KRENULI, PA STALI, A ONDA SE “ISPARILI”: Strani investitori koji su BiH zavili u crno

Hapšenje predsjednika Nezavisnog odbora lukavačkog GIKIL-a Pramoda Mittala ponovo je otvorilo pitanje namjera i mogućnosti stranih investitora koji dolaze u Bosnu i Hercegovinu. 

Pramod je brat Lakhsmija Mittala, jednog od pet najbogatijih ljudi na svijetu. U BiH je uhapšen zbog privrednog kriminala.

Pramod Mittal je, prema prvim rezultatima istrage, godinama izvlačio novac iz GIKIL-a na račun svoje firme GSHL. Istraga je počela kada su radnici sve češće počeli prijavljivati nezakonitosti. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Indikativno je da je Tužilaštvo BiH, na dva zahtjeva Tužilaštva Tuzlanskog kantona odbilo da se proglasi nadležnim u ovom slučaju. 

 

Slučaj GIKIL nije jedina prevara u posljeratnim privatizacijama i pompezno najavljivanim stranim investitorima u BiH. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Političke stranke su zbog dnevnopolitičkih poena, posebno u izbornim kampanjama, najavljivali strane investitore kao spasioce bh. privrede. Neki od njih pokazali su se kao rak privrede u BiH.

Nikada izgrađena Hidroelektrana Vranduk jedan je od takvih primjera. Konzorcij Strabag/Končar raspao se nakon povlačenja Strabaga. Posljednji kamen temeljac na lokaciji gdje je trebala biti izgrađena HE Vranduk položili su u septembru 2016. Bakir Izetbegović, Denis Zvizdić, Fadil Novalić, Nermin Džindić i Fahrudin Radončić. Međunarodnom arbitražom Strabag je morao vratiti novac Elektroprivredi BiH, dok šteta bh. firmama neće biti nadoknađena. 

Ulaganje Češke energetske grupe u Rudnik i termoelektranu Gacko (RiTE Gacko) najvaljivano je kao najveće strano ulaganje u bh. entitet Republiku Srpsku. Cjelokupna priča završila je na način da se RiTE Gacko našla kao tužena strana pred sudovima. Tužili su je i ČEZ i mali akcionari. 

Ruska investicija u Rafineriju nafte Brod također je jedan u nizu promašenih projekata. Ruski vlasnici rafinerije nikada u budžet RS nisu uplatili više od 130 miliona KM koje je Rafinerija dugovala Budžetu po osnovu neplaćenih obaveza na dan potpisivanja kupoprodajnog ugovora. I zvanične institucije i revizori upozoravali su više puta da Rafinerija gomila dug prema RS zbog neplaćanja doprinosa radnicima. Gubici se iz mjeseca u mjesec množe, a ruski vlasnici su vrijeme pokušali kupiti s nekoliko najava o povlačenju. 

 

Dvije slovenačke kompanije također su na spisku “velikih” investicija, koje su završile krahom i sudskim sporovima. 

Trgovački lanac “Tuš” povukao se iz Bosne i Hercegovine i za sobom ostavio milionske dugove prema dobavljačima i oko 600 radnika bez posla. Dugovali su prema dobavljačima, Upravi za indirektno poslovanje, državi, a otkrivena je njihova prevara osnivanja dvije firme.

Još jedna kompanija iz Slovenije napravila je finansijski nered i nestala iz Bosne i Hercegovine. Kompanija SCT krenula je u projekat izgradnje  Sarajevske obilaznica LOT 1, ali je ubrzo sve propalo. Za podizvođače SCT je angažovala bh. kompanije, kojima je novac kasnije vraćen arbitražom. 

Predsjednik SNSD-a i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik nedavno je Vjetnamca Mai Vu Minha predstavio kao bogatog investitora koji želi ulagati u privredu Republike Srpske, nakon čega su mediji otkrili da je Mai Vu Minha prevarant koji nema kapital o kojem govori, dok su njegove fotografije sa svjetskim liderima bile lažne.

(NAP)  

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije