Kako navode u saopštenju, ovo su uradili na zahtjev velikog broja poslodavaca čije poslovanje je ugroženo primjenom Odluke o najnižoj plati u Republici Srpskoj za 2024. godinu.
“Unija poslodavaca i Komora ukazuju da je u januaru nastavljen trend smanjenja obima narudžbi iz inostranstva, ugovori za 2024. godinu još nisu zaključeni, a spoljnotrgovinski partneri ne prihvataju bilo kakvu opciju povećanja cijena i mnogi najavljuju prebacivanje poslovanja u Federaciju BiH ili druge zemlje u okruženju zbog pogoršanja uslova poslovanja – najniža plata Republika Srpska 460 evra, FBiH 316 evra, Srbija 404 evra i Crna Gora 450 evra (oporeziva sa 15%)”, navode iz Unije poslodavaca RS.
Dodaju da, ukoliko ne dođe do suspenzije Odluke o najnižoj plati, Republika Srpska će se suočiti sa značajnim smanjenjem broja zaposlenih u privredi, padom produktivnosti i konkurentnosti, rastom inflacije i neformalne ekonomije, zatvaranjem preduzeća, preseljenjem sjedišta i djelatnosti u FBiH i drugim negativnim efektima koji će ugroziti ekonomsku i socijalnu stabilnost Republike Srpske.
“Zajednički stav Unije i Komore je da se još uvijek mogu spriječiti katastrofalne posljedice koje prijete našoj ekonomiji, ali da je neophodno promptno djelovati i suspendovati primjenu Odluke o najnižoj plati, do pripreme promjena u zakonskom okviru koje će doprinijeti smanjenju opterećenja na privredu, povećanju primanja zaposlenih i povećanju javnih prihoda”, stoji u saopštenju.
Jedan od zaključaka sa sastanka Skupštine Unije poslodavaca Republike Srpske i Upravnog odbora Privredne komore Republike Srpske koji je održan 16. januara 2024. godine jeste da se u najkraćem roku održi sastanak sa predsjednikom Republike Srpske sa ciljem iznalaženja rješenja za navedenu situaciju.