Višednevni protesti koji imaju za cilj zaštiti parka u centru Banjaluke dobili su podršku od profesora dr Viñas Enric-a, arhitekta, sa Politehničkog Univerziteta Katalonije iz Barselone i Fernanda Alvarez Prozorovich-a, direktora Master studija restauracije spomenika kulture sa istog Univerziteta.
(Fernando Alvarez Prozorovich i Viñas Enric)
Dr. Viñas Enric u tekstu “U odbranu parka” zapisao je da su svima nam poznate dobrobiti koje daje blizina gradskog parka u našim urbanim gradskim naseljima, i stambenim zonama, koje su uglavnom pretrpane i prenaseljene.
“Na oko, reklo bi se, da je čovjek u biti životnja. Ali od prestarih dobi prapovijesti, ljudsko djelovanje se sve više razvijalo, i to na otvorenom prostoru. Ne treba da nas čudi što smo svjesni činjenice, koliko je neophodno i važno obilje sunca svim oblicima života, uključujuči i nas ljude. Svi ostale mistične pojave, u interakciji sa prirodom, u kontaktu sa vazduhom, vodom, zemljom, zvjezdama i mjesecem, objašnjavane su kroz živototvornost i snagu ovih prirodnih elemenata čiju je važnost, čak i Primitivni Čovjek razumio”, objašnjava Enric.
Dodaje da nas je posljednjih sedam milenijuma, svjetska istorija uči da je svaka civilizacija koja je je nestala, ustupila mjesto novoj, koja je nastajala na novim mjestima i gradila se od jakih i zdravih ljudi, koji su se razvijali na otvorenom, a ovaj dekadentni proces se pojavljuje u svim, i najurbanizovanijim kulturama, čak i našeg vremena.
“Samo tri generacije prije, tri četvrtine stanovništva je radilo i živilo u ruralnim područjima. Razvijala su se radna mjesta koja su zahtijevala gotovo stalnu fizičku aktivnost. Pojavom fenomena migracije ka gradovima koje nametala industrijalizacija, izgubila se sposobnost rada ‘punih pluća’, rada na otvorenom, zamjenjujuči rad ljudskih ruku sa mašinama i širokom primjenom mehanizacije. Od Druge industrijske revolucije devetnaestog vijeka, velike gradske aglomeracije, s visokim gusto naseljenim stambenim zgradama, usmjerile su svoje napore da ‘ozdrave gradove’ i uslove gradskog okoliša stvarajući GRADSKE PARKOVE. S pojavom gradskog i međugradskog prevoza, pojavili su se novi načini približavanja urbanog tkiva sa otvorenim prostorima – izleti, vikend putovanja, godišnji odmor i slično. Takođe se pojavljuje u 20.vijeku , širenje sporta i zabave na otvorenom”, napominje on.
Ističe da urbani parkovi, bilo da su mali, srednji ili veliki, za ljude u gradu, imaju sljedeći značaj i beneficije:
1.Održavanje tjelesne kondicije, šetnjama ili bavljenjem sportom.
2. Prostori prikladni za pravilan razvoj djece i starijih osoba.
3. Doprinosi parkova za razvoj „kreativne rekreacije“.
4. Cjelokupni užitak u ljepoti i umjetnosti.
5. Lokacija manifestacija poezije, muzike i glume.
6. Promovisanje znanja o prirodi: “Gradsko sklonište u prirodi.”
7. Razvoj dobrosusjedskih odnosa na relaciji urbana zona- park.
8. Izvanredan napredak u dobrom ponašanju mladih koji rastu u oblastima oko parkovskih zona.
9. Parkovi i sportski tereni u nekom stambenom kraju, sprečavaju razvoj lokalnog kriminala.
10. Parkovi i rekreacijske zone u područjima povećavaju vrijednost susjednih nekretnina.
“Zbog ovih sigurno, a i mnogih drugih dobrih razloga, samo najava nestanka jednog gradskog parka, proizvodi veliki gnjev diljem civiliziovanog svijeta. Otpor je naša najveća snaga protiv korumpiranog i destruktivnog modela”, zaključuje dr Enric.
Fernando Alvarez Prozorovich, kao direktor Master studija restauracije spomenika kulture, želim izraziti potpunu podršku od strane profesora i studenata u odbrani prelijepog parka.
“Uništavanje nasljeđa je greska koja se naknadno ne može popraviti i kazna onoga koji se postavi ispred takvih sramnih akcija i zaborava. Odbrana baštine kao što su parkovi, priroda i uspomene svih ljudi koji ih koriste, je obaveza svih naselja i njihovih vlasti. Nadamo se da ce vaši zahtjevi biti pravedno odgovoreni i na vašem smo raspolaganju da i bliže podržimo kampanju”, rekao je Alvarez Prozorovich.
Vezani tekstovi:
Srđan Dvornik: Javni interes nije dat, on je stvar stalne borbe
Podrška Banjalučanima u slikama