10 najmoćnijih Srba na svijetu

1. NIKOLAS ČABRAJA (-)

Kada se u američkoj vojnoj i avio industriji kaže “Srbin”, prva asocijacija je Nikolas Čabraja. Do juna 2009. bio je na čelu Dženeral Dajnamiksa, koji spada u jednu od pet najvećih korporacija iz oblasti vojne i avio tehnologije u SAD sa 92.000 zaposlenih i godišnjim prihodom od 29 milijardi dolara. Prema “Forbsovim” podacima zaradio je 140 miliona dolara za poslednjih pet godina u firmi. Pod njegovim vođstvom kompanija je doživela veliki rast. Od svih čelnika firme, najduže se zadržao na toj poziciji – 11 godina, a i posle povlačenja važi za jednog od najmoćnijih ljudi u SAD u toj oblasti. Aktivan je u srpskoj zajednici.

2. REBEKA MEKDONALD (1)
Vlasnica kompanije „Džast enerdži“ koja električnom energijom i gasom snabdeva preko milion i po potrošača u Sjedinjenim Američkim državama i Kanadi. Vrednost njene kompanije procenjena je na preko dve milijarde dolara. Tri puta je proglašavana za poslovnu ženu godine u Kanadi. U Toronto je stigla 1974. godine kao Ubavka Mitić nakon završenih studija medicine u Beogradu sa nekoliko stotina dolara u džepu. Obolela je od teškog oblika autoimune bolesti reumatoidnog artritisa. Dala je tri miliona dolara kako bi se pri bolnici u Torontu napravio istraživački centar koji nosi njeno ime.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -


3. ROZMERI RUŽA TOMIĆ (-)

Direktorka je u firmi “Occidental Petroleum Corporation” čija se vrednost procenjuje na nekoliko desetina milijardi dolara, a Forbs je uvrstio u top 200 svetskih kompanija. Vlasnica firme “Houp Ketl kompani” i građevinske kompanije “A.S. Tomić”. Predsednica je borda direktora i izvršni direktor kompanije “Livestock Clearing”, a radila je kao direktor Palm Springs štedne banke. Nalazila se i na Forbsovoj listi najbogatijih ljudi. U savetu je univerziteta “Sautern Kalifornija” . Veliki je zagovornik borbe za prava žena i manjina i jedna je od najcenjenijih žena u američkom poslovnom okruženju i u oblasti energetike.


4. NIKOLA PETROVIĆ (-)

Odgovoran za železnički saobraćaj ispod kanala La Manš od 5. aprila prošle godine kada je postao generalni direktor „Eurostar Group LTD“. Na ovom položaju zamenio Ričarda Brauna nakon istrage koja je pokazala da je do velikog zastoja „Eurostarovih“ vozova uoči Božića došlo zato što nisu bili adekvatno pripremljeni za zimu. U ovoj britansko-francusko-belgijskoj kompaniji počeo je da radi u avgustu 2003. kao direktor sektora za usluge, a zatim je četiri godine bio izvršni direktor kompanije. Pre dolaska u „Eurostar“, Petrović je radio u francuskoj železnici. Plata na novoj poziciji dostiže mu i 400.000 funti godišnje.


5. DUŠAN DJUK PETROVIĆ (5)

Američki menadžer Dušan Petrović, poreklom iz Beograda, imenovan je za predsednika kompanije „Wrigley“, najvećeg svetskog proizvođaka slatkiša i žvakaćih guma, od kojih je najpoznatiji brend “orbit”. Kompanija je osnovana 1891. godine, a Petrović je u njoj radio poslednjih 30 godina. Počeo je u finansijskim odeljenju „Wrigley“, da bi dogurao do potpredsednika, i na kraju predsednika. “Djuk je odigrao važnu ulogu u rastu kompanije“, rekao je naslednik osnivača firme. Rođen je u Čikagu, a diplomirao je na Ruzveltovom univerzitetu. U kompaniji „Wrigley“ je od 1992. godine, kada je postao glavni blagajnik.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -


6. GORDANA VUNJAK NOVAKOVIĆ (-)

Izabrana u Njujoršku akademiju nauka 2009. godine. Profesor je biomedicinskog inženjeringa na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku. Njena laboratorija bavi se inženjerstvom ljudskog tkiva, radi korišćenja u regenerativnoj medicini i za istraživanje matičnih ćelija. Objavila je dve knjige i poseduje 45 patenata. Čest je savetnik američke vlade po pitanju inženjeringa tkiva. Doktorirala je hemijsko inženjerstva na Univerzitetu u Beogradu. Bila je Fulbrajtov stipendista, dobitnik je Klemsonove nagrade. Član je Američke asocijacije za napredak u nauci i Američkog instituta za medicinski inženjering.

7. NOVAK  ĐOKOVIĆ (-)
Najbolji srpski teniser, treći igrač sveta u pojedinačnoj konkurenciji i osvajač Dejvis kupa. I ove godine poneo je titulu najboljeg promotera Srbije na godišnjoj dodeli nagrada „Najbolje iz Srbije“. U njegov loži na turnirima sede veličine poput Roberta de Nira ili Maradone, a gotovo da nema zemlje u kojoj nije šarmom i energijom privukao publiku na svoju stranu. Njegovi rezultati imaju nemerljiv značaj na razvoj i uspon tenisa u Srbiji. Sa ocem Srđanom pokrenuo je više poslova, organizovanjem „Serbia open“, uveo je Srbiju na tenisku mapu sveta. Za organizaciju turnira dobio je pohvale od ATP.

8. MARINA  ABRAMOVIĆ (11)
Najpoznatija srpska umetnica svih vremena izabrana je u prošlogodišnjoj “Tajmsovoj” anketi među 100 najvažnijih umetnika sveta, a trenutno priprema premijeru biografske predstave “Život i smrt Marine Abramović”, koju je naručio Mančesterski međunarodni festival (MIF). Režira je čuveni Robert Vilson, jednu od glavnih uloga ima američka filmska zvezda Vilijam Defo. Osim toga, u Moskvi će u galeriji “Garaža” na jesen biti održana njena retrospektivna izložba performansa, identična onoj, sada već kultnoj, koja je prošle godine održana u njujorškom Muzeju moderne umetnosti (MoMA).


9. DUŠAN ŠIĐANSKI (9)

Specijalni savetnik predsednika Evropske komisije Žoze Manuela Baroza i predsednik Evropskog centra za kulturu. Od 1956. je bio blizak saradnik Denisa de Ružmona u toj organizaciji. Osnivač je Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Ženevi, profesor na univerzitetima Prinston, Harvard i Mičigen, dobitnik najvišeg francuskog odlikovanja – ordena Legije časti, počasni građanin Grčke. Godinama je organizator velikih međunarodnih naučnih skupova i okruglih stolova, posebno u kontekstu evropske budućnosti Srbije i njenog što bržeg pridruživanja Evropskoj uniji.

10. DEJAN JOVIĆ (-)
Od februara 2010. je glavni analitičar predsednika Hrvatske Ive Josipovića i specijalni koordinator njegove kancelarije. Zagrebački “Globus” pisao je da je on glavni kreator Josipovićeve politike približavanja Srbiji. Ima četiri akademska zvanja sa četiri univerziteta – diplomirao u Zagrebu, magistrirao u Ljubljani i u Mančesteru, a doktorirao 1999. na London School of Economics. Deset godina je bio profesor na Univerzitetu Stirling, a od 2009. je profesor međunarodne politike na zagrebačkom univerzitetu. Rođen je 1968. u Samoboru. Za sebe kaže da je Srbin po ocu, a Hrvat po majci.

Blic Online

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije