Ako su optimisti u pravu novu vlast Bosne i Hercegovine na državnom nivou će nas obasjati sa proljećnim suncem, ništa čudno za ovakvu državu.
Pesimisti predvidjaju vanredne izbore i ljetnu inaguraciju najskupljeg i najbeskorisnijeg državnog aparata u regiji.
Pregovori i dogovori oko formiranja vlasti izmješali su babe i žabe i poništile sve ideologije, a ako su one ikada i postojale.
Ako se ostvari ono što je u predizbornoj kampanji bilo nemoguće, a danas je jedna od realnih mogućnosti, da SDP i SNSD zajedno formiraju vlast onda je jasno da će SDA ispasti iz kombinatorike za formiranje vlasti.
SDA je godinama unazad nezaobilazna kao partija u vlasti i kao takva snosi ogromnu odgovornost za katastrofalnu ekonomsku situaciju u kojoj se nalazi Federacijia BiH.
Veliki broj afera vezan je za funkcionere u izvršnoj vlasti ove partije, ipak inercija birača redovno nabaci veliki broj glasova prvoj bošnjačkoj partiji.
Realna mogućnost da ovaj put neće dobiti svoj dio kolača u državnim institucijama, barem po onom što možemo da čujemo, ne uznemirava previse sadašnjeg Predsjednika SDA, Sulejmana Tihića.
Više puta su mu predviđali politički kraj dok na poslednjem Kongresu nije uspio da pobjedi Bakira Izetbegovića čime je dodatno potvrdio svoju snagu unutar partije.
Ono što je obilježilo njegovu karijeru je da je preživio i izjavu „Mislim da je krajnje vrijeme da se promijeni redoslijed prioriteta bošnjačko-bosanske politike u kojoj sada centralno mjesto zauzima filozofija žrtve“, koje se ne odriče iako mu je zasigurno oduzela na popularnosti i ako je sam bio žrtva tokom rata.
U intervjuu za Buku o ovoj rekao je o ovoj izjavi: “Smatram da pitanje zločina, pitanje prošlosti treba da istražuju istoričari, sudovi, tužioci. Normalno da mi političari treba da stvorimo uslove da se to radi na jedan objektivan način, ali da se mi bavimo pitanjima sadašnjosti, da se bavimo problemima budućnosti i da je to od interesa i za Bošnjake i za Srbe i za Hrvate.”
U toj budućnosti Sulejman Tihić se međutim ne snalazi baš najbolje.
Jasno je da kao Predsjednik više pomiruje frakcije unutar same stranke, nego što istinski vodi partiju po svojim vrijednostima.
Ne odriče se članova svoje partije ma za kakve afere bili vezani.
U pregovorima djeluje nezainteresovano i često pobija svoje ranije izjave kao izvučene iz konteksta i netačne .
Sulejmana Tihića i njegovu politiku u ovom trenutku najbolje opisuje stih Zabranjenog pušenja
Prošlo je dvanaest sati mala, čarolije su nestale.
A vrijeme je da se nove karte podijele.
Večeras moraš stisnuti šake, u oči me gledati,
I sutra ćeš opet svoje snove zivjeti.
Foliram te da držim igru u svojim rukama,
Foliram te da znam kuda sada, foliram te da sam jak.
Foliram te, al’ tramvaj mi leži na grudima,
A i ja bih malo plakao, ali glumim frajera.
Crtež podliježe Zakonu o zaštiti autorskih prava. Distribucija bez saglasnosti uredništva magazina BUKA nije dozvoljena.
Autorica crteža : Nina Hadžić