Priča o Bellissimi, danas regionalno poznatom tekstilnoj i modnoj kući, je, kao i većina priča o bosansko-hercegovačkim brandovima, počela sa mnogo entuzijazma i sa željom da se tržištu ponudi orginalan i kvalitetan proizvod po prihvatljivoj cijeni.
Ova poslovna avantura ideja je Sevde Ćatić, koja je proizvodnju počela sa svega nekoliko uposlenika, u iznajmljenom i improvizovanom prostoru, da bi prije tačno 20 godina otvorila i malu porodičnu radnju u Gazi Husrev-begovom Bezistanu u Sarajevu.
Važno je napomenuti da je te 1997. godine domaće tržište bilo prepuno uvezene robe sumnjivog porijekla i kvaliteta, bh. tekstilna industrija nije ni potojala, a pokretanje jednog ovakvog projekta činilo se i hrabrost i ludost u isto vrijeme.
Na pitanje koliko je teško pokrenuti neke nove trendove na Balkanu i uspjeti u tome, Sevda Ćatić za Buku kaže : „Trebalo je dosta vremena i truda uložiti da bi se postiglo ovo što imamo danas. Činjenica je da poslovni ambijent u našoj zemlji, kao i u cijeloj regiji, nije posebno stimulativan i usmjeren ka podršci domaćim firmama. Sve proizvodne kompanije, a posebno one iz tekstilne djelatnosti, suočavaju se sa mnogobrojnim izazovima u veoma komplikovanom političko-ekonomskom okruženju. Uprkos tome, vjerujem da ukoliko imate autentičan i kvalitetno izrađen proizvod, ljudi to znaju prepoznati i cijeniti. A onda je na nama da povjerenje koje su nam kupci poklonili opravdamo i zadržimo“.
Bellissima danas, u svom proizvodnom pogonu i prodajnim mjesta, zapošljava 70 radnika, međutim, kroz saradnju sa mnogobrojnim fabrikama u BiH koje proizvode značajan dio njihovog prodajnog asortimana, indirektno upošljavaju oko 300 radnika.
Što se tiče gradova u kojima se danas mogu naći njihovi proizvodi, pored Sarajeva, Zenice, Orašja, Tuzle, Mostara, Bihaća, Viteza, Banjaluke, tu su i gradovi u regionu i Evropi Zagreb, Poreč, Rijeka, Podgorica, Priština, Linz i Inglostadt.
„Nakon što smo otvorili prodajna mjesta u svim većim gradovima Bosne i Hercegovine, nekako je logičan slijed bio da pokušamo predstaviti naš brand i van granica naše zemlje. Tako smo prije nekoliko godina otvorili vlastitu poslovnicu u Zagrebu, a ubrzo nakon toga su se počeli javljati kupci koji su bili zainteresovani da otvore radnje po principu franšize širom Hrvatske, ali i ostalih zemalja. Danas se naši odjevni predmeti mogu pronaći u Hrvatskoj Crnoj Gori, Srbiji, Kosovu, Austriji, Njemačkoj, a uskoro ćemo biti prisutni na slovenskom tržištu“, priča nam Sevda Ćatić.
Ono što Bellisimu izdvaja u odnosu na druge modne brendove i kuće u našoj zemlji, kaže naša sagovornica, je prije svega saradnja sa našim bosansko-hercegovačkim i regionalnim kreatorima. Na taj način se dobija proizvod koji ima specifičan dizajn i koji odgovara savremenoj ženi. Naravno, presudni su, kaže Ćatić, i kvalitet materijala i prihvatljiva cijena.
Na pitanje kakva su njena iskustva s državnim institucijama i može li navesti neke primjere dobrih i loših praksi u odnosu države prema preduzetnicima, kaže: „Nažalost, nisam u mogućnosti da navedem primjere dobrih praksi u odnosu države prema preduzetnicima. Možda bih mogla spomenuti poticaje za zapošljavanje pripravnika i drugih kategorija radno-sposobnog stanovništva sa manjim potencijalom za zapošljavanje. Međutim, riječ je o zaista minimalnom sufinansiranju, koje nije dovoljno da bi obezbijedilo značajnije umanjenje troškova. S druge strane, svjedoci smo mnogobrojnih loših praksi kroz povećanje različitih poreskih obaveza za poslodavce“.
Iako je početi posao u BiH jako teško, a još teže opstati, u što se i sama uvjerila, smatra da ljudi, ukoliko imaju zanimljivu ideju, svakako treba da pokušaju da je realizuju. Potrebno je mnogo znanja, truda i odricanja, ne teče sve lako, ali svaki poslovni put je manje-više takav, zaključuje ona.
„Za svaki uspješan biznis mislim da je neophodno da prije svega vjerujete u u svoju poslovnu ideju. To je prvo i osnovno. Potom, bitni su vlastiti kapaciteti, kao i podrška stručnog i profesionalnog tima za realizaciju projekta. Naravno, najbitnija karika su i vaši kupci i jedini način da bi uspješan biznis opstao je kontinuiran rad na unapređenju kvalitete odnosa sa njima“, zaključuje na kraju razgovora Sevda Ćatić.