Iako treba pripaziti na izvor, kada i koliko ga pijemo, isključivo domaće (organsko) kravlje mlijeko je prema Ayurvedi – itekako zdrava i korisna namirnica koja je dio raznovrsne prehrane. Međutim, danas je situacija sa zdravim kravljim mlijekom znatno promijenjena (nažalost – na gore) pa na tržištu osim kravljeg postoje i razne druge vrste napitaka poput mlijeka blagotvornih za intolerantne na laktozu i sklone alergijama.
U posljednjih desetak godina na tržištu su postali dostupni mnogi novi napici, različitih proizvođača. To nisu mlijeka već su zapravo vodeni ekstrakti žitarica, mahunarki ili orašida koji služe kao zamjena za mlijeko životinjskog podrijetla. Nastali su kao odgovor na potražnju dijela populacije koja je razvila intoleranciju na kravlje mlijeko, odnosno alergije tipa 3 na laktozu ili mliječne proteine. Također ih koriste ljudi koji žele izbjeći ili smanjiti unos namirnica životinjskog podrijetla.
U ponudi se nalaze biljna mlijeka od žitarica: riže, zobi, kamuta i pira te mlijeko od mahunarke: soje. Novost na tržištu postali su i napici od orašastih plodova poput badema. Također, tu je i mlijeko od kokosa. Posebno je dobro kupiti ova mlijeka ili napitke iz organskog uzgoja jer takve namirnice imaju veću hranjivost i bolju vitalnu energiju.
Nadamo se da će informacije o tzv. alternativnim vrstama mlijeka povećati njihovu potražnju, a time znatno sniziti cijenu tih još uvijek skupih proizvoda.
Mlijeka životinjskog podrijetla
Mlijeko i mliječni proizvodi daju nam veliku količinu hranjivih tvari poput bjelančevina i lako probavljivu mast, šećer, mineralne tvari, lipide te vitamine A i D. Odličan je izvor B12 (važno za vegetarijance).
No životinjsko mlijeko sadrži laktozu što kod osoba koje je ne mogu probaviti može uzrokovati tegobe. Na tržištu danas postoje i verzije bez laktoze (točnije smanjen je udio laktoze za oko 90%).
Kravlje mlijeko
Čovječanstvo konzumira kravlje mlijeko i mliječne proizvode već tisućama godina. Međutim u zadnje vrijeme sve češće čujemo argument kako je kravlje mlijeko namijenjeno za telad, a ne za ljude.
Međutim, mnoge drevne tradicije svijeta potvrđuju da kravlji proizvodi imaju blagotvorno djelovanje na zdravlje čovjeka.
Prema ayurvedi, ljekovita svojstva kravljeg mlijeka daleko premašuju svojstva mlijeka drugih životinja – koze, ovce, magareće, od bivola itd. Pola je ayurveskih lijekova napravljeno od mliječnih proizvoda. Brojne ayurvedske klinike u cijelom svijetu uspješno liječe stotine i tisuće pacijenata koristeći mliječne proizvode. Ako njima spomenete da je kravlje mlijeko štetno, shvatit će to kao šalu.
Ovdje zagovaramo pijenje isključivo organskog mlijeka od štićenih krava. Krave se u današnjim velikim industrijama ne tretiraju sa stavom zahvalnosti što daju mlijeko već ih se tretira konzumerski, bezosjećajno i okrutno kao da su strojevi za proizvodnju mlijeka; pumpaju se antibioticima, hormonima, hrane ih odvratnim tvarima, kolju im telad i na kraju i njih kolju. Takvo mlijeko definitivno nije mlijeko o kojem pričamo. Krava se treba štititi i dostojno njegovati. Takva krava je sretna i bezbrižna te je stoga i njeno mlijeko najdjelotvornije za zdravlje čovjeka. To je princip koji stoji iza pravog kravljeg mlijeka.
Kravlje mlijeko koje se prodaje u trgovinama i ne kupuje se svježe sa mliječnih farmi je također pasterizirano kako bi se ubile patogene bakterije no taj proces također ubija sve dobre bakterije koje pridonose zdravlju crijevne mikroflore i pravilnom radu probavnog sustava. U tom procesu pasterizacije se iskorijene enzimi kao i vitamini A, D i C što je razlog zbog čega se kravljem mlijeku često dodaje vitamin D. Pasterizacija ubije život iz hrane tako da ona u osnovi postaje nehranjiva.
Je li kravlje mlijeko teško za probavu?
Ayurveda, kao i moderna znanost, govore kako se mlijeko teško probavlja. Ali u tome (koliko ne bi to zvučalo čudno) je prednost kravljeg mlijeka.
Mlijeko, koje ste popili navečer ne probavlja se brzo, nego stoji u probavnom traktu skoro cijelu noć. Prema ayurvedi, to je prednost mlijeka, a ne njegov nedostatak. Mlijeko, koje je ostalo u probavnom traktu, hrani fina tkiva mozga čovjeka.
Suptilne dobrobiti mlijeka
Ako čovjek pravilno uzima kravlje mlijeko, njegov um se smiruje i san postaje dubok i miran. Dok spavamo, mlijeko djeluje na fina tkiva mozga i uspostavlja ravnotežu između uma i inteligencije.
Čovjeka, koji se liječi kravljim mlijekom, prestaju mučiti loši snovi, on počinje osjećati mir, vjeru i sreću. Sve je to moguće naravno, ako čovjek ima pravilan raspored dana – ide u krevet kada je vrijeme za spavanje, i budi se kada je vrijeme za buđenje.
Kod redovitog konzumiranja kravljeg mlijeka i pravilnog rasporeda dana, nakon određenog vremena u čovjeku počinje se manifestirati optimizam. Postepeno se pojavljuje sposobnost spokojno reagirati na životne probleme.
Nakon toga u čovjeku počinje rasti vjera u njegove sposobnosti i intuicija, koja će mu savjetovati, što je za njega dobro, a što je loše.
Čovjek počinje bolje djelovati u teškim situacijama – može lakše donijeti pravilnu odluku – i rješava se loših navika. Na takav način, naizgled jednostavna metoda – konzumiranje mlijeka – može znatno pomoći na putu prema sretnijem i boljem životu.
Kako pravilno uzimati kravlje mlijeko
Kravlje mlijeko treba pravilno konzumirati. Ayurveda preporučuje da pijete toplo i zaslađeno kravlje mlijeko navečer, otprilike sat vremena prije spavanja. Najbolje vrijeme za konzumiranje mlijeka je između 19 i 20 sati. Nakon toga ne trebate ništa jesti.
Prije konzumiranja, mlijeko je potrebno prokuhati – zbog toga ono neće izgubiti svoja ljekovita svojstva. U mlijeko možete dodati začine – anis, kurkumu i kardamom. Ako imate nesanicu, u mlijeko se može dodati klinčić i valerijana. Mlijeko služi kao katalizator i povećava ljekovito djelovanje začina, koje u njega dodajete.
Mlijeko treba biti malo zaslađeno (može se koristiti šećer ili med) i pije se dok je još jako toplo.
Mlijeko možete popiti i rano ujutro (do 7 sati). Po želji u jutarnje mlijeko možete dodati anis, kardamom, cimet, šafran i med ili šećer.
Liječenje mlijekom započnite s pola šalice dnevno. Postepeno možete povećati tu količinu do 200 – 250 ml.
Ovčje mlijeko
Ovčje mlijeko bogatije je proteinima od kravljeg mlijeka. Ovčje mlijeko sadrži velike koncentracije kalcija i minerala kao što je cink, a lakto – kalcij se lakše apsorbira od kalcijeva karbonata koji je poput mramora. Sadrži gotovo dvostruko više D vitamina od kravljeg mlijeka dok je omjer kalcija i fosfora gotovo savršen jer se jedno ne može probaviti bez drugoga.
Ovce su instinktivno prirodni plijen zbog čega se teško „opuštaju“ tijekom mužnje. Iz tog je razloga teško pomusti ovcu jer će, ukoliko je čak i malo uplašena, njezino tijelo proizvesti adrenalin koji suzbija hormon oksitocin i naknadnu proizvodnju mlijeka. Također sadrži dvostruko više masnoće u odnosu na kravlje ili kozje mlijeko što ga čini kaloričnijim.
Kozje mlijeko
Kozje mlijeko je po sastavu vrlo slično kravljem, ali se brže probavlja i apsorbira u organizam i ne sadrži folnu kiselinu, dok jedino kobilje mlijeko sadrži vitamin C, pa se koristi čak i u ljekovite svrhe. Kozje mlijeko nije potrebno homogenizirati jer je ono prirodno homogenizirano. Homogenizacija je proces koji se obavlja s kravljim mlijekom kako bi se masne molekule podjednako raspodijelile tako da, kada ga kupite u trgovini, na njemu ne pluta skuta.
Kozje mlijeko sadrži manje laktoze od kravljeg te je blago alkalno za razliku od kravljeg koje je pomalo kiselo. Kozje mlijeko također sadrži veću koncentraciju osnovnih masnih kiselina te veće količine vitamina B6, vitamina A i niacina. Uz to, sadrži veću razinu bioraspoloživih željeza, kalcija, fosfora i magnezija što rezultira obnovom promijenjenih hematoloških parametara i boljom razinom paratiroidnog hormona (PTH).
Neke osobe ne vole okus kozjeg mlijeka te se slažemo da određene pasmine koza mogu imati mlijeko pomalo mošusnog okusa. Također, kozje mlijeko sadrži laktozu što ga eliminira kao izbor za neke osobe.
Magareće mlijeko
Magareće se mlijeko može koristiti kod alergija na proteine u tradicionalnom mlijeku, kod starih osoba s problemom osteoporoze i kod sprečavanja hripavca koji se u Italiji prikladno naziva „magareći kašalj“. Nedavne su studije pokazale da je magareće mlijeko prirodna hrana životinjskog porijekla čija su svojstva najbliža onima u majčinom mlijeku. Njegov ga slatki okus čini ugodnim za piće, a pokazalo se da ima pozitivne učinke na apsorpciju kalcija i pogoduje mineralizaciji kostiju. Sa svojom niskom razinom zasićenih masnoća i visokim razinama omega – 3 i omega – 6 pomaže u snižavanju kolesterola, a sadrži i visoke razine kalcija. Magareće mlijeko sadrži enzim lisozem koji je antibakterijski i može zaštititi od crijevnih infekcija. Dok se kozje i ovčje mlijeko najčešće koriste kao alternative kravljem mlijeku, ono se ne može koristiti u 90 % slučajeva alergija na mlijeko jer su alergeni jednaki te se u tim slučajevima može koristiti magareće.
Relativno je siromašno proteinima i mastima.
Biljni napici/mlijeka
Alternativa bogata proteinima: Sojino mlijeko
Sojino je mlijeko odličan oblik konzumiranja mahunarke soje. Lako je probavljivo, obiluje bjelančevinama, ugljikohidratima i kvalitetnim masnoćama i nema kolesterola.
Ova je namirnica odlična za čitavu populaciju, posebno za ljude koji su intolerantni na laktozu i imaju problema s probavom.
Sojino mlijeko sadrži izoflavone, biljne hormone koji djeluju kao antioksidansi i imaju povoljan učinak na naše zdravlje, štite zdravlje prostate, kostiju, srca i smanjuju rizik od degenerativnih bolesti. Dvije čaše sojina mlijeka na dan mogu znatno smanjiti tegobe žena u menopauzi.
S obzirom na to da se mnogi žale kako im ne odgovara okus sojina mlijeka, pogledajte ponudu izvrsnih sojinih fermentiranih proizvoda poput običnih ili voćnih jogurta.
Kontroverza o soji
Sojini proizvodi mogu inhibirati apsorbciju proteina i minerala čime neutraliziraju svoje zdravstvene beneficije. Istraživanja uloge soje kod raka dojke su iznjedrila miješane rezultate jer neki rezultati sugeriraju da tvar u soji djeluje kao hormon (fitoestrogen) u stanicama dojke što potiče povećan rizik od nastanka karcinoma. Smatra se da negativno utječe na osobe koje redovito konzumiraju soju jer utječe na rad štitnjače, a moguće i na plodnost. Istraživanja su također pokazala mogućnost porasta rizika obolijevanja od raka endometrija kod žena koje konzumiraju visoke razine fitoestrogena koji su fitokemikalije, odnosno, prirodne kemikalije koje se nalaze u biljkama, a u tijelu djeluju slično hormonu estrogena. Neka istraživanja ukazuju da su poteškoće u učenju kod djece rezultat visokih razina mangana u sojinim proizvodima što utječe na razvoj mozga.
Posebno pazite da uzimate organsko sojino mlijeko, jer je soja najviše podložna genetskom modificiranju.
Za osjetljive i one sklone alergijama: Rižino mlijeko
Riža je namirnica koja dokazano najrjeđe izaziva alergije, a tisućama je godina bila glavna hrana mnogim narodima.
Rižino mlijeko bogat je izvor lako probavljivih složenih ugljikohidrata, ne sadrži zasićene masnoće niti kolesterol.
Ono sadrži više mangana i selena u odnosu na ostala mlijeka, a to su snažni antioksidanti koji pomažu u borbi protiv svih vrsta infekcija i karcinoma. Pijenje rižinog mlijeka poboljšava imunološki sustav.
Blagog je okusa koji djeca vole, jer najviše sliči okusu majčina mlijeka. U ponudi se nalaze i rižina mlijeka s dodatkom vanilije, čokolade i badema – naročito će se svidjeti djeci i osobama koje se prilagođavaju novom okusu biljnog mlijeka.
Za one s visokim kolesterolom u krvi: Zobeno mlijeko
Redovito korištenje zobenog mlijeka u prehrani smanjuje razinu masnoće i kolesterola u krvi, što osim sjajnog okusa, može biti dodatan argument za korištenje.
Zobeno je mlijeko gušće od rižinog i sojinog, može ga se naći bez ikakvih dodataka i sjajno se kombinira u slatkim ili slanim jelima: spomenimo samo kavu od žitarica, palačinke ili guste juhe od povrća.
Važan su sastojak i dijetalna vlakna – beta glukani, koja imaju sposobnost snižavanja razine kolesterola i znatno smanjuju mogućnost obolijevanja od bolesti krvožilnog sustava.
Zobeno mlijeko gušće je od rižina i sojina, pa je odlično za pripremu biskvita, palačinki, desertnih krema i frapea.
Za one na dijeti: Bademovo mlijeko
Blago slatkastog okusa (s prepoznatljivom aromom badema), ovaj je napitak bogat je kalcijem i vitaminom D, ali je siromašan proteinima.
Ono ne sadrži zasićene masti i kolesterol, ali sadrži omega-3 masne kiseline, tako da je vrlo dobro za vaše srce.
Bademovo mlijeko ima vrlo malo kalorija. Sadrži oko 50 kalorija na 250 ml (bez ikakvih dodataka), vrlo malo ugljikohidrata (otprilike 2 grama na 250 ml). Bademovo mlijeko sadrži oko tri grama masti na istu količinu.
Bademi su bogati vitaminima i mineralima, pa bademovo mlijeko ne mora dodatno se vitaminizira. Bademi sadrže vitamin E, mangan, selen, magnezij, kalij, cink, željezo, vlakna, fosfor i kalcij. Flavonoidi u bademovom mlijeku pomažu u prevenciji od raka i usporavaju znakove starenja. Visoka razina antioksidansa vitamina E, koji se nalazi u bademovom mlijeku, također ga čini vrlo dobrim za korištenje u prevenciji od raka.
Zbog toga što bademovo mlijeko ima malo kalorija i masti, a vrlo je bogato mnogim esencijalnim vitaminima i mineralima, super je i za one koji žele smršaviti na zdrav način.
Recept za domaće bademovo mlijeko:
pola šalice običnih badema (neprženih, neslanih)
2 šalice vode (i više prema potrebi)
sol, med, ekstrakt vanilije prema želji
Oguljene bademe stavite u mlinac (blender), dodajte šalicu vode i meljite oko 5 minuta velikom brzinom dok ne dobijete ravnomjernu gustu smjesu. Ulijte preostalu šalicu vode, a prema želji dodajte još vode i procijedite. Ostatak od badema posušite kako biste ga mogli koristiti za kolače.
Kako bi mlijeko bilo ukusnije rashladite ga prije upotrebe. Možete ga začiniti s nekoliko zrnca soli, medom ili ekstraktom od vanilije. U hladnjaku može biti nekoliko dana.
Za gurmane: Kokosovo mlijeko
Kokosovo mlijeko sadrži masnu kiselinu koja se zove laurinska kiselina, koja je vrlo vrlo vrijedna za ljudsko tijelo. U tijelu se pretvara u monolaurin, što je spoj koji ima antivirusno i antibakterijsko svojstvo.
Kokosovo mlijeko sadrži 89 miligrama magnezija po šalici, što ga čini bogatim izvorom minerala koji pomažu smiriti živce i održavati normalan krvni tlak. Magnezij smiruje živčane stanice a one tada smanjuju kontrakciju mišića. Rezultat: osjećat ćete se opuštenije.
Zbog svog sadržaja vlakana, kokosovo mlijeko čini da se osjećate sitim duže vrijeme te u umjerenim količinama može pomoći u kontroli težine. Uz to, prekrasnog je okusa i mirisa.
Ono je izvor mangana, što je od vitalnog značaja za regulaciju razine šećera u krvi. Jedna od najvažnijih funkcija mangana je da pomogne metabolizam glukoze u ljudskom tijelu. Mangan je neophodan za metabolizam, liječenje upala, prevenciju osteoporoze, ublažavanje PMS-a u žena, pomaže apsorpciji vitamina te održava zdravlje probavnog trakta.
Unatoč svojoj zasićenoj masti, kokosovo mlijeko zapravo može pomoći u smanjenju razine kolesterola. Kokosovo mlijeko u stvari podiže razinu kolesterola, ali njegova laurinska kiselina povećava razinu HDL (dobrog) kolesterola. Masti u kokosovom mlijeku su lakše za tijelo i metabolizam jer su zdrave masti, uključuju omega 6 esencijalne masne kiseline.
Recept za domaće kokosovo mlijeko
Sastojci:
(uvijek ide jedna trećina kokosovog brašna i dvije trećine vode)
velika šalica organskog kokosovog brašna
2 velike šalice mlake do vruće vode (ne uzavrele)
po želji malo prave vanilije i nekog zaslađivača…
Ako imate blender snažnog motora, dovoljna je mlaka voda, a za malo slabije miksere koristite vruću vodu.
Kokosovo brašno prelijte zagrijanom vodom i miksajte nekoliko minuta, da se kokos što više usitni i pusti masnoću.
Ocijedite u cjedilu ili, još bolje, procijedite kroz gustu gazu – snažno istisnite što više mlijeka iz kokosa. To je to!
Staklenku s kokosovim mlijekom pohranite u hladnjaku. Rok trajanja je oko 3 dana.
Za zahtjevne: Mlijeka od kamuta i pira
Kamut i pir spadaju među najstarije žitarice poznate čovječanstvu. Kamut je drevna sorta pšenice koja potječe iz starog Egipta i prirodnom otpornošću na rigorozne uvjete kultiviranja pogodna je za biološki uzgoj. Tu slatkastu i hranjivu žitaricu njezin mliječni okus čini pogodnom za proizvodnju pahuljica, mueslija, keksa i mliječnog napitka.
Pir, podrijetlom iz Azije, svojim latinskim nazivom Triticum spelta kazuje nam da pripada istom rodu kao i pšenica.
Obje žitarice posjeduju iznimnu hranjivu vrijednost i bogate su bjelančevinama, nezasićenim mastima, vitaminima, mineralnim solima i vlaknima.
Za razliku od pšenice, ove žitarice dobro podnose osobe osjetljive na gluten. Mlijeko od kamuta okusom je najsličnije kravljem mlijeku. I mlijeko od pira izvrsna je alternativa kravljem mlijeku, pa ga možete bez straha isprobati u vašim slanim i slatkim receptima.
Reference:
atma.hr
zadovoljna.hr
sensaklub.hr
matrixworld.com
Izvor Atma.hr