Ima li kraja moralnom sunovratu pravosudnih institucija u BiH?

Tako glavna državna tužiteljica Gordana Tadić, nakon pisanja Oslobođenja da je prevarila državu jer je naplaćivala troškove smještaja u stanu u kojem nije boravila, planira podnijeti tužbe protiv medija koji su objavili i prenijeli vijest za naknadu nematerijalne štete zbog klevete. 

Da se radi o argumentovanom tekstu čija intencija nije kleveta, već pitanje da li glavna državna tužiteljica neopravdano uzima novac građana čineći krivično djelo, dokazuju brojni dokumenti koje je objavio novinar Avdo Avdić. 

On je objavio nekoliko dokaza u svom tekstu, između ostalog:

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

•    tužba Gordane Tadić i tužioca Kasima Halilčevića protiv tužene Bosna i Hercegovina, radi isplate potraživanja  iz radnog odnosa, u kojoj traži da joj se isplati, između ostalog, naknada za odvojeni život od 1.3.2019. do 31.12.2019. 
•    Ugovor o zakupu stana sačinjen 1. juna 2015. godine u Sarajevu između Milana Milidraga, kao zakupodavca, i Gordane Tadić, kao zakupoprimca. Ugovor sadrži sedam tačaka, a tačkom tri se reguliše naknada u iznosu od 150 KM. 
•    Kupoprodajni ugovor između Milidrag Milana i Amela Đogića, potpisan 21.10. 2019. godine u kancelariji 

•    Izvod o potrošnji električne energije na mjernom uređaju 353669 na adresi Gradačačka broj 29. Od početka februara 2019. godine, pa sve do januara 2020. godine u stanu broj 31 (stan Milidrag Milana i Amela Đogića) nije bilo potrošnje električne energije.

•    presuda Suda BiH da je Bosna i Hercegovina dužna Gordani Tadić isplatiti naknadu troškova smještaja u toku rada za period od 1. 4. 2016. godine do 28. 02. 2019. u ukupnom iznosu od 5250 KM sa zakonskom zateznom kamatom.
•    Izvori o računima za struju za stan Milidrag Milana koji dokazuju da u februaru 2019. godine nije bilo potrošnje električne energije.
Iz dokaza koje je iznio Avdo Avdić jasno je da je Gordana Tadić naplatila od države novac za plaćanje stana u kojem, barem nekoliko mjeseci, nije živjela. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Da je to istina potvrdio je i Milan Milidrag, u izjavi za Dnevnika 2 Federalne televizije, kazavši da Gordana Tadić odavno ne živi u stanu čiji je vlasnik bio do avgusta 2019. god., kada ga je prodao Amelu Đogiću.

No, ni ova izjava, ni račun za struju bez potrošenog feninga električne energije nisu dovoljni da Tadić prizna da je počinila zloupotrebu. 

Pravosuđe u BiH nakon slučaja „Potkivanje“ ne postoji, kaže autor članka koji je otkrio aferu Avdo Avdić za portal BUKA.
 
„Postoji samo otuđeni centar moći kojim rukovodi Milan Tegeltija, a Gordana Tadić je njegov vojnik kojoj je posao prvenstveno procesuirati ili barem istragom diskreditovati političke neistomišljenime i kritičare nosilaca pravosudnih funkcija. Drugo, Gordana Tadić ima sve vrijeme ovog svijeta da smišlja prevare i osvete, jer rezultati Tužilaštva BiH dokazuju da ona uopće ne istražuje kriminal“, poručuje Avdić. 

U ime Gordane Tadić ovih će dana na novinarska pitanja odgovarati njen advokat, koji, kako i sam kaže, ne zna odgovore na sva pitanja koja nas zanimaju. Zna samo ono što mu je rekla Gordana Tadić. 

„Mene je gospođa Tadić juče kontaktirala da me angažuje i za predmete po tužbama za naknadu štete zbog klevete gdje ona tvrdi da to nije istina, da ona živi u tom stanu i da će tužiti za klevetu“, kazao je u kratkom telefonskom razgovoru za portal BUKA advokat Gordane Tadić, Senad Pizović .  

Jasno je da će Tadić prvo tužiti Avdu Avdića. 

„Nije me strah tužbe. Naprotiv, radujem se tužbi, kako bih mogao dokazati da je svaka riječ u tekstovima bila – istinita“, odgovara Avdić na pitanje BUKE da li ga je strah tužbe. 

SVE AFERE PRAVOSUDNIH INSTITUCIJA BiH, NIJE TO VAŠ PROBLEM 

„To nije vaš problem“, kazala je nepoštujući novinarsku profesiju Gordana Tadić novinaru Avdi Avdiću, kada ju je sredinom marta ove godine pitao da li je istina da je zaposlila kćerku potpredsjednice VSTV-a Željke Radović.

Tadić je tada kazala i kako na pitanja Avde Avdića više neće odgovarati. Glavna državna tužiteljka Gordana Tadić danas nije htjela odgovarati ni na pitanja portala BUKA.

„Nazovite mog advokata Senada Pizovića za sve informacije. Potrebno je da skinete onu uvredljivu sliku, koja stoji kada se ukuca moje ime i prezime. Nadam se korektnoj saradnji“, stoji u SMS odgovoru Gordane Tadić na naš upit da li je istina da je prevarila državu koju je tužila kako bi dobila naknadu za stanarinu i odvojen život jer, prema pisanju Oslobođenja, u tom stanu nije živjela u vremenskom periodu koji je navela u tužbi. 

No, pitanja koja bismo postavili Gordani Tadić je puno, pa nije ni čudno što odgovore ne želi dati. 

Svako malo, skoro na mjesečnom nivou, novinari otkrivaju afere u pravosudnim institucijama. Sudije i tužioci često se dovode u vezu s političkim partijama, neki su viđeni u restoranu sa političarima, a neki odlaze na konsultacije u organizaciji SNSD-a. Spoj nespojivog dovoljan je razlog za skepticizam u nezavisnost pravosuđa. 

Moralni  sunovrat pravosuđa vidjljiv je i iz brojnih afera u koje su uključeni ključni nosioci pravosudnih funkcija u BiH, podsjećamo na neke od njih: 
 
•    Gordana Tadić u centru je afere „Bet-LIVE“,a nakon što je otkriveno da prostor u svojoj porodičnoj kući idzaje ovoj kladionici. Ništa ne bi bilo sporno da se Tužilaštvo BiH nije proglasilo nenadležnim nakon prijave SIPA-e za pranje novca. 
•    Gordana Tadić može se „pohvaliti“ i činjenicom da je Tužilaštvo BiH donijelo naredbu o nesprovođenju istrage u slučaju „Diplome“
•    Tadić je u programu BHT1 priznala da je ranije bilo montiranih procesa, ali nije uradila ništa da kazni i krivično goni takve tužioce
•    Pod palicom Gordane Tadić donesena je Naredba o obustavi istrage protiv više političara zbog neizvršavanja presuda Ustavnog suda BiH
•    Tjelohranitelj Gordane Tadić Nermin Džafić prijetio je Avdi Avdiću, zbog toga je Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo optužnicu 
•    Manjkav predmet u slučaju „respirator“, i najava Kine da će podnijeti tužbu protiv Tužilaštva BiH
•    Nedostatak rezultata u slučaju „Memić“
•    Afera „Potkivanje“ i dalje je bez tužilačke odluke
•    Protiv predsjednika Suda BIH – Ranka Debevca, podnesena anonimna prijava zbog navodne korupcije i nabavke automobila od Lijanovića

GORDANA TADIĆ SROZALA TUŽILAŠTVO BIH 

Otkako je Gordana Tadić na čelu Tužilaštva BiH, Tužilaštvo se dodatno srozalo, a nakon što se boljim nisu pokazali ni prethodnici Gordane Tadić, kaže za BUKU direktorica Transparency International Ivana Korajlić. 

„Počevši od toga šta se procesuira, a šta se ne procesuira, pa do toga da se već nekoliko puta u sred korupcijskih i drugih afera nalazi glavna tužiteljica. Generalno, kada pogledamo na pravosuđe i ključne ljude koji vode institucije u pravosudnom sistemu“, poručuje Korajlić. 

Ona dodaje da je afera smještaj vrlo ozbiljna priča, te da, ukoliko su medijski navodi tačni, u ovom slučaju postoje elementi krivičnog djela.  Sve i da je tako, nema optimizma da će počinioci ovog krivičnog djela, a ako ga ima, zna se ko je počinitelj, odgovarati. 

„Apsurdno je da ne možemo očekivati od ovakvog Tužilaštva da procesuira nju kao glavnu tužiteljicu. S druge strane, vidjeli smo da je Ured disciplinskog tužioca rekao da je formirao predmet, međutim, znamo svi kako su ranije prolazili disciplinski postupci i kako su, kada se utvrdi disciplinska odgovornost, blage sankcije“, komentariše Korajlić. 

Ocjenjuje da je teško očekivati da se ozbiljno provede istraga u ovom slučaju, a smatra kako je neophodno  preispitati na koji način Gordana Tadić zaslužuje da dalje ostane na ovoj poziciji.

TADIĆ BI TREBALO DA PODNESE OSTAVKU 

Branko Perić, sudija Suda BiH, jedan je od najglasniji kritičara pravosudnog sistema u BiH. On za BUKU kaže  da bi Gordana Tadić trebalo da podnese ostavku, ukoliko su medijski navodi tačni. 

„Ako je tačno da se glavna tužiteljica poslužila prevarom da bi stekla imovinsku korist, onda treba odmah podnijeti ostavku i napustiti pravosuđe. To je nešto najnedostojnije za nosioca pravosudne funkcije. Ne vjerujem da će se to dogoditi. Odavno nema ko da rješava kriminal u pravosuđu. Moralni sunovrat pravosuđa završen je sa aferom 'potkivanje'. Ovo što dolazi su samo metastaze bolesnog organizma“, oštar je Perić. 

Pravosudni sistem u BiH odavno nema ni visok ugled u društvu, ni dobre rezultate. Veliki je broj naredbi o nesprovođenju istraga, nema javnog registra o porijeklu imovine nosilaca pravosudnih funkcija, a kada strane diplomate pitate kako da opišu BiH u jednoj riječi, zasigurno bi to bilo „korupcija“. Uostalom, ako jedan aktivni sudija kaže da je pravosudni sistem metastazirao, onda je stanje u pravosuđu više nego jasno. 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije