Banjalučki ljekari objavili prve rezultate istraživanja o posljedicima koje korona ostavlja na plućima, uputili poziv pacijentima

 

Nedavno su i na Klinici za plućne bolesti UKC-a Banja Luka započeli istraživanje o težini funkcionalnih promjena koje zaostaju poslije završetka liječenja bolesnika u akutnoj fazi bolesti, praćenjem plućne funkcije.

A danas je prof. dr Mirko Stanetić, član tima, na svojoj Facebook stranici obajvio i prve rezultate istraživanja navodeći da oni potvrđuju nnjihovu sumnju da bolesnici koji su imali radiološke manifestacije bolesti Covid-19, imaju različite manifestacije oštećenja plućne funkcije, u obliku srednje teških do teških poremećaja ventilacije i gasne razmjene. Posebno će, navodi, biti interesantno pratiti dinamiku ovih poremećaja kroz vrijeme, što je i konačni cilj samog istraživanja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Predvidjeli smo da prvo ispitivanje plućne funkcije kod bolesnika koji su imali potvrđenu bolest sa radiološkim manifestacijama bude do 30 dana od prestanka aktivnog liječenja. Drugo ispitivanje plućne funkcije smo predvidjeli u vremenu od 60 do 90 dana od završetka liječenja. Na taj način, osim što bi svakom pojedincu mogli jasno ukazati o eventualnom ozbiljnijem oštećenju plućne funkcije, dobićemo podatke koji bi sigurno bili od koristi u budućnosti za praćenje ove grupe bolesnika”, pojasnio je Stanetić pozivajući ujedno sve pacijente koji su imali teške oblike Covid-19 bolesti da se prijave i učestvuju u ovom istraživanju

Posebne uputnice, dodaje, nisu potrebne, kao ni testiranje za prvu fazu ispitivanja, a samoispitivanje pluća nije agresivno. 
Pacijenti se mogu javiti i preko svojih porodičnih ljekara, ali i direktno ljekarima Klinike za plućne bolesti.

Teški oblici COVID-19, privremena ili trajna oštećenja pluća? KRATAK OSVRT NA DOSADAŠNJA SAZNANJA I POZIV ZA…

Posted by Prof. dr MIRKO STANETIĆ on Tuesday, September 8, 2020

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije