Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske o prijavama za mobing u Narodnom pozorištu RS

 

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske zaprimilo je pojedinačne anonimne prijave zaposlenih u Narodnom pozorištu Republike Srpske protiv direktora ove ustanove.  

"Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske će u ovoj sedmici, a u skladu sa nadležnostima, razmotriti stanje u  Narodnom pozorištu Republike Srpske u kontekstu pristiglih prijava, te će se odrediti po istom.", rekli su za BUKU iz Ministarstva.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ranije smo objavili da je Inspektorat Republike Srpske zaprimio je proteklih dana nekoliko predstavki koje se odnose na navodno provođenje mobinga i diskriminaciju radnika od strane direktorice Narodnog pozorišta Republike Srpske.

"U skladu sa zakonom propisanim nadležnostima i ovlaštenjima, inspekcija rada pokrenula je inspekcijski postupak, koja je još uvijek u toku, te ćemo konkretne rezultate moći saopštiti nakon okončanja same kontrole. Kada govorimo generalno o mobingu, diskriminaciji i uznemiravanju na radu, moramo ukazati na zakonska ovlaštenja inspektora, odnosno granice njegovih nadležnosti. U Republici Srpskoj je prije 10-ak dana na snagu stupio Zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu, kojim je propisano da se postupak za zaštitu od uznemiravanja na radu sprovodi kod poslodavca, Agencije za mirno rješavanje radnih sporova, organa nadležnog za inspekcijski nadzor i nadležnog suda", kažu za BUKU iz Insepktorata RS.

Ivana Ristić je kostimografkinja sa 15 godina iskustva rada u pozorištima u Srbiji i Bosni i Hercegovini progovorila o mobingu direktorice Narodnog pozorišta RS Maje Dodig.

Ivana kaže da je atmosfera u Narodnom pozorištu veoma tmurna već duže vrijeme i većina radnika to osjeća.

“Direktorica Maja Dodig, od dana kada je došla, ima dnevnu listu osoba koje su na meti. Mobinguje svakoga ko joj iskaže svoje mišljenje, a čak imamo i primer gde kolege nisu imali priliku ni da je upoznaju, niti da joj se dokažu i oni su bili sklonjeni, poniženi i odbačeni, jer prosto ‘to je njeno pravo’. Nije je interesovalo zbog kojih ljudi pozorište traje, kako je tada funkcionisalo, šta bi trebalo zadržati, a šta promeniti. Ušla je u pozorište sa predrasudama i mahalskim pristupom, ko je kakav, a instituirala je sebe uz pomoć sličnih osoba, koji su joj prvi pritrčali i javno je brane, pored svih stvari koje se događaju u pozorištu. Neki savetnici nisu opstali, pa su i oni prešli na stranu mobingovanih. Mobing kreće kažnjavanjem, ukidajući 10% od plate, bez sprovođenja disciplinskog postupka. Sledeća kazna tog tipa je momentalni otkaz. Nakog ukidanja 10% od plate, prestaje bilo kakva komunikacija, i kad imate problem, nemate kome da se obratite. Niko više ne sme i nema pravo bilo koju odluku da donese, a da ona ne potpiše. Pre smo se obraćali svom nadređenom, a tek kada problem prevaziđe granice, tada bi se direktor obavestio”, kaže za BUKU Ivana Ristić.

Maja Dodig, direktorica Narodnog pozorišta RS, rekla je da ne želi komentarisati "tabloidne, anonimne optužbe".

„Narodno pozorište RS na čelu sa mnom je otvoreno za saradnju sa institucijama i Inspektoratom RS u vezi svih anonimnih navoda i smatram da treba pustiti institucije Republike Srpske da rade svoj posao“, rekla je za BUKU Maja Dodig.

Vezan tekst:

Kostimografkinja Ivana Ristić progovorila o mobingu direktorice Narodnog pozorišta RS: Neću više da ćutim i da se bojim

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije