"Prema mojim saznanjima radi se o tužbi staroj oko sedam godina vezano za moje tekstove i i straživanja o povezanosti Milorada Dodik sa tzv aferom Hypo" rekao je on prije ročišta.
Dodao je kako je dolaskom u Banjaluku htio poslati poruku da moramo poštovati institucije susjednih država.
"Odazvao sam se pozivu iako sam imao pravne savjete sudaca i odvjetnika iz Hrvatske da se ne pojavim ali smatrao sam to neprihvatljivim. Ja ću uložiti prigovor nadležnosti čisto formalno jer su tekstovi na koje se tužba možda odnosi, su objavljivani na portalu u hrvatskoj. Stvarna mjesna nadležnost bi bila u Hrvatskoj. S druge strane tražiću odgodu jer ne znam na šta se rasprava točno odnosi" rekao je Margetić ispred Osnovnog suda u Banjaluci
Kaže kako je donio svu dokumentaciju i dokaze na temelju kojih je pisao svoje istraživanje i za svaku rečenicu ima dokument. Naglasio je kako dosad nije izgubio niti jedan postupak za klevetu.
Kada je riječ o hajci na novinare u Hrvatskoj ali i u zemljama regije kaže kako se tu radi o apsolutnoj zloupotrebi pravosuđa.
"Institucije moći u Hrvatskoj, HRT i političari, ovdje su to političari na taj način vrše pritisak na nas novinare i na naše obitelji jer ipak je to stres kada ste na sudu, kada ste pod eventualnom presudom, ovrhom na temelju te presude. Nerijetko su to i uvjetne zatvorske kazne, što je nedopustivo. Ovo je nesumnjivo politička zloupotreba pravosuđa da bi se ušutkali novinari. Poučeni našim iskustvima, koji će se mlađi kolega usuditi pisati takve tekstove bez obzira što piše utemeljeno." rekao je on.
Dodikov opunomoćenik, advokat Goran Bubić, je potvrdio nakon održanog ročišta kako je tužbeni zahtjev smanjen sa 100.000 KM na 8.000 KM.
Odbacio je tvrdnje Margetića da je postupak, koji je pokrenut protiv njega, „pritisak na novinare“.
"Takvim obraćanjem pritisak vrši tuženi, jer za svoje tvrdnje ne daje dokaze" – dodao je Bubić.
Mergetić međutim tvrdi da je imao problem da nađe advokata u RS-u, jer se “boje”, a odbacio je tužbeni zahtjev jer ga smatra neosnovanim.