Pandemija COVID-19 je ukazala na brojne nedostatke u institucionalnom i sistemskom odgovoru na nasilje nad ženama

 

UN Women BiH od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, provodi kampanju “Isključimo nasilje nad ženama i djevojčicama zajedno”. Aktivnosti su dio globalne kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, koja poziva na okončanje svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama.

U fokusu ovogodišnje kampanje u BiH jeste utjecaj pandemije COVID-19 na porast nasilja nad ženama i djevojčicama. Uz to, kampanja ističe važnost osiguravanja nesmetanog pristupa uslugama podrške preživjelima nasilja, te doprinos šire zajednice prevenciji nasilja nad ženama u vremenu krize, s posebnim fokusom na medije.
Tim povodom, razgovarali smo sa Aleksandrom Petrić, izvršnom direktoricom Fondacije „Udružene žene“ iz Banja Luke. Fondacija „Udružene žene“ Banja Luka se zalaže za život žena i djece bez nasilja i povećanje uticaja žena u javnom i političkom životu kroz promociju i zaštitu ženskih ljudskih prava u Bosni i Hercegovini.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Fondacija je do sada pružila direktnu podršku i pomoć za preko 12 000 žena.

Koliko i na koji način je pandemija koronavirusa utjecala na žene i djevojčice koje su izložene nasilju, te da li ste registrovali porast nasilja tokom pandemije?

Pandemija COVID-19 je ukazala na brojne nedostatke u institucionalnom i sistemskom odgovoru na nasilje prema ženama, kako u Bosni i Hercegovini tako i širom svijeta. Uvođenjem restriktivnih mjera, žene koje su izložene kontinuiranom nasilju u okviru porodice i u partnerskim vezama suočile su se sa konstantnim nadzorom od strane počinilaca nasilja i nemogućnosti da potraže pomoć i podršku. Osim toga, javne institucije koje su prepoznate kao subjekti zaštite od nasilja su djelomično ili u potpunosti ograničile aktivnosti direktnog rada sa građanima i građankama, što je dodatno suzilo prostor za blagovremenu podršku i pomoć ženama i djeci koji su izloženi nasilju. Upravo zbog toga je Fondacija „Udružene žene“, na samom početku uvođenja vanrednog stanja, tražila propisivanje posebnih mjera za postupanje u slučajevima nasilja u porodici, kako bi svi subjekti zaštite bili dostupni žrtvama nasilja.S druge strane, žene koje su u periodu prije pandemije uspjele da  izađu iz začaranog kruga nasilja i pronađu posao, uvođenjem restriktivnim mjerama ostajale su bez posla ili su poslane na neplaćena odsustva, te su se suočile sa nemogućnošću da osiguraju egzistenciju za sebe i djecu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Organizacije civilnog društva u BiH koje pružaju direktnu podršku i pomoć ženama i djeci žrtvama nasilja su u prvim mjesecima od izbijanja pandemije COVID-19 registrovale porast prijava nasilja i potreba za podrškom za 20%. Fondacija „Udružene žene“ je u drugoj polovini aprila ove godine zabilježila porast poziva primljenih putema SOS telefona za žrtve nasilja za 20% u odnosu na isti period predhodne godine. U toku aprila je, takođe, došlo do povećanja zahtjeva za zbrinjavanje žrtava u sigurnu kuću za žene i djecu žrtve nasilja u Banja Luci koju vodi Fondacija „Udružene žene“.

Na koji način je pandemija koronavirusa utjecala na rad Fondacije „Udružene žene“ Banja Luka?

Fondacija „Udružene žene“ poštuje odluke institucija u vezi sa mjerama vezanim za pandemiju. Polovinom marta je dio članica našeg tima prešao na rad od kuće, kako bi spriječile mogućnost infekcije, naročito imajući u vidu da u Fondaciji rade žene koje pripadaju rizičnim grupama po više osnova. Redovne sastanke smo održavale putem online platfomi, a pravna i psihološka podrška ženama je bila kontinuirano dostupna putem društvenih mreža, dežurnog telefona i SOS telefona. Osoblje sigurne kuća je radilo, te i dalje rade po principu dežurstava, kako bi nastavilo pružati podršku i pomoć ženama i djeci koje koriste ovu specijalizovanu podršku. Potrebe su velike i kontinuirane, samim tim što osoblje sigurne kuće i druge članice tima koje rade direktno sa ženama koje su preživjele nasilje brinu ne samo o ženama i djeci koji su trenutne korisnice, već pomažu i ženama i djeci koji su izašli iz sigurne kuće kroz savjetovanje, ekonomsko osnaživanje, pravnu pomoć i podršku u postupcima pred institucijama koje su subjekti zaštite od nasilja, te nastoje da im pomognu u rješavanju gorućih pitanja koje pogađaju naše korisnice u vremenu krize izazvane pandemijom, jer su mnoge od njih u ovom periodu ostale bez posla ili su na prinudnim godišnjim odmorima i egzistencijalno su ugrožene.

Obzirom na epidemiološke mjere i ograničene kapacitete, da li su sigurne kuće, ali i ostali pružatelji usluga, mogle odgovoriti potrebama žena i djevojčica žrtava nasilja?

Smatram da je neophodno da postoje sistemske mjere koje će brigu za potrebe žena i djece žrtava nasilja u kriznim situacijama, poput pandemije COVID-19, prepoznati kao prioritet. Ove mjere moraju uključivati jasne smjernice koordinacije u kriznim situacijama i kontinuiranu podršku kroz planiranje i izdvajanje finansijskih sredstava iz javnih budžeta na svim nivoima sigurnim kućama i drugim specijalizovanim servisima podrške i pomoći za žrtve nasilja koje u Bosni i Hercegovini vode ženske nevladine organizacije. Neprihvatljivo je da još uvijek ne postoji ujednačen pristup od strane vladinih institucija u pravcu prepoznavanja potreba za osiguravanjem nesmetanog rada servisa podrške i pomoći kako bi se osigurala dostupna, senzibilisana, blagovremena i efikasna podrška ženama i djeci koji su izloženi rodno zasnovanom nasilju. Nasilje nad ženama i djevojčicama je pitanje zaštite osnovnih ljudskih prava i traži jasne javne politike koje se dosljedno sprovode u praksi. Ovo pitanje je veoma jasno došlo do izražaja tokom pandemije COVID-19. Važno je da institucije prepoznaju stručne kapacitete, posvećenost i dugogodišnje iskustvo ženskih nevladinih organizacija u pružanju podrške i pomoći ženama i djevojčicama i osiguraju njihov nesmetan rad ne samo u okolnostima trenutne pandemije COVID-19 već i na kontinuiranoj osnovi.

 

Koliko je važno učešće svih članove lokalne zajednice (vladin, nevladin i privatni sektor, mediji, međunarodna zajednica) u prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama?

Važno je da se svi učestvujemo u sprečavanju i suzbijanju nasilja prema ženama kroz konkretne akcije i mjere koje će se dosljedno i kontinuirano sprovoditi.
Potrebno je usvojiti i dosljedno sprovoditi politike nulte tolerancije na nasilje i jasne afirmativne akcije podrške ženama koje su mu izložene. Teme vezane za sprečavanje i suzbijanje nasilja prema ženama i djeci i rodno zasnovane diskriminacije moraju biti sastavni dio nastavnih planova i programa na svim nivoima obrazovanja i prosvjetni radnici i radnice moraju imati pristupa obrazovanju o ovim temama, kako bi mogli da uče djecu kako da se zaštite i potraže pomoć, ali i da usvajaju nenasilne oblike ponašanja i komunikacije. Privatni sektor mora osnažiti svoju podršku ženama koje su izložene nasilju i ekonomski ovise od nasilnih partnera kroz društveno odgovorno djelovanje i zapošljavanje žena kako bi one mogle da nastave život slobodan od nasilja. Vladine institucije moraju osigurati dosljednu primjenu i stalno unaprijeđivanje zakona i javnih politika kroz pooštravanje kaznene politike za nasilje prema ženama, finansiranje specijalizovanih servisa podrške i pomoći za žrtve nasilja iz javnih budžeta, osnaživanje opštih servisa podrške žrtvama, uvođenje obavezne i kontinuirane obuke o pristupu koji je senzibilisan za potrebe žena i djece žrtava nasilja za sve profesionalce i profesionalke koji/e rade u javnim institucijama koje su prepoznate kao subjekti zaštite od nasilja. Mediji moraju osigurati odgovorno izvještavanje o nasilju bez senzacionalističkog i stereotipnog pristupa i otkrivanja identiteta žrtava nasilja, uz doprinos informisanju žena o dostupnim servisima podrške i njihovim pravima na zaštitu.

Svi moramo razumijeti da deklarativna podrška nije dovoljna i da neće utjecati da se nasilje prema ženama smanji i iskorijeni, niti će pomoći ženama koje su izložene nasilju i stigmi zbog nasilja.

Na koji način žene žrtve nasilja mogu potražiti pomoć tokom pandemije?

Žrtve nasilja i osobe iz bliskog okruženja koje im pružaju podršku mogu prijaviti nasilje policiji. Organizacije koje vode specijalizovane servise podrške i pomoći ženama žrtvama nasilja su dostupne putem SOS telefona za žrtve nasilja – 1264 za Republiku Srpsku i 1265 za Federaciju Bosne i Hercegovine. Fondacija „Udružene žene“ pruža pomoć i putem društvenih mreža (Facebook i Instagram), i e-maila  [email protected]

Podrška članica tima Fondacije za žene i djecu koji su izloženi nasilju je dostupna svakodnevno od 0 do 24h putem SOS telefona 1264, kao i besplatna pravna pomoć na mobilni broj 065 884 161 (uključujući i Viber poruke) i fiksni broj 051 462 146 (od 10h do 17h).

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije