Samo nekoliko dana pre raspisivanja izbora, za albansku političku scenu u Srbiji, može se reći da su “strasti uzavrele, lideri posvađani, a birači podeljeni”.
Među njima najjači je Riza Halimi i Partija za demokratsko delovanje, koja je stožer vlasti u Bjanovcu i koja u tri opštine ima najviše članova.
Iza Halimija sledi Demokratska partija Albanaca Ragmija Mustafe koja čvrsto drži sve konce vlasti u Preševu. Njima bi, kažu upućeni, konce mogla da pomrsi letos formirana Demokratska partija bivšeg predednika opštine Bijanovac, Nagita Arifija.
Potpredsednik te partije, biznismen Nedžad Beljuji, kaže da posle predstojećih izbora albanska politička scena neće biti ista kao do sada. “Zato što su se u međuvremenu pojavile dve političke partije koje nisu nacionalističke, nego su orijentisane na svakidašnje i životne probleme. Tako da mislim da će politička scena biti drugačija”, kaže on.
Po svemu sudeći, u drugom planu na predstojećim izborima biće partije Jonuza Muslijua, Rahmija Zuljfijua i Skendera Destanija, koji na pitanje o “prljavim” predizbornim igrama kaže da su kod Albanaca takve igre u modi.
“S prljavim igrama dobija se većina glasača, ali šta ćete, ne možemo mi iz ove kože. Mi smo pristalice toga da se prljave igre izbegavaju, koliko je to moguće, i mislim da će moja partija to izbeći, odnosno provokacije drugih”, kaže Dostani koji je lider Demokarske unije doline.
Albanci u Preševu, Bujanovcu i Medveđi na predstojećim izborima u Srbiji, koji bi trebalo da se održe u maju, a raspišu 13. marta, podeliće se i oko svog predtsvanika u Skupštini Srbije.
Naime, Ragmi Mustavu i Jonuza Muslijua srpski parlament apsolutno ne zanima, dok je dosadašnji predstavnik Albanaca Riza Halimi već obavio razgovore s predstavnicima partija Demokratske unije doline i Demokratske unije Albanaca kako bi zajedno sakupili 10.000 potpisa i tako sebi obezbedili mesto u Skupštini Srbije.