foto Vlada CG
Mandatar za sastav nove crnogorske vlade Dritan Abazović obavijestio je Skupštinu o spremnosti za izbor 43. Vladee koju, kako je saopštio, podržava 46 poslanika crnogorskog parlamenta.
“Ideja je da Crnu Goru odblokiramo i izaberemo da država dobije funkcionalne institucije. Da dobijemo stabilnost. Umjesto svađe da dobijemo pomirenje i pokušaj da gradimo evropsku perspektivu. Nismo protiv izbora, ali jesmo protiv izbora bez institucija”, rekao je Abazović na današnjoj pres konferenciji u Podgorici na kojoj je predstavio koncept rada manjinske vlade.
Istakao je da se sjednica Skupštine, što se njega tiče, može održati sjutra, ali da je realnije da to bude naredne sedmice nakon Vaskrsa.
Abazović je pojasnio koji će biti prioriteti nove vlade, ali nije želi da saopštio imena ministara iako, kako je kazao, ima spisak.
“Vlada Crne Gore i njeni konstituenti su saglasni da se mora raditi na širokom političkom dijalogu kako bi se akti koji nisu direktno vezani za vladu usvajali. Među normativnim prioritetima su dogovor oko nosilaca pravosudnih funkcija. Usklađivanje regulative u pravosuđu sa regulativom EU, Zakon o porijeklu imovine koji čeka zeleno svjetlo EU, izborna reforma, profesionalizacija DIK-a u skladu sa preporukom OEBS-a, revizija postojećeg stanja u prosjveti i kulturi i preispitivanje svih kadrovskih rješenja u ovim oblastima”, naveo je Abazović.
U novu Vladu će ući predstavnici koalicije “Crno na bijelo” koju je na prethodnim izborima predvodio Abazović, Socijalističke narodne partije koja je činila i aktuelnu većinu, kao i partije manjinskih naroda. Osim njih u vladi će se naći i Socijaldemokratska partija koja je do sada bila u opoziciji dok će formiranje vlasti manjinski podržati najvjerovatnije Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića.
Nova vlada će osim dosadašnjih 12 imati 18 ministarstava, ali i 20 ministara, od kojih će dvojica biti bez portfelja.
Predstavljanju koncepta nove vlade danas je prethodila i ostavka potpredsjednika i predsjedavajućeg parlamenta Strahinje Bulajića koji je odbijao zakazivanje sjednice na kojoj bi bio izabran novi predsjednik zakonodavnog doma, navodeći da je dogovor moguć samo među konstituentima aktuelne većine i da bi sve drugo bilo izdaja izborne volje.
Abazović je ocijenio da je ostavka Bulajića častan čin, dodajući da ne očekuje destabilizaciju prilika u državi, misleći na veće proteste zbog formiranja manjinske vlade.
Prema nezvaničnim informacijama, sjednica parlamenta na kojoj bi se birala nova vlada mogla bi biti zakazana za narednu srijedu ili četvrtak.
Pregovori o formiranju manjinske vlade trajali su dva i po mjeseca, nakon što je, na inicijativu Abazovića, izglasano nepovjerenje Vladi Zdravka Krivokapića.