MRLJA U VRBASU: Nadležni i dalje okrivljuju alge, a referentna laboratorija tek danas vrši mjerenja

Ni peti dan nakon što je uočena  orgromna mrlja koja pluta Vrbasom, nismo načisto da li nam je zdravlje ugroženo, da li treba da pijemo flaširanu vodu, prokuhavamo vodu sa česme ili je pijemo bez ikakve bojazni za zdravlje.

Još veću konfuziju stvaraju poluinformacije koje pristižu iz nadležnih institucija, iz kojih tvrde da je voda bezbijedna za upotrebu, uz paušalnu tvrdnju da su alge krive za mutnu rijeku, a da nigdje nije navedeno da je izvršeno testiranje ili ime laboratorije koja tvrdi da je u pitanju fenomen poznat kao “cvjetanje algi”.

I ako zaista jeste riječ o ovom fenomenu, valjda bi bilo logično ispitati šta je do njega dovelo u doba godine kada mu nije vrijeme.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nadalje, u saopštenju koje smo danas dobili iz Inspektorata Republike Srpske navode “u nedjelju, 26.05.2019. godine uzet je uzorak vode iz pomenute akumulacije od strane Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, koji je dostavljen na analizu u Beograd radi utvrđivanja uzroka zamućenja. Takođe, danas 28.05.2019. godine planirano je i uzorkovanje od strane Instituta za vode iz Bijeljine”.

Nameću se logična pitanja – zašto je uzorkovanje izvršeno dva dana nakon što je ogromna plutajuća mrlja uočena,  zašto se uzorak moralo slati za Beograd i zašto tek danas uzorak uzima Institut za vode iz Bijeljine?

U Vodama Srpske imaju obrazloženje – bili su onemogućeni pristupiti uzorkovanju zbog specifičnosti lokaliteta, a bilo je potrebno obezbijediti i saglasnost HE Bočac!
Rezultati terenskog mjerenja će biti dostupni do kraja današnjeg dana, a rezultati analize ostalih parametara će biti dostupni tokom narednih dana, u zavisnosti od potrebnog vremena određenog zahtjevima korištene metode”, rekli su za Buku u Vodama Srpske.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Detaljnije informacije smo pokušali dobiti u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske, ali smo ponovo upućeni na Inspektorat RS. Kako su nam ovdje rekli, “Institut vrši redovne analize i prati trenutnu situaciju kada je voda u pitanju, a za pružanje informacija o kvaliteti vode za piće javnosti, nadležna je Inspekcija za hranu RS”.

Nezvanično smo iz ove institucije dobili informaciju da se voda dva puta dnevno šalje na analizu u Beograd zbog testiranja na cijanotoksin.

Navedimo na kraju i saopštenje iz Vodovoda, odakle uvjeravaju da kvalitet vode za piće nije upitan.

Ni ovog puta nisu registrovane nikakve promjene u kvalitetu sirove vode Vrbasa, a nema uticaja ni na kvalitet vode za piće”, saopštili su.

I za profesora sa Prirodno-matematičkog fakulteta Čedomira Crnogorca su informacije koje pristižu iz nadležnih institucija nepotpune i zbunjujuće. Postavlja se pitanje, kaže, koliko smo zaista bezbjedni kada vidimo funkcionisanje naših institucija i referentnih laboratorija, ako mi i ovakve uzorke moramo slati u druge zemlje.

 “U slučaju ove mrlje mi nemamo analizu, nego jedan iskaz i nečije razmišljanje da je riječ o prirodnom fenomenu, tako građani koji treba da budu informisani nemaju tačnu definiciju onoga što se desilo, samim tim je svaka sumnja u uzroke ove mrlje opravdana”, zaključio je.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije