Prim. dr Višnja Mrđen je “nevidljivi mikrobiolog” koji dnevno uradi stotinu testova na virus korona

 

Ona je heroj. Ona je neko kome moraš vjerovati. Dr Višnja Mrđen, specijalista mikrobiologije, supspecijalista virusologije, član tima Zavoda za mikrobiologiju UKC Banjaluka, je "nevidljivi mikrobiolog", a u stvari jako bitan i vidljiv na svim nalazima. Ona je osoba koja je plemenita, humana i koja sa svojom koleginicom, koja je takođe heroj, uradi stotinu testova i napiše konačan nalaz o testu na koronu i još važnih nalaza. One rade 24h da bi nama dale informaciju o stanju širenja infekcije. Sjetimo se svih ljudi “iz sjene", bez kojih ljekari ne bi mogli da liječe i daju konačnu dijagnozu. 

Ovako je o dr Višnji Mrđen pisala njena koleginica, takođe ljekar, na Facebooku, a mi smo je željeli “izvući iz sjene” i saznati više o poslu koji obavlja ovih dana, alI i njenom pozivu o kojem je šira javnost vrlo malo znala do pojave pandemije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prim. dr Višnja Mrđen je ljekar, specijalista medicinske mikrobiologije, supspecijalista virusologije. Bavi se molekularnom i serološkom dijagnostikom uzročnika infektivnih bolesti, te tumačenjem tih nalaza kolegama kliničarima. Zaposlena je u Zavodu za kliničku mikrobiologiju u Univerzitetskom kliničkom centru.

Dr Mrđen kaže da su ona i njene kolege spremno dočekali pojavu virusa korona u našoj zemlji.

"Prvo testiranje smo uradili krajem februara, sa čim želim naglasiti da smo već u toku tog mjeseca nabavili potrebne dijagnostičke testove i svu neophodnu zaštitnu opremu, a ostale potrebne aparate i opremu smo već imali u našoj laboratoriji jer ih koristimo za dijagnostiku i drugih virusnih bolesti. Sam proces testiranja je jako zahtjevan i stresan, samom činjenicom da niko od zaposlenih radnika nije imao iskustva u ovakvim situacijama, tako da smo se morali na vrijeme edukovati i pratiti smjernice SZO", kaže dr Mrđen, dodajući da je sve osoblje Zavoda pokazalo požrtvovanost i humanizam, na čemu posebno želi da im se zahvali. 

"Prvi pozitivan slučaj je dijagnostikovan u našoj laboratoriji, što ukazuje da smo spremno dočekali ovaj izazov koji nam se svima iznenada nametnuo", kaže ona i dodaje da je sama zahtjevnost procesa testiranja i ozbiljnost situacije nametnula novi režim rada. 

"Zbog urgentnosti testiranja, produženo je radno vrijeme, jer veliki broj uzoraka zahtijeva cjelodnevno testiranje. Naravno da je to sve jako stresno i iscrpljujuće, te uz sve mjere zaštite i predostrožnosti uvijek se mora imati na umu ogroman rizik kojem smo mi kao laboratorijsko osoblje u direktnom kontaktu sa potencijalno zaraženim materijalom izloženi."

Proces rada je dodatno otežan zbog samih osobina virusa, mogućnosti zaraze, te zbog zaštitne opreme koju nose tokom više sati. Dnevno urade više stotina testova, a taj broj svakim danom raste.

"Sam proces testiranja je složen, sastoji se iz više faza, od momenta uzimanja uzoraka u posebnim uslovima i u specijalno namjenjene posude za uzorkovanje i transport, do dolaska u laboratoriju i samog procesa testiranja. U nažem Zavodu, u laboratoriji za molekularnu dijagnostiku vršimo testiranje uzoraka pacijenata sa sumnjom na infekciju sa SARS-CoV 2, takođe i uzoraka pacijenata sa dokazanom COVID-19 najsavremenijom metodom, a to je RealTime RT-PCR prema smjernicama SZO, jer je to jedina zasad odobrena metoda za dijagnostiku ovog virusa." 

Dr Mrđen ističe da naši stručnjaci ni u jednom segmentu ne zaostaju za svjetskim standardima, te da su rezultati testiranja koje ona i njene kolege obajvljau potvrđeni u referentnoj laboratoriji u Berlinu, na šta je izuzetno ponosna. U procesu testiranja učestvuje aktivno sa svojom radnom kolegicom Bilić Ivanom, diplomiranim inženjerom laboratorijske dijagnostike.

"Aktivno učestvujemo u čitavom procesu testiranja, od obrade uzoraka, izolacije nukleinske kiseline i detekcije genoma virusa, kao što se od mene kao virusologa i očekuje. Proces rada je dodatno otežan zbog samih osobina virusa, mogućnosti zaražavanja u toku samog testiranja, te zbog svega toga obaveze nošenja zaštitne opreme više sati uz sve dodatne mjere biosigurnosti. Dnevno uradimo više stotina testova, s tim da taj broj svakim danom raste, a shodno tome se povećava i dužina procesa same analize, jer tako nalaže procedura", pojašnjava naša sagovornica.

 

Do pojave pandemije novog korona virusa u svijetu, šira javnost malo je znala o mikrobiologiji i virusologiji, koju je dr Mrđen izabrala za usavršavanje, a bez koje danas nije moguće uspostaviti tačnu dijagnozu bilo koje zarazne bolesti.

"Šira javnost relativno malo o ovoj medicinskoj dijagnostičkoj grani kojoj ja pripadam, uopšte o mikrobiologiji kao i virusologiji, koju moram izdvojiti, jer sam tu oblast izabrala za usavršavanje. Bitno je naglasiti da je bez nas u današnjim uslovima nemoguće postaviti tačnu dijagnozu bilo koje zarazne bolesti, a i brojnih bolesti savremenog doba koje zahtijevaju dosta naših analiza. U svakodnevnom rutinskom radu mikrobiolozi se bave dijagnostikom velikog broja potencijalno infektivnih i infektivnih uzočnika, bakterija, virusa i parazita koji mogu biti izazivači raznih bolesti. Samim tim se nameće potreba za kontinuiranom saradnjom kliničara sa mikrobiolozima, a sve u cilju dobrobiti pacijenta. Ono što je takođe bitno je da molekularna dijagnostika kojom se bavim zauzima danas primat u svim testiranjima i da predstavlja najrelevantniju metodu savremene dijagnostike", objašnjava dr Mrđen.

Što se tiče novog virusa, naša sagovornica kaže da je najvažnije da je on potpuno sekvenciran, da su poznati svi njegovi dijelovi. 

"Dato mu je ime i prezime, koje ga je svrstalo u postojeću porodicu korona virusa. Sve ostalo će nam donijeti vrijeme, nove analize i ogroman broj činjenica o samom virusu i bolestima koje izaziva, zahvaljujući neumornim istraživačima iz oblasti virusologije." 

Na osnovu dosadašnjih testiranja, dr Mrđen zaključuje da su "poduzete mjere imale i tek će imati potpunu opravdanost, jer još uvijek registrujemo relativno mali broj pozitivnih pacijenata u odnosu na veliki broj testiranih".

"To je dobar znak borbe sa ovim nevidljivim neprijateljem i pošto smo u petoj sedmici epidemije koja je ključna i po većini prelomna, smatram da će naredni dani i nova testiranja pokazati da li je moje razmišljanje ispravno, da li smo prebrodili najgori period. Naravno da virus neće preko noći iščeznuti, ali naša svijest i naš odbrambeni mehanizam će ga postepeno prihvatiti i znati kako se boriti sa njim. Definitivno znam da smo kao zdravstveni sistem zasad uspješno odgovorili na ovu alarmantnu situaciju i da zajedno sa ostalim karikama moramo činiti lanac borbe za zdravlje svakog pojedinca." 

Ističe da je najbitnije da imamo testove, zahvaljujući kojima će biti moguće dokazati i naknadno istraživati sam virus, te se nadati da ćemo ga staviti pod kontrolu.

"Takođe se nadam uvođenju novih načina testiranja koje će nam olakšati posao i doprinijeti novim saznanjima o ponašanju i distribuciji ovom virusa u prirodi, eventualno ponovnom sezonskom javljanju i imunološkom odgovoru našeg organizma."

Uz poštovanje mjera pravilnog održavanja lične higijene i socijalnog distanciranja, bitno je da svi postanemo svjesni da se moramo truditi da ne narušavamo postojeći ekosistem i ravnotežu u prirodi, ističe ona.

"Virusi najraznovrsniji organizmi na planeti sa puno sebi svojstvenih osobina i tajni. Ima ih više nego bilo čega drugog, a naša saznanja o njima su još uvijek nedovoljna tako da nas uvijek mogu nanovo iznenaditi", kaže dr Mrđen na kraju razgovora.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije