Doktor Dragan Đokanović je preksinoć na sarajevskom portalu Klix zapazio komentar jednog čitaoca koji se predstavio kao sin preminulog epidemiologa Šefika Pašagića. Skrinšotovao je komentar i sačekao da vidi da li će sutradan biti komentara o njegovoj smrti.
Iznenadio se već ujutro, vidjevši da je kolegina smrt ostala nezapažena, te je napisao objavu na svom Facebook profilu, nakon čega su uslijedile reakcije njegovih prijatelja, a potom i medija, da bi već sredinom dana bio objavljen i vrlo potresan razgovor sa suprugom preminulog doktora.
Kako za BUKU priča dr Đokanović, time se slika o smrti dr Pašagića kompletirala.
I ta slika, naglašava, nikako ne ide u prilog organizaciji zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo – vidjeli su se brojni propusti i otkrio potpuno pogrešan koncept nadležnih u ovom kantonu, kada je riječ o zaštiti stanovništva od infekcije koronavirusom.
"Pokazalo se i da su, nažalost, zdravstvene ustanove na suprotnoj strani od pacijenta, skoro neprijateljski raspoložene", istakao je Đokanović.
Na naš komentar da smrt dr Pašagića koju istražuje i Tužilaštvo nije jedina koja je uznemirila javnost, jer je prije desetak dana potresno bilo i svjedočenje djece preminule Advije Kanlić, doktor Đokanović kaže da smrti naših zemljaka jasno pokazuju do čega dovodi politikantstvo i nestručnost u organizaciji zdravstva.
Kao najvećeg krivca vidi doktoricu Sebiju Izetbegović, koja je, kaže, "svojim nestručnim, nepromišljenim i sebičnim potezima ubila zdravstvene radnike u pojam, otela im ljekarsku komoru, odbijala da ih šalje na evropske i svjetske kongrese, ili je to dozvoljavala samo svojim poslušnicima".
“Epidemiju koja je stigla i na naš prostor, doktorica Izetbegović pokušava da iskoristi da u ponižavajući položaj dovede i građane Sarajeva. Da je mole, da je se plaše, da od njenih hirova zavisi ko će biti testiran na KCUS-u, ko će biti primljen na KCUS, a, sudeći po posljednjem targičnom događaju sa dr Pašagićem, i ko će biti na respiratoru”, kaže za naš portal doktor Đokanović, napominjući da su ove anomalije opštepoznate u Sarajevu, te da je jedan broj građana pokrenuo online peticiju u kojoj traže isti zdravstveni tretman i donošenje niza oštrih mjera.
Takođe, naš sagovornik smatra da su nadležene državne institucije i sve zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini izgubile najmanje 40 dana za pripremu protiv epidemije – period od početka februara, pa skoro do polovine marta.
“Sjetite se samo brojnih osmomartovskih proslava, iako je tri dana ranije obnarodovano postojanje prvozaraženog pacijenta. Osim osmomartovskih proslava, organizovani su čak i skupovi političkih stranaka. Javašluk par ekselans! Represivne mjere koje su uslijedile u drugoj polovini marta samo su pokazatelj kakvi su kampanjci ovdašnji političari i na koji način funkcionišu. Naravno da su takvim mjerama pokazali i koliko su bili neodgovorni u prethodnom periodu i do koje su mjere zanemarivali ustavne i zakonske obaveze na zaštiti zdravlja svog stanovništva”, naglašava doktor Đokanović, dodajući da je propušteno i vrijeme da se izrade entitetske strategije u borbi protiv Kovida-19, da se odrede precizni i realni ciljevi, da se pripremi informacijski sistem za nivo cijele BiH, te da informacije brzo teku, kako između nadležnih entitetskih organa, tako i u pravcu medija i građana.
“Samo u uslovima apsolutnog povjerenja prema vlastima, i građana i zdravstvenih radnika, moguće je uspješno obaviti ovako važan posao. Nažalost, to povjerenje se nije uspostavilo, represivne mjere postaju sve jače, broj zaraženih raste iz dana u dan, i ono što je najtragičnije u svemu tome – umire nam sve više građana”, ističe naš sagovornik, koga smo na kraju razgovora pitali i da li se, i na koji način, može nadoknaditi propušteno vrijeme.
Kako je istakao, trenutno nam ne preostaje ništa drugo nego da postojeći zdravstveni kadar maksimalno mobilišemo i motivišemo, da zdravstvene ustanove približimo građanima, da oni, bez ikakvih problema, mogu otići na testiranje, a da zdravstveni djelatnici po osnovu zdravstvenih kriterijuma određuju koji će pacijent u privremeni stacionar, a koji je za liječenje u bolnici.
“Takođe, građani moraju znati da su upravo oni najodgovorniji za lično zdravlje; da se čuvaju i da se pridržavaju svih poznatih uputa, dok država mora svoje zdravstvene radnike obući po svim krterijumima, kako bi bili apsolutno zaštićni od infekcije koronavirusom”, zaključio je doktor Đokanović na kraju razgovora za BUKU.