Planirano je okupljanje radnika u parku Mladen Stojanović u 12 časova gdje će se zadržati 45 minuta i kada će sindikali predstavnici održati govore o položaju radnika i posljedicama ukoliko dođe do najavljenog smanjenja plata. Oko 12.45 kreće se od parka do centra Banjaluke, odnosno trga Krajine gdje će protest biti završen. Radnici nakon toga idu na svoja radna mjesta, a oni koji nisu iz Banjaluke krenuće prema svojim gradovima.
Stav o najavljenom štrajku rukovodstva pet granskih sindikata podržali su predsjednici svih 100 sindikalnih organizacija u Uniji sindikata budžetskih i fondovskih korisnika Republike Srpske.
Sindikalci su ranije rekli da su spremni ići u sve oblike socijalne borbe jer su zaposleni u različitim ustanovama i institucijama u proteklih pet godina dali puni doprinos stabilizaciji ekonomije u RS.
Duško Jandrić, predsjednik Unije sindikata javnih službi RS, rekao je da 650 predsjednika sindikalnih organizacija zajedno sa izvršnim sekretarima iz regionalnih centara i uz operativnu podršku Saveza sindikata RS intezivno završavaju pripreme za najavljene oblike sindikalne borbe.
“Ta sindikalna borba je jednočasovni štrajk upozorenja kada zatvaramo sve šaltere u institucijama i školske učionice te organizujemo protestni skup u Banjaluci kada će čelnici, nosioci funkcija, govoriti o neprihvatljivim odlukama Vlade RS o smanjenju plata što je i osnovni razlog našeg sindikalnog bunta”, kazao je Jandrić za portal BUKA.
Objasnio je da ukoliko dođe do toga da Vlada RS ostane pri svojoj odluci o smanjenju plata to bi jedan broj radnika doveo na ivicu socijalne bijede, a drugi dio zaposlenih ispod minimuna normalne egzistencije, a sve ostali bi znatno osiromašili.
“Šta poslije? Uzimamo za pravo da neke poteze ne objavljujemo unaprijed, ali je sigurno da su svi oblici sindikalne borbe koji su poznati u sindikalnoj teoriji i praksi u opciji”, rekao je Jandrić.
Stevan Milić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i obrazovanja RS takođe je potvrdio da sve pripreme za održavanje jednočasovnog mirnog protesta radnika budžetskih korisnika Republike Srpske teku planiranom dinamikom.
“Maksimalno vodimo računa o svim detaljima organizacije ovog skupa, koji će, u to sam posve siguran biti dostojanstven, te na kome ćemo jasno reći ‘NE’ planiranom Budžetu i Ekonomskoj politici RS i smanjenju plata ovoj kategoriji radnika u 2013. godini. Životni standard zaposlenih o obrazovanju, nauci i kulturi RS bi se planiranim smanjenjem budžeta smanjio za 10 odsto, što je nedopustivo. Prosvetni radnici su već jednom 2009 godine prevareni za obećanih, a nikad realizovanih 5 odsto povećanja plata. Ne želimo više stezati kaiš. U zaštiti naših dostignutih prava iz rada koristićemo sva zakonom dozvoljena demokratska sredstva”, rekao je za naš portal Milić.
Istakao je da će poslije petka biti sazvana sjednica organa granskog sindikata Saveza sindikata RS, te u saradnji sa ostalim granskim sindikatima, definisaće se strategija dalje sindikalne borbe u zaštiti legitimnih prava i interesa našeg članstva.
“Slijedi hladna zima i vruće proljeće”, istakao je Milić.
Tomislav Vraovac, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske potvrdio je za BUKU da pripreme za sutrašnje proteste idu prema planu.
“Radnici će na ovom protestu i štrajku upozorenja javno iskazati svoj stav i nezadovoljstvo povodom najavljenog smanjenja plata. Mi ne prihvatamo smanjenje plata i to je jedino za što se borimo. Sutra idemo sa protestom i štrajkom upozorenja, pa ćemo vidjeti šta će se desiti dalje”, kazao je Vraovac za BUKU.
On je dodao da jedino pristaju na dogovor ako Vlada RS povuče odluku o smanjenju plata i da će na protestu učestvovati Sindikat zaposlenih u ministarstvu unutrašnjih poslova, Sindikat prosvjete, nauke i kulture, Sindikat uprave i Sindikat pravosuđa.
Iz granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite podržali su svoje kolege, iako za njih nije najavljeno smanjenje plata s obzirom na to da je oni primaju iz kase Fonda zdravstvenog osiguranja.
DOBOJ I TREBINJE
Predstavnici pet sindikalnih organizacija dobojske regije, koje su članice Unije sindikata budžetskih i fondovskih korisnika u Savezu sindikata Republike Srpske, najavile su iz Doboja stići petnaestak autobusa.
Izvršni sekretar regionalnog Sindikalnog centra Doboj Milenko Stanojević rekao je da odlazak na protest neće zavistiti od raspoloženja već od finansijskih sredstava.
“Moja procjena je da bi regija Doboj mogla da otpremi petnaestak autobusa, ako to ne bude veliki izdatak za granski sindikat”, rekao je ranije Stanojević.
Predstavnici svih sindikalnih organizacija sindikata korisnika budžeta i javnih fondova istočne Hercegovine jednoglasno su podržali protest protiv smanjenja plata u javnoj upravi.
Dragan Simović, izvršni sekretar Regionalnog sindikata istočne Hercegovine, ranije je rekao da je zbog najavljenog smanjenja plata od deset odsto odlučeno da istog dana bude organizovan i štrajk upozorenja u svim ustanovama od 12 do 13 časova.
STAV VLADE RS
Aleksandar Džombić, Premijer Republike Srpske poručio je da bilo kakav pritisak neće uticati na Vladu da promijeni ekonomsku politiku i budžet za narednu godinu, a da granski sindikati imaju pravo da iskažu nezadovoljstvo u skladu sa zakonom.
On je rekao da smanjenje plata od 10 odsto budžetskim korisnicima, zaposlenima u javnoj upravi jeste veliko, ali da je „značajna sigurnost da se plata dobija redovno svaki mjesec“, te napomenuo da je u ekonomskoj politici izvršena prekompozicija sredstava, koja su usmjerena onima kojima su najpotrebnija, kako bi se ublažile posljedice krize.
Zoran Tegeltija, ministar finansija u Vladi RS rekao je da je Vlada Republike Srpske prilagodila je budžet ciljevima ekonomske politike u smislu da očuva broj zaposlenih u narednoj godini i obezbijedi pozitivan privredni rast.
„Prilikom izrade budžeta prvo smo napravili uštede koje su bile moguće po osnovu bilo kakvih vrsta troškova, bilo da je riječ o subvencijama, grantovima, materijalnim troškovima i uštedama sa bilo koje pozicije. Međutim, uvidjeli smo da i pored svih tih ušteda, koje u tom trenutku nisu dodirivale lična primanja zaposlenih, ne mogu biti obezbijeđena dodatna sredstava za većinu važnih oblasti u budžetu koja se odnose, prije svega, na podsticaje u poljoprivrednoj proizvodnji“,istakao je Tegeltija.
On je dodao da je procjena Vlade Republike Srpske bila da su plate u javnom sektoru najmanje osjetljiva kategorija, te da ne treba smanjivati primanja socijalno najugroženijih kategorija, odnosno korisnika prava iz zakona o socijalnoj zaštiti ili boračkih prava.
„Činjenica je da će svi zaposleni u javnom sektoru podnijeti značajan teret ove fiskalne konsolidacije i mišljenja sam da taj teret u ovom trenutku možemo kontrolisati“, istakao je Tegeltija.