Mićić vodi na izlete, Kasumović daje pare, Radojičić se reklamira iz budžeta… Ovo nije kampanja?!

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) predstavio je rezultate dvomjesečnog monitoringa predizbornih aktivnosti u 68 lokalnih zajednica u BiH. 

Posmatrači TI BiH zabilježili su brojne slučajeve kršenja Izbornog zakona, a zbog svega je upućeno 69 prijava Centralnoj izbornoj komisiji koje se u najvećoj mjeri odnose na zabranjeno oglašavanje van perioda izborne kampanje, ali i druge slučajeve zloupotreba javnih resursa za izbornu promociju. 

CIK je po prijavama TI BiH već kaznio 6 političkih subjekata, dok se još čeka ishod ostalih postupaka.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Zabilježeno je i 16 primjera plaćenog oglašavanja javnih preduzeća i institucija kojima se promovišu kandidati na lokalnim izborima, a posebno se ističu slučajevi u Bijeljini, Visokom, Banjaluci i Banovićima, gdje se kroz javne kampanje plaćene budžetskim novcem vršila direktna promocija aktuelnih gradonačelnika i načelnika koji su se ponovo kandidovali na lokalnim izborima. Prije službenog početka izborne kampanje zabilježeno je i 78 većih stranačkih skupova koji su po svom karakteru bili predizborni. Na jednom od njih u Doboju, po vlastitom priznanju, predsjednik GO SNSD-a dijelio je novac penzionerima, studentima i mladim bračnim parovima, a slučaj je prijavljen CIK-u zbog kršenja izbornog zakona”, navode iz ove organizacije.

Posmatrači TI BiH ispratili su 572 javna događaja, od kojih se 127 odnosilo na otvaranje infrastrukturnih objekata, a na čak 65% događaja prisutnima su se obraćali kandidati na lokalnim izborima, što jasno pokazuje njihovu stvarnu svrhu. 

“U Banjaluci je na otvaranju 950 metara puta zabilježen primjer gdje su stranački aktivisti nosili plakate sa porukama kojima se zahvaljuju kandidatima SPS-a i aktuelnom gradonačelniku, a član Predsjedništva BiH na javnoj govornici pričao je o fizičkim obračunima sa pristalicama opozicije. U 102 slučaja prisustvo funkcionera nije bilo u njihovoj nadležnosti, a na 152 događaja iznošena su predizborna obećanja. Pored toga, 74 posmatrača TI BiH zabilježili su i još 1.431 primjer gdje su javni resursi korišteni za izbornu promociju stranaka i kandidata i dobijanje podrške birača. Evidentirano je 547 slučajeva intenziviranja javnih radova u predizbornom periodu, kao i 150 primjera raspodjele posebnih podsticaja i subvencija koje se najčešće odnose na jednokratne isplate tempirane u predizborni period”, rekli su.

Jedan od primjera je i onaj u kojem je načelnik Ugljevika jednokratno dijelio po 100 KM dijeci demobilisanih boraca, a gradonačelnik Zenice isplatio je 100.000 KM Udruženju penzionera uz tvrdnju da slučaj nema veze sa izborima i da će udruženje dijeliti pomoć socijalno ugroženima penzionerima.

U protekla dva mjeseca zabilježena su i 62 slučaja omogućavanja besplatnih pregleda, lijekova, putovanja i popusta na javne usluge.

“Gradonačelnik Bijeljine i načelnik općine Novo Sarajevo organizovali su besplatan izlet za određene kategorije stanovništva, a u Trebinju je grad iz Agrarnog fonda osnovao posebnu prodavnicu za penzionere u kojoj mogu dobiti popust i do 50%.”

Komunikolog Mladen Bubonjić kaže za BUKU da je nedozvoljena predizborna kampanja samo nastavak onog što rade političari u BiH, uz male izmjene.

“Kod nas bi bilo nenormalno da je normalno, odnosno normalno je ono što je nenormalno! Takođe, možemo da kažemo da je dozvoljeno sve ono što nije eksplicitno zakonom zabranjeno, a čak i ako je zabranjeno, naći će se neki način da bude dozvoljeno. Malo karikiram, ali ovo je, pored toga što je ironičko i tragikomično, naša realnost. Inače, ovo nije novo što nam se dešava. Možda su sad metode drugačije, posebno kada je riječ o ovim prividima oglašavanja”, rekao je Bubonjić.

Prema njegovim riječima, što se tiče predizborne kampanje i predizbornog oglašavanja, možemo slobodno da kažemo da kod nas predizborna kampanja nikad ne prestaje. 

“Cijeli jedan izborni ciklus je kod nas predizbona kampanja. Kada je riječ o nosiocima vlasti, kada reklamiraju svoje uspjehe, u neku ruku, s tehničkog aspekta, sve je to legitimno, ali je problem što narod ne može da prepozna suštinsku manipulaciju, jer je ona u opisu posla ovdašnjim političarima. Upitno je i govoriti o tom konvencionalnom prepoznavanju političkih aktera na našem političkom tržištu, kada se dobro zna da je ta politička bara u kojoj se šalju poruke veoma mala. Vi imate utabane biračko-glasačke staze sa unaprijed određenom armijom glasača”, kaže naš sagovornik i poručuje da kod nas sve to ima drugu dimenziju u odnosu na razvijena demokratska društva, te zbog toga i ova pred-predizborna kampanja ima jednu sasvim drugačiju konotaciju. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije