Sa Studentskim pozorištem, srce grada kuca jače

Poslije dugogodišnje pauze, Studentsko pozorište u Banjaluci, u proteklih nekoliko godina, aktivno radi, okupljajući mlade i malo starije ljubitelje pozorišne umjetnosti. Tokom svake sezone, građanima Banjaluke prirede nekoliko premijera, a na njihovom repertoaru nalazi se veliki broj predstava, koje su svakim izvođenjem sve bolje i zanimljivije za posjetioce. Tokom prošle godine, imali su 8 premijera, 69 izvođenja i preko 12 hiljada gledalaca. Nedavno je otvorena 36. sezona ovog pozorišta u kojoj se očekuje uspješan rezultat kao i prethodnih godina, iako ovo pozorište već godinama ima problema sa svojim prostorijama, koje se nalaze u Gospodskoj ulici u centru Banjaluke, a koje su neuslovne za rad, u pravom smislu te riječi.

U proteklih 35 godina rada ovog pozorišta odigrano je 56 predstava, a publika je u novije vrijeme mogla uživati u pozorišnim komadima: „Lajf“, „Sutra je ispit“, “The Rocky horror show”, „Bekstejdž“, „Ja ili neko drugi“, „One su htele nešto sasvim drugo“… Trenutno spremaju predstavu koja je koprodukcijski projekat Mostarskog teatra mladih i Studentskog pozorišta, a režiraće je Sead Đulić.

Osnivač Studentskog pozorišta je Živomir Ličanin tada vodeći glumac Narodnog pozorišta u Banjaluci, a pored njega, čarolije pozorišta mladima otkrivali su i drugi iskusni glumci i režiseri iz Banjaluke, ali i drugih centara. Tih godina u bivšoj Jugoslaviji, bile su svega tri glumačke akademije, a diplomirani glumci nisu išli u manje sredine, pa su pozorišta svoje ansamble podmlađivala najtalentovanijim glumcima iz omladinskih, amaterskih družina, a takav slučaj je bio i sa Studentskim pozorištem u Banjaluci, čiji su članovi, nakon nekoliko godina i uz honorarni, probni rad u profesionalnim pozorištima, postajali profesionalci. To je mnogo značilo za kulturnu i pozorišnu scenu u gradu. Mnogi članovi Studentskog pozorišta nastavili su profesionalno da se bave glumom u Banjaluci, ili su odlazili u druge gradove i druga pozorišta, ili su postali voditelji na televiziji ili radiju, novinari, kamermani, snimatelji…

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

(Dio ekipeStudenstkog pozorišta u predstavi Backstage)

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Milan Leper, producent u Studentskom pozorištu Banjaluka, rekao je da ova pozorišna kuća trenutno radi na dva projekta. Prvi od njih je autorski projekat Jovane Đorić „Ja kao gola“ i amaterska predstava „Duga je noć“, autora Teodora Živkovića, a u režiji Aleksandra Pejakovića.

„Ove sezone su planirana minimalno dva premijerna izvođenja na ovoj našoj matičnoj sceni. Prvo od njih je predstava ‘Draga moja Angelina’, banjalučkog autora Marija Ćuluma. To je pobjednički tekst Konkursa banjalučkog Studentskog pozorišta za najbolji studentski dramski tekst, a nagrada ovog konkursa je postavljanje nagrađenog teksta u produkciji našeg pozorišta. Drugo premijerno izvođenje očekuje nas 11. jula i u pitanju je tekst dvojice banjalučkih autora Milana Gajića i Marija Ćuluma ‘Amy Winehouse’. Biće to komad sa pjevanjem u kojem se obrađuje uspon i pad Amy Winehouse, a u glavnoj ulozi će se pojaviti Đurđa Vukašinović“, rekao je za BUKU Leper.

Kad je u pitanju podrum scena ovog pozorišta i njena već dugo najavljivana sanacija, Leper je rekao da na idejnom rješenju Podrum scene u Gospodskoj ulici već nekoliko mjeseci radi mr Maja Đilas, profesor Arhitektonskog fakulteta u Banjaluci i, po njenim najavama, ovaj rad će se privesti kraju do juna mjeseca.

„Tek onda nam predstoje napori za obezbjeđivanje sredstava za izradu projektne dokumentacije, kao i samo izvođenje radova na sanaciji ovog prostora. Banjalučko Studentsko pozorište nije nikakav izuzetak u sveukupnoj slici finansiranja kulture, što znači da je izuzetno teško pronaći sredstva za produkciju predstava. Često se poseže i za ličnim sredstvima menadžmentskog tima samo da se aktivnosti održe u koliko-toliko redovnom ritmu. Na podršku u skromnim iznosima možemo da računamo od Univerziteta u Banjaluci u vidu redovnih materijalnih troškova (komunalni i paušalni troškovi), Ministarstva prosvjete i kulture, u vidu Granta za studentske projekte i Grada Banjaluka, u vidu Programa za sufinansiranje kulturno-umjetničkog amaterizma, programa i projekata u oblasti kulture“, objasnio je Leper.

 

(Iz predstave Audijencija)

 

Banjalučko Studentsko Pozorište trenutno broji 40 aktivnih članova, prosjeka godina oko 20, a jedna od zapaženijih glumica ovog pozorišta je Jelena Stojaković.

Jelena Stojaković, mlada glumica koja je već nekoliko puta zablistala u predstavama Studentskog pozorišta, u ovoj pozorišnoj kući je od 2009. godine, kada se sasvim slučajno pojavila na audiciji kojom je Studentsko pozorište duhovno i repertoarski obnovljeno nakon 8 godina pauze. Gledatelji su je, između ostalih, mogli zapaziti u ulogama Ane u predstavi “Life” i Kolumbije u mjuziklu “The Rocky horror show”.

„Gluma je osjećaj apsolutne slobode u nekom drugom svijetu, u kojem sloboda još uvijek ima smisao. Cijenim je, ali naš odnos ne doživljavam kao moje bavljenje njom. To je neraskidivi odnos koji ne zavisi ni od kakvog papira, vremena, prostora, okolnosti. U Studentskom pozorištu smo dosta radili, a prije sam bila u Dječijem pozorištu Republike Srpske i Dis teatru. Studentsko pozorište je poveznica, koja nas glumce sve drži na okupu, to je nešto čemu se uvijek vraćamo, gdje odrastamo i starimo i, zahvaljujući tome, Banjaluka ima takav jedinstven, složen i složan ansambl, kojem veliki gradovi mogu samo da zavide i sa Studentskim pozorištem, srce grada kuca jače“, rekla je Jelena Stojaković za BUKU.

Goran Jokić, umjetnički direktor Studentskog pozorišta u Banjaluci, rekao je da danas u Studentskom pozorištu ravnopravno nose uloge i početnici i stari članovi, studenti glume i profesionalni glumci, a svi zajedno su kao jedna porodica – družina.

„Studenti glume svoje ispitne predstave igraju i time stiču neophodno iskustvo igranja pred publikom, a studenti režije i dramaturgije imaju priliku da režiraju i da vide svoje tekstove na sceni. Takva koncepcija je izuzetno značajna i za članove Studentskog pozorišta, a repertoarski je i veoma uspješna kod publike, koja to prepoznaje i redovno prati sve naše prestave. Pored igranja ‘starih’ i novih predstava koje su u pripremi, najvažniji nam je cilj da našu scenu u podrumu Gospodske ulice stavimo u funkciju, tj. da je tehnički dovedemo u ‘upotrebljivije’ stanje jer predstave u svom gradu igramo kao gosti“, rekao je za BUKU Jokić.

 

(Iz predstave “The Rocky horror show”)

 

Nedavno smo na portalu BUKA imali intervju sa stalnim režiserom u Studentskom pozorištu Aleksandrom Pejakovićem, koji je tada za naš portal pojasnio i lošu situaciju u kojoj se nalaze prostorije ovog pozorišta:

„Prostorije Studentskog pozorišta su jedina kulturna institucija u Gospodskoj ulici, a izgledaju kao katakombe u kojima su se krišom sahranjivali prvi hrišćani. Svjestan sam kako je ta neopremljena lokacija u centru Banjaluke mnogim privatnicima zapela za oko, ali isto tako pouzdano znam da postoji kritična masa koja može da spriječi donošenje odluke o privatizaciji  tog prostora koji je projektovan da bude pozorišna scena, a ne noćni klub ili filijala neke banke“, rekao je Aleksandar Pejaković, a cjelokupni intervju sa režiserom Aleksandrom Pejakovićem, pod nazivom „O kruženju ‘međeda’ u politici“, možete pročitati OVDJE.

Značaj Studentskog pozorišta, od njegovog osnivanja prije više od trideset godina do danas, neprocjenjiv je. Njegovi članovi su bili ne samo studenti, već svi koji su željeli da se amaterski bave pozorištem: radnici, seljaci i napredna inteligencija, đaci, policajci, penzioneri – baš svi oni koji su voljeli pozorište, a ta raznolikost članstva, iako su studenti bili najbrojniji, jeste ono što je najljepše u priči o Studentskom pozorištu i zbog čega je uvijek imalo i brojnu publiku i popularnost u gradu.

 

 Pogledajte fotografije Podrum scene Studentskog pozorišta:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije