OBJAVLJEN IZVJEŠTAJ Vlasti u BiH donesenim mjerama neće spasiti radna mjesta!

Evropska socijalna politička mreža za potrebe Evropske komisije, sačinila je izvještaj o mjerama i djelovanju entitetskih vlada- Vlade Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine na suzbijanju negativnih posljedica na ekonomiju usljed pandemije virusa korona. 

U izvještaju, između ostalog, stoji da donesene mjere za suzbijanje negativnih efekata pandemije COVID-19- "Korona zakon" u FBiH i tromjesečni model pomoći u RS koji se odnosi na isplatu najniže plate, poreza i doprinosa radnicima firmi koje zbog epidemije vrusa korona nisu radile, možda neće biti dovoljne za očuvanje radnih mjesta. Navodi se takođe da su prava radnika u privatnom sektoru uglavnom slabo zaštićena u oba entiteta, da preovladavaju nesigurni radni uslovi koje trenutna kriza izazvana pandemijom može samo dodatno pogoršati. Zabilježeno je takođe i da su neki poslodavci vršili pritisak na radnike da potpišu sporazumni raskih ugovora o prestanku radnog odnosa kojim radnici gube sva prava, uključujući i naknadu za nezaposlene. 

„Dok se nekim od usvojenih mjere mogu ublažiti neposredni učinci pandemije, zaštita prava radnika i adekvatni radni uslovi nisu regulisani na pravi način. Predloženim izmjenama zakona o radu FBiH, u njihovom sadašnjem oblika, može čak otvoriti vrata daljoj zloupotrebi radničkih prava u vrijeme krize“, zaključak je izvještaja Evropske socijalne političke mreže.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ekonomista Faruk Hadžić kaže da nije iznenađen ocjenom koja je data za BiH jer već mjesecuima upozorava na isto zajedno sa kolegama koje čine progresivni dio struke: „Odavno tvrdimo  da su mjere kroz tkz. "Korona zakon", zakašnjele i nedovoljne, da se umjesto stabilizacije privrednog sistema ide na stabilizaciju budžeta, te da biramo prosječan lijek za pogrešnu bolest. Nažalost, još uvijek nije shvaćena dubina krize koja je već tu na našim vratima, a vlasti se ponašaju, kao da su svi naši problemi riješeni“.

Već znamo koliko je ljudi zvanično ostalo bez posla na osnovu podataka entitetskih zavoda za zapošljavanje. Tako je u periodu od 19. marta do 10. augusta u Republici Srpskoj bez posla  ostalo ukupno 10.440 radnika, dok je u nešto kraćem periodu, zaključno sa krajem jula, u Federaciji BiH bez posla ostalo preko 23 000 radnika.

Nažalost, i ova porazna brojka je samo ono što nam pokazuje zvanična statistika, jer ovdje nisu evidetirani radnici koji su ostali bez posla, a nisu bili prijavljeni i koji neće biti obuhvaćeni nikakvim programom državne pomoći.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ekonomiste Admir Čavalić je još ranije za BUKU istakao kako se Covid-19 pokazao izazovnim jer ljeto nije donijelo pozitivnu promjenu. To je, dodaje, uslovilo prirodnu opreznost, pad privatnih investicija, kao i racionalizaciju poslovanja.

„Ljudski resursi su u nekim djelatnostima prvi u redu za ovaj proces tako da da pregovaračka moć radnika opada kako u ovoj tako i u narednoj godini, izuzev manjeg broja, specifičnih poslova gdje nedostaje radne snage“, ističe Čavalić te u te izdvaja tri ključna rješenja, koja bi za cilj imala održavanje zaposlenosti i visine plata, naročito u realnom sektoru. To su: izmjena zakona koji se odnose na fiskalno opterećenje na rad -doprinosi i porez na dohodak, izmjena radnog zakonodavstva-što se već i pokušava uraditi, a kao treće sveobuhvatna reforma tržišta rada. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije