornicima i predstavili moguće prelazno rešenje. Bilo je različitih mišljenja, ali smo na kraju postigli puno jedinstvo – kaže Stefanović.

Predstavnici srpske vlade razgovarali su sa odbornicima Leposavića, Zvečana, Kosovske Mitrovice i Zubinog Potoka. Kako navodi izvor “Blica” najviše primedbi na sporazum imao je predsednik opštine Kosovska Mitrovica, ali je posle argumenata koje je izneo Stefanović i on popustio.

Savetnik kosovskog premijera Azem Vlasi kaže za “Blic” da je reč o privremenom rešenju, ali da nikada više situacija neće moći da se vrati na period od pre 25. jula.

– Kada zavladaju teške situacije, rešenje se mora potražiti u razgovorima, ali kosovska strana će u nastavku morati da redefiniše pregovaračke pozicije, odnosno da se po svim pitanjima zalaže za princip reciprociteta – kaže Vlasi i dodaje da ako srpska strana ne popusti neće biti ništa od razgovora ni u septembru.

– Koristićemo sva legitimna sredstva koja ima svaka država u okvirima svojih granica. Srpski pregovarači će morati da popuste zbog nasilja i svega što se dogodilo na severu. I Priština može da nahuška kosovske Albance u Preševskoj dolini da i oni pale punktove, ali nama to ne pada na pamet – kaže Vlasi.

Inače, NATO bi mogao da aktivira još jednu rezervnu jedinicu kako bi pojačao svoje snage na Kosovu. Rezervni kontingent ne bi bio stalno pojačanje, već bi samo privremeno bio stacioniran na Kosovu dok traje kriza.

Biler: Kriminal uzrok

Komandant Kfora, nemački general Erhard Biler, ocenio je da su odsustvo pravne države i snažne kriminalne strukture glavni uzrok sadašnje krize. „Isuviše dugo je dopuštano da se ovde formiraju radikalne strukture. To su u prvom redu veoma jake
kriminalne strukture, koje su, uzgred, multietnički izgrađene – one su i kosovsko-albanske i kosovsko-srpske“, rekao je Biler.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije